Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Citroen C5 - "Particle filter additive level too low" - co to jest ?

kubek1616 27 Nov 2011 21:14 46838 15
 • #1
  kubek1616
  Level 20  
  Witam. Posiadam Citroena C5 2.2 HDI 2004r. po lifcie i świeci mi się co jakiś czas kontrolka SERVICE i błąd "Particle filter additive level too low". Co to oznacza ? Czy to coś poważnego ? Dodam że samochód czasami dziwnie szarpie jak się gazu dodaje na obrotach około 2-3tys. Jechać na komputer czy wiadomo co to jest ? Droga naprawa ? Proszę o pomoc.
 • #2
  analyzer64
  Level 10  
  Musisz uzupełnić Eolysa (chyba tak ten specyfik się nazywa).

  Nie mniej chodzi o płyn w filtrze cząstek stałych.
 • #3
  kubek1616
  Level 20  
  Rozumiem że jest to jakiś płyn tak ? Ale gdzie to się uzupełnia i ile to kosztuje ? Po dolaniu błąd zniknie i będzie wszystko ok ? I tak w ogóle to jest tylko jeden rodzaj tego płynu ?

  Dodano po 9 [minuty]:

  A co się może stać jak nie doleje tego płynu ?
 • #4
  Tommi029
  Level 17  
  Jedz do mechanika, sam sobie nie poradzisz, po dolaniu potrzeba zrobić adaptacje. A jak nie dolejesz to mówiąc na skróty w konsekwencji auto stanie.
 • #5
  kubek1616
  Level 20  
  Ale czemu stanie ? Przecież to jest chyba tylko do oczyszczania spalin tak ?
 • #6
  Mariopi
  Level 35  
  1. Silnik w aucie najpierw straci moc, a w dalszej konsekwencji stanie (przestanie odpalać) z powodu całkowitego zapchania FAP-a (filtr cząstek stałych).
  kubek1616 wrote:
  Dodam że samochód czasami dziwnie szarpie jak się gazu dodaje na obrotach około 2-3tys.

  Na razie, to komputer zapewne załącza tryb awaryjny (ograniczenie do 2500 obr/min + wyłączenie turbo), pozwalający na dojazd celem przeglądu (serwisu) systemu FAP.

  2. Dodatek do paliwa dla Twojego auta (C5, r. 2004), to Eolys 176 (chyba już nie produkowany, ale jeszcze dostępny) - obecna nazwa Infineum. Dodatek mieści się w osobnym zbiorniku i jest podawany w ściśle odmierzonej dawce do zbiornika paliwa przez sterownik, kiedy zachodzi potrzeba regeneracji FAP. Samo dolanie dodatku nic nie da, fakt uzupełnienia należy wpisać do sterownika.
 • #7
  kubek1616
  Level 20  
  Z tym że żadnego trybu awaryjnego samochód nie ma i normalnie i turbo działa i kręci się do końca obrotów z tym że właśnie jak jadę tak około 2tys obr i dodaje gazu to telepie samochodem i w tym momencie tak jakby mocy brakuje. Kurcze z tego co widzę to to jest wymiana rzędu 700zł około :/ Dodam że błąd nie pali się cały czas...podczas jazdy po prostu na chwilę się zapali razem z kontrolką SERVICE ale po chwili to gaśnie i kontrolka SERVICE też, także dziwne to trochę. A nie można tego filtra po prostu jakoś wyciąć razem z katalizatorem ? Czy to też będzie trzeba w sterowniku potem zmienić żeby już nie podawało żadnego płynu do paliwa ?
 • #8
  kybernetes
  Level 39  
  Masz silnik to lejesz do niego olej, masz FAPa to lejesz do niego katalizator. Tak to po prostu działa, za darmo nie pojedziesz.
 • #9
  Mariopi
  Level 35  
  Nie do wszystkich aut z FAP trzeba od czasu do czasu dolać katalitu, który notabene sam w sobie docelowo też zapycha FAP. ale to taki wymysł producenta (Citroen, Peugeot) :)
 • #10
  kybernetes
  Level 39  
  Mariopi, jak dotąd FAP bez katalizatora cerowego niezbyt się sprawdzał. Problemem jest przedostawanie się paliwa do oleju podczas nieudanych prób wypalania filtra w niesprzyjających warunkach, np. jazda miejska. FAPy z cerem są znacznie bardziej odporne na takie "atrakcje" bo tam temperatury konieczne do zapłonu sadzy są znacznie niższe (po to jest właśnie ten cer). Zobaczymy jak się będą sprawować nowe konstrukcje
 • #11
  bartek_j
  Level 35  
  ... można też wywalić FAPa (mechanicznie i programowo) albo poszukać tańszej alternatywy do napełnienia eloysem niż ASO. Ale oczywiście ingerencja komputerowa będzie niezbędna.
 • #12
  kubek1616
  Level 20  
  no ok już rozumiem. Czyli nie obędzie się bez programowania tego sterownika. Mam nadzieję że mój kolega to będzie mógł zrobić bo komputer jego nie jest jakiś super najlepszy.
 • #13
  bartek_j
  Level 35  
  Reset ilości dodatku idzie tylko Lexią, czyli w rachubę wchodzi tylko interfejs "zgodny z orginałem"
 • #15
  pisior1987
  Level 21  
  Witam
  A co jeśli nie ma połączenia z modułem "additive"? Sam moduł jest w zbiorniczku??
  Na schemacie pompa dodatku regeneracyjnego jest podpięta bezpośrednio do sterownika:

  Citroen C5 - "Particle filter additive level too low" - co to jest ?

  Dlaczego nie mogę się połączyć z modułem?? W sterowniku silnika brak błędów. A na wyświetlaczu "additive level too low".
 • #16
  herbizet
  Level 13  
  Do tego kolega na przyszłość w grupie PSA z mokrym FAP nie wolno tankować auta za przysłowiowe 50 zł ponieważ każde otwarcie wlewu paliwa aktywuje zaaplikowanie dodatku do zbiornika ilość przewidzianą na pełny zbiornik paliwa więc jeżeli często otwierasz zbiornik to stężenie tego płynu może tak samo uszkodzić FAPA jak i jego brak. Więc tankujemy auto pod korek wyjeżdżamy do rezerwy i znów tankujemy pod korek.