Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powiadamiacz www - zewnętrzna aplikacja do joomla! 1.5

blue_17 27 Lis 2011 18:38 3827 8
  • Powiadamiacz www - zewnętrzna aplikacja do joomla! 1.5

Witam jakiś czas temu zainteresowałem się technologiami www oraz systemami zarządzania treścią CMS i nieco eksperymentowałem.

Jakoż że w Delphi nieco potrafię zdziałać chciałem wreszcie coś pożytecznego, i jak zwykle okazało się że lenistwo jest matką wynalazków :D

A po drugie chciałem również żeby stało to się systemem powiadomień bez konieczności grzebania w zapleczu prze osoby niezorientowane w temacie ;)

Po drodze okazało się jednak że trzeba się jednak napracować ale daje to wymierne korzyści edukacyjne :)

Więc do rzeczy.

Program służy do kontrolowania włączania wyłącza oraz zmiany treści baneru który mamy na stronie.

Jest całkowicie darmowy do użytku prywatnego i komercyjnego.

Baner o którym mowa jest Modułem zainstalowanym w Joomli! a dokładnie

http://extensions.joomla.org/extensions/style-a-design/popups-a-iframes/15039

Kontrola jego polega na zmianie zawartości pól w odpowiednim rekordzie w bazie danych, w joomli odbywa się to poprzez PHP, a w mojej aplikacji poprzez inny interfejs graficzny :)

Co potrafi program ?

- włącza baner
    - wyłącza baner
    - zmienia jego zawartość

Poza tym posiada funkcje :

- logowania wysłanych komunikatów
    - minimalizacji do tray'a

Operacje wykonywane są na bazie MySQL-owej.
    Warunkiem poprawnego działa jest możliwość łączenia się do bazy z zewnątrz oraz posiadanie odpowiednich uprawnień do tabeli.

Co sprawiło mi najwięcej kłopotów ?

Najwięcej kłopotów mimo wszystko sprawiło dogadanie się z bazą aby wyświetlała polskie znaki drugim równoznacznym wyzwaniem było zapis komunikatu, a właściwie operacja na 4 strumienianach równocześnie ponieważ okazało się, że zawartość baneru czyli jego tekst jest BLOB-em a stringów nie można bezpośrednio wrzucać do strumienia.

Szczególne podziękowania dla kolegi @arnoldziq który służył pomocą w zawiłych sprawach :)

Zapraszam do POBIERANIA

oraz do obejrzenia programiku w akcji

Link

Jako autor nie ponoszę odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku eksploatowania programu.

Pozdrawiam

Fajne!
  • #2 27 Lis 2011 21:44
    P-o-l
    Poziom 18  

Czyli program nie robi nic innego jak łączy się z bazą i zmienia wybrany rekord? Nawet nie pobiera treści aktualnego powiadomienia?

Coś Ci Delphi dołącza sporo bibliotek, aplikacja waży 5Mb 8-O

• #3 27 Lis 2011 21:48
    Sobota
    Poziom 26  

A zadbałeś o bezpieczeństwo i utrudniłeś spoofowanie pakietów? W jaki sposób się autoryzujesz z serwerem (protokół)? Bo jak dobrze czytam to przejecie ich umożliwia grzebanie w bazie danych a to już robi się niebezpieczne.

• #4 27 Lis 2011 22:10
    Dragas
    Poziom 26  

Z tego co widzę, to połączenie z bazą nie jest szyfrowane, a zatem hasła są wysyłane bez żadnego zabezpieczenia, a co za tym idzie, można je odczytać przy użyciu sniffera, np. wireshark'a. Wątpię, czy tego typu oprogramowanie może być używane przez strony, które mają być bezpieczne.

A co to tego, że waży do 5MB, tak to wyszło, ponieważ jest kompilowane w lazarusie, a to dla tego kompilatora jest jak najbardziej normalne.

• #5 27 Lis 2011 23:03
    blue_17
    Poziom 32  

P-o-l napisał:
    Coś Ci Delphi dołącza sporo bibliotek, aplikacja waży 5Mb

W komputerze zapewne masz kolego nie mniejszy dysk niż 80G więc chyba nie musisz się przejmować takim rozmiarem aplikacji ;)

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to najlepiej jest utworzyć konto z uprawnieniami tylko do jednej tabeli co zwiększa bezpieczeństwo, ale nie zapewnia 100%

Niestety nie mam doświadczenia w aplikacjach sieciowych

Niema sensu ściągania treści wiadomości bo powiem że robiłem taką opcję ale były problemy ;)

Co do edytora artykułów to sprawa nieco wygląda bardziej skomplikowanie bo tekst jest w bazie danych ale wstawianie zdjęć odbywa się poprzez wrzucenie na ftp obrazka i podanie jego adresu.

Jeśli panowie jesteście zainteresowani to mogę pokazać kodzik jak to działa :) bo robiłem to dla celów wyłącznie edukacyjnych.

Spotkałem się z kilkoma opiniami że takie rozwiązanie jest bezsensu bo do tego jest PHP

P.S Kolego lepsze jest "zuo" :P

• #6 28 Lis 2011 06:25
    gbd.reg
    Poziom 20  

Sam protokół mysql zapewnia podstawowe bezpieczeństwo przed podsłuchaniem hasła: hasło wysyłane jest zahaszowane z użyciem dodatkowej soli, którą serwer wysyła nam najpierw.

PS. Do otwierania odnośników w nowej karcie przydatna jest rolka ;) wystarczy kliknąć nią w odnośnik :)

• #8 28 Lis 2011 10:33
    blue_17
    Poziom 32  

xamrex napisał:
    Mógłbyś jeszcze zrobić tak jak ja w tym temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2038962&highlight=&sid=
    Że program odczytywałby np. co 1minutę ilość osób online, i w trayu, wyświetlałaby Ci się ta liczba

Jeśli bym chciał to oczywiście joomla już po instalacji oferuje taki moduł wyświetlający ile jest gości na stronie więc kwestja znalezienia rekordu, nawet chyba w tej samej tabeli :)

Ale programik raczej ma służyć do szybkiej zmiany zawartości baneru.

Pozdrawiam

• #9 28 Lis 2011 19:18
    phrozen
    Poziom 20  

Nie żebym się czepiał - ale twój projekt raczej nie nadaje się do działu DIY Konstrukcje, raczej do Programowanie lub pokrewnego.

Niestety twój program nie powala, mając gotowy moduł w joomli wyprowadzanie go poza joomle do aplikacji windowsowej według mnie nie ma sensu. Tym bardziej że nie każdy provider udostępnia bezpośredni dostęp zewnętrzny do bazy mysql, najczęściej kończy się na dostępie przez phpmyadmin.

Pozdrawiam
    phrozen