Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ocena zestawu do odbioru telewizji naziemnej.

hubi1212 27 Lis 2011 19:19 2250 7
  • #1 27 Lis 2011 19:19
    hubi1212
    Poziom 9  

Witam. Panowie zamierzam sobie sprawić taki zestaw tuner Ferguson Ariva T65 + Antena DIPOL Tri-Digit 44/21-69l do tego wzmacniacz LNA-177. Mam zamiar podpiąć to pod monitor Samsunga BX2231. Mieszkam w Gostyninie więc antenę ustawie w kierunku Sierpca. Jak oceniacie ten zestaw ? Może zaproponujecie coś lepszego w cenie 300zł za wszystko. Z góry dziękuję ;d

0 7
  • #2 27 Lis 2011 19:27
    irekr
    Moderator

W Gostyninie stosowanie wzmacniacza to samobójstwo, są za silne sygnały z Sierpca.
    Antena jest stanowczo za dobra, wystarczy jakaś za max 40 zł. Lepiej zainwestować w lepszy kabel.
    Odnośnie monitora to będzie pracował każdy z wejściem video lub HDMI. Ten akurat ma HDMI...

0
  • #3 27 Lis 2011 20:06
    wiertacz
    Poziom 34  

Tak jak poprzednik.
    Zbyt wielka antena i praktycznie niepotrzebny wzmacniacz.
    Ja w moich warunkach używam anteny kierunkowej 19 elementów bez wzmacniacza i do tego 26 metrów dobrego kabla i odbieram sygnały z nadajników nawet z odległości 100 km.

0
  • #4 27 Lis 2011 20:08
    LeDy
    Poziom 43  

A ja zwykłą siatkową za 20zł i odbieram z odległości ponad 60km.

0
  • #5 27 Lis 2011 20:11
    matt94
    Poziom 8  

Tuner wybrany idealnie, sprawuje się super, zapewniam, lecz antena trochę mocna, chyba że możesz mieć problem przez jakieś lasy itd, to wtedy ta będzie ok, ale wzmacniacz zbędny w tym przypadku.

0
  • #6 27 Lis 2011 21:01
    gugol
    Poziom 12  

W kierunku Sierpca masz lasy. I w dodatku mux3 nadawany jest z mocą 20kW. Moim zdaniem ta antena jest właściwa w lokalizacji jakiej zamierzasz ją stosować. Zawsze lepiej jest mieć większy zysk pasywny z anteny niż wzmacniać niskie poziomy dużym wzmacniaczem. Kilka anten Televesa DAT HD montowałem w Górach pod Płockiem i poziomy sygnału dla Mux 3 rzędu 50-56dB. Czyli niewygórowane. MER na poziomie 23-25dB czyli miernie. A antena Dat Hd do najgorszych nie należy. Ty mieszkasz ok 20km dalej za lasami dlatego warto zainwestować w lepszą antenę

0
  • #7 27 Lis 2011 21:14
    hubi1212
    Poziom 9  

Chciałbym mieć wszystko w bardzo dobrej jakości dlatego nie chcę na tym oszczędzać. Wychodziłem z założenia że im lepsza antena tym lepszy odbiór. A jakbym zastosował ją początkowo bez wzmacniacza ,sprawdziłoby to się?
    Jakie kable zastosować?

0
  • #8 27 Lis 2011 22:17
    irekr
    Moderator

Właściwe podejście...
    Kabel z rodziny żelowanych, optymalny Triset 113PE.
    Typowy tuner DVB potrzebuje około 40 dB sygnału by działać poprawnie.
    Wzmacniacz zawsze możesz dołożyć. Ja odradzam stosowanie wzmacniacza z uwagi na bardzo duże moce TVP1/2 z Rachocina, czyli po 1 MW mocy. To bardzo dużo i typowy wzmacniacz w antenie ustawionej na ten kierunek powoduje, że na wejściu odbiornika mamy sygnały analogowe ponad 96 dB, co jest elementem zakłócającym. Dlatego tak długo jak analogi z Rachocina będą nadawane, stosowanie wzmacniacza może być przysłowiowym strzałem w stopę. Zamiast poprawić pogorszą.
    Dlatego najpierw test bez wzmacniacza, w razie potrzeby założyć i sprawdzić czy przypadkiem nie nastąpiło pogorszenie.
    MUX3 jest odbierany z dobra jakością na wyższych budynkach w Kutnie.

0
  Szukaj w 5mln produktów