Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skaner częstotliwosci Uniden UBC69XLT-2

ambasador72 27 Lis 2011 23:31 10452 27
  • #1 27 Lis 2011 23:31
    ambasador72
    Poziom 11  

Witam wszystkich. Czy ktoś mi pomoże z moim skanerem Uniden UBC69XLT-2? Problem polega na tym, że mam zupełnie inne częstotliwości na wszystkich trzech bandach jak w instrukcji i nie wiem jak zrobić, aby były tak jak w instrukcji. Instrukcja w języku angielskim, po polsku jak pobrałem z netu to i tak nic nie rozumiem. Mam już go tydzień i jeszcze nic przez niego nie słyszałem.O co chodzi? Wszyscy chwalą te modele a ja już jestem zniechęcony do niego. Proszę o pomoc. Oto mój adres może tam mi ktoś wytłumaczy wszystko krok po kroku, co robię źle i co z tymi bandami jest nie tak? ambasador72(malpa)wp.pl

0 27
  • #2 28 Lis 2011 22:00
    internick
    Poziom 33  

1.Wyłącz skaner, a następnie przytrzymaj klawisz "3" i włącz urządzenie. Jeżeli na wyświetlaczu pojawi się "Band-3" to znaczy, że korzystasz z trzeciego BandPlanu i tak ma zostać.
    2. Ponownie wyłącz skaner i przytrzymaj klawisze "2" + "9" + "Hold" i włącz urządzenie. Jeżeli na wyświetlaczu pojawi się "Clear" to znaczy, że pamięć odbiornika została wyczyszczona i tak ma zostać.
    3. Wyłącz i włącz urządzenie. Na wyświetlaczu powinno się świecić "1" "000,000" "L/O". "1" oznacza numer kanału. "000,000" to częstotliwość, "L/O" to symbol komórki do pominięcia podczas skanowania. Jako, że wszystkie 80 kanałów ma dopisek "L/O" to skaner stoi w miejscu i nie skanuje.
    4. Kanały dodajesz poprzez wciśnięcie "Func"+ "E". Wtedy powinien pojawić się oprócz powyższych symboli znaczek "PGM". Jeśli tak jest to z klawiatury wprowadzasz cyfry. Zatwierdzasz "E". Aby przejść do kolejnego kanału wciskasz ponownie "E". Pod zapisanymi kanałami będzie się świecić "DLY". Jest to opóźnienie dwu sekundowe na wypadek żebyś był oddalony od skanera i chciał zobaczyć kto w danej chwili rozmawia. Można to wyłączyć wciskając "Func" + "5". Z tego MENU wychodzisz wciskając "Scan". Wtedy jeśli Squelch nie jest zbyt nisko zaczyna się skanowanie kanałów, które wprowadziłeś ręcznie. Ty oczywiście żadnych kanałów nie wprowadzasz, a przedstawioną procedurę zostawiasz sobie na później.
    5. Aby zmienić zakres "od" - "do" postępuj zgodnie z tym. Wciśnij "Func" + "6". Na wyświetlaczu pojawi się "Bank 1". Kolejne banki zmieniasz za pomocą "Func" + "2". "Func" z reguły nie musisz wciskać za każdym razem, gdyż pozostaje aktywna.
    6. Jeżeli chcesz zmienić zakres "Bank 1" to ustawiasz żeby mrugały dolna i górna częstotliwość zapisana fabrycznie właśnie w "Bank 1". Numerycznie wprowadzasz swoją dolną częstotliwość, np. 148,650 i potwierdzasz "E". Teraz mruga podana przez Ciebie wartość, na zmianę z fabryczną. Podajesz, więc górną wartość, tj. 149,350. To jest zakres Straży Pożarnej, czyli jeden z ciekawszych zakresów. Teraz widzisz mrugające dwie swoje częstotliwości. Aby rozpocząć ich skanowanie wciskasz "Func" + "Scan". Rozpocznie się skanowanie wszystkich banków, czyli zmieniony "Bank 1" oraz fabryczne "Bank 2", "Bank 3", "Bank 4" i "Bank 5". Aby zmienić kolejne banki powtarzasz krok szósty. Tutaj masz BandPlan: https://spreadsheets.google.com/pub?key=pyxWa...8-CNJ2UMv7zJbw&single=true&gid=51&output=html i z niego wybierz sobie to co Cię interesuje. Polska instrukcja urządzenia jest tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7782254#7782254

1
  • #3 29 Lis 2011 23:04
    ambasador72
    Poziom 11  

Witam dzięki za pomoc! Jeśli dobrze cie zrozumiałem to muszę powbijać dolne i górne częstotliwości danych korporacji od jakich się zaczynają.A potem jak coś poszuka to wbijam to na kanały jeśli się mylę to mnie popraw

0
  • #4 30 Lis 2011 09:06
    internick
    Poziom 33  

Dokładnie. Na początek wciskaj HOLD jak skaner coś znajdzie i zapisuj na kartce papieru daną wartość. A następnie wpisuj do urządzenia do pamięci. Jak już dobrze poznasz skaner to od razu będziesz zapisywał do pamięci znalezioną częstotliwość, bo jest taka możliwość, ale trzeba trochę guzików poprzyciskać.

0
  • #5 30 Lis 2011 10:57
    ambasador72
    Poziom 11  

Mam do ciebie jeszcze jedno pytanie odnośnie skanera.Mieszkam w mniejszej miejscowości a do większej mam 20 km,na tej antence dołączonej do skanera nie mogę nic ściągnąć.Chciał bym zrobić sobie zewnętrzną antenę tu na elektrodzie jest tyle o tych antenach że już nic z tego nie wiem.Możesz mi powiedzieć jakie mają być długie rurki jakie grube jaki odstęp po miedzy tym rurkami ma być i w jakim odstępie maja być przykręcone gorąca żyła i oplot do rurek.Ma to być dipol bo ponoć jest najlepszy do takich rzeczy i jaki dokładnie musi być kabel wiem ze 50 omów bo mam taki rg58 ale w środku niema drutu tylko są dryciki

0
  • #6 30 Lis 2011 11:06
    internick
    Poziom 33  

Skanowanie do długotrwały proces. Na antenie z zestawu przemienniki powinieneś słyszeć. Jeśli chodzi o Simplex to rzeczywiście antena jest za słaba.

Proponuję zakupić antenę Radmor 32812/1‎ (popularna pałka) . Na aukcjach pojawia się dosyć często za 100 -120 - 150 zł. Postawisz ją jak najwyżej nad terenem. Do tego kupisz lepszy kabel 50 Ohm. I zobaczysz co skaner potrafi.

Jeżeli nie chcesz kupować to na początek sam zrób dipol półfalowy:

:arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8319938 - przykładowe zdjęcia

:arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1758752 - wzory na długość ramion

0
  • #7 01 Gru 2011 23:13
    ambasador72
    Poziom 11  

Powiedz mi jaki zrobię takiego dipola to będzie on mi odbierał na częstotliwości 144-174.Mam rurki miedziane ale ona ma 22min grubości i jest ona podzielona na pół po 50cm każda czy taka rurka sie nadaje.Nie rozumiem tych obliczeń nadal nie wiem jakie mam zrobić długie te ramiona na te częstotliwości jedni piszą ze 42,5cm a inni że 48,5cm już nic z tego nie wiem,antenę chce zamontować na maszcie około 10 metrowym bo pozostał jeszcze po starej antenie TV na takim czymś moge ją zamontować

0
  • #8 02 Gru 2011 09:51
    internick
    Poziom 33  

Jak masz taki wysoki maszt to odpuść wykonywanie dipola z rurek. Przy większym wietrze mogą Ci się odkształcić, zruszyć w puszce i Twoja praca pójdzie na marne. Zainwestuj w "pałkę" Radmora. Jak ją powiesisz na takiej wysokości nad terenem i poprowadzisz dobry jakościowo kabel to będziesz zdumiony osiągami tej anteny.

Co do samego pytania. Musisz zrobić dipol półfalowy na środek pasma. Jako, że pomiędzy 144, a 174 MHz jest 30 różnicy, więc do 144 dodajesz 15 co Ci daje 159 MHz i do tego się odnieśmy.

Ze wzoru 300 / f / 4 * k, gdzie:

- 300 - prędkość rozchodzenia się światła,

- f - częstotliwość w MHz na jaką wykonujesz dipol,

- 4 - 1/4 fali - jako, że to dipol 1/2 falowy to przyjmujemy 2x 1/4 fali,

- k - współczynnik skrócenia

W tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1758752.html Kolega SP5ANJ dokładnie podał jaka ma być wartość k dla poszczególnych średnic rurek.

I tak: 300 / f / 4 * k = 300 : 159 : 4 * 0,90 = 0,424, czyli jedno ramię ma mieć 42,4 cm.

0
  • #9 02 Gru 2011 10:41
    ambasador72
    Poziom 11  

Kupił bym taką antenę ale patrzyłem na allegro i nigdzie niema a u mnie w mieście i pobliżu na pewno takiej anteny nie kupię.Także jestem zmuszony zrobić takiego dipola i jak rozumiem jedno ramie ma mieć 42,4cm też bym wolał mieć normalną antenę niż własnej roboty bo wiadome jest że bedzie miała lepsze osiągi niż dipol własnej roboty

0
  • #10 02 Gru 2011 12:54
    internick
    Poziom 33  

Ostatnio była na znanym portalu aukcyjnym za 99 zł plus wysyłka. Znajomy po uzgodnieniu ze Sprzedającym kupił ją za 100 wraz z przesyłką. Nowa kosztuje blisko 400 zł, ale nie warto tyle wydawać. Ta praktycznie nie była używana, bo Administracja osiedla nie pozwoliła Sprzedającemu jej zamontować na dachu bloku. Dużo jest takich przypadków. Musisz czuwać.

0
  • #11 02 Gru 2011 17:52
    ambasador72
    Poziom 11  

To znaczy że zanim uda mi się taką dostać to muszę zrobić sobie dipola żebym mógł coś posłuchać w ogóle bo na tej antence co jest przy skanerze nie słyszę nic
    Ten dipol który mnie interesuje na te częstotliwości ma mieć takie ramiona tak jak napisałeś 42,4cm a grubość tych rurek co mam 22 mogą być czy mają być mniejsze 18min bo już tez niewiem

0
  • #12 02 Gru 2011 18:27
    internick
    Poziom 33  

Kiedyś mnie uczyli, że wraz ze wzrostem średnicy rurek rośnie szerokopasmowość odbioru dipola. Jeśli to się potwierdzi to lepiej pozostań przy 25 mm. Kabel już zakupiłeś? Ile metrów musisz go mieć, aby podłączyć skaner w domu?

0
  • #13 02 Gru 2011 18:44
    ambasador72
    Poziom 11  

Chciałem na tym maszcie co ci pisałem od anteny tv tam bym potrzebował z 20 metrów,ale mam jeszcze jedno miejsce na dachu kiedyś tam antene od netu to tam 10metrów bym potrzebował.Ale kabel mam tylko ten RG58 i przejsciówke f na bnc do skanera co radzisz co lepiej zrobić

0
  • #14 02 Gru 2011 19:11
    internick
    Poziom 33  

Jak najwyżej wieszaj. Kabel pozostaw chociaż jest beznadziejny. Wymienisz go po zakupie anteny.

0
  • #15 02 Gru 2011 19:31
    ambasador72
    Poziom 11  

To jeszcze raz rurki maja mieć 42,4cm oby dwa ramiona antena ma być jak najwyżej kabel beznadziejny a jaki byś mi najlepiej polecił taki żeby już został jak kupie inną antenę.Jednak wystawię ją chyba na dach to będzie z jakieś 8 metrów nad ziemią starczy tyle żebym w końcu coś usłyszał.Do górnej rurki ma iść gorąca żyła do dolnej sam oplot bez tego sreberka tego już nie muszę dawać?

0
  • #16 02 Gru 2011 19:39
    internick
    Poziom 33  

Cytat:
    To jeszcze raz rurki maja mieć 42,4cm

Tak.

Cytat:
    antena ma być jak najwyżej

Tak. Na półfalowym wysięgniku musi być zawieszona. Minimum z 80 cm od głównego masztu. Po tym wysięgniku sprowadzasz kabel, przechodzisz nim na główny maszt i prowadzisz w dół co najmniej co końca dolnej rurki. Potem możesz już ukośnie prowadzić.

Cytat:
    jaki byś mi najlepiej polecił

Draka RF10.

Cytat:
    Do górnej rurki ma iść gorąca żyła do dolnej sam oplot

Tak.

Cytat:
    sreberka już nie muszę dawać?

Nie musisz.

0
  • #17 02 Gru 2011 19:52
    ambasador72
    Poziom 11  

Ale ten wysięgnik może być metalowy a rurki będę miał za mocowane do kantówki drewnianej i przykręcone to wszystko będzie do wysięgnika i do masztu tak może być to jeszcze chce wiedzieć i już ci nie będę truł

0
  • #18 02 Gru 2011 21:20
    kondensator
    Poziom 36  

Od 30 listopada 2011r zaczął się zupełnie inny temat. Proponuję wydzielić.
    Kol. pytającemu sugeruję najpierw poczytać np.:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1975982&
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2040518& !
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2142495& !
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10183042#10183042 p.5/6/7, a zwł. 8
    http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=2951 starsze linki
    http://radioscanner.pl/viewtopic.php?f=9&t=5408 linki nie tylko na 1 stronie
    (do czytania trzeba się zarejestrować, ale warto)
    http://radioscanner.pl/viewtopic.php?f=6&t=5285 linki !!!

0
  • #20 04 Gru 2011 16:54
    internick
    Poziom 33  

Tak, ale mam małe uwagi. Połączenia kabla i rurek schowaj w jakąś puszkę. Zewnętrzne wyloty rurek zatkaj, np. korkiem od wina żeby woda się do wewnątrz nie dostawała. Nie wiem tylko czy ta deska i blacha nie zaszkodzi.

0
  • #21 04 Gru 2011 18:04
    ambasador72
    Poziom 11  

Tak wiem to wszystko będzie w puszcze a tą kantówkę jeszcze ją trochę skrócę ,a ta blacha jest przykręcona do deski bo do tej blachy chcę przyspawać wysięgnik.A od wysięgnika pójdzie maszt bo innego pomysłu nie mam jak to inaczej zamontować ,chyba że masz jakiś inny pomysł jak mam to zamontować to chętnie skorzystam z niego

0
  • #22 06 Gru 2011 18:39
    ambasador72
    Poziom 11  

Antena zrobiona zamontowana w końcu coś słyszę ale wydaje mi się ze tylko słyszę samych dyspozytorów dlaczego tak jest słyszę jak dyspozytor nadaję a nie słyszę nikogo żeby ktoś odpowiadał co zrobiłem nie tak

0
  • #23 06 Gru 2011 19:13
    internick
    Poziom 33  

Bez żadnych modyfikacji spróbuj podnieść obecną konstrukcję możliwie jak najwyżej. Jak pociąg czy karetka będą blisko Ciebie to będziesz słyszeć nawet na tej wysokości co masz teraz. Gdy są daleko to ich nie będziesz słyszeć.

0
  • #24 06 Gru 2011 19:42
    ambasador72
    Poziom 11  

Już wyzej się nie da tego podnieś jest okoł 8 metrów od ziemi wyżej nie mam opcji słyszę pogotowie policje kolej ale straży jak na razie nie słyszałem ale słysze tylko dyspozytorów

0
  • #25 08 Gru 2011 01:26
    ambasador72
    Poziom 11  

https://obrazki.elektroda.pl/2132598000_1323282542.jpg
    Witam posiadam jeszcze taką starą antenę telewizyjną ktoś mi powie jak ją przerobić na antene do skanera.Jak trzeba końcówke bnc podłączyć do niej jak mase w ogóle jak to zrobić żeby pasował do skaner proszę o pomoc

Dodano po 5 [godziny] 53 [minuty]:

Jeszcze jedno się chcę dowiedzieć czemu nie słyszę PSP wszystko inne słyszę co jest o wiele dalej niż straż, a straży nie mogę usłyszeć dlaczego co jest nie tak proszę o pomoc niech ktoś powie co jest żle

0
  • #26 08 Gru 2011 11:05
    internick
    Poziom 33  

Skanuj, skanuj i jeszcze raz skanuj. To nie jest krótki proces jak podgrzewanie zupy w mikrofalówce. Ja na swoją bazę pracowałem uczciwie trzy lata, a Ty chcesz przez jeden dzień wszystko rozszyfrować?

Co do ostatniej anteny. Nie pomogę Ci z prostego powodu. Nie lubię bawić się badziewiem.

0
  • #27 08 Gru 2011 11:36
    ambasador72
    Poziom 11  

znalazłem antenę mozesz zobaczyć czy tak bedzie dobraoferta nr 1984330060

Dodano po 22 [sekundy]:

jest to na allegro

0
  • #28 08 Gru 2011 12:00
    internick
    Poziom 33  

To samoróbka jakiegoś Użytkownika Elektrody (podobno). Poczekaj na oryginalną. W tej cenie możesz nawet nową, leżakującą w magazynie kupić.

Co do straży pożarnej. Poświęć kilka dni na skanowanie JEDNEGO zakresu, tj. 148,6500- 149,3500 i gwarantuję, że coś usłyszysz.

0