Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka SbS Samsung RSH1KLBG narasta lód, nie chłodzi, wiatrak trze o lód

PiotrPB 29 Lip 2013 13:21 39007 46
    Asinta
    Poziom 1  
    Witam,
    mam problem z lodówką Samsung Side by side, model rsh1ftpe.
    Lodówka w danej chwili ma 3,5 roku i od roku zaczęła przy wiatraku narastać lodem, średnio co 3 miesiące musimy ją rozmrażać, bo inaczej wiatrak zaczyna trzeć o lód.
    Czy ktoś z Państwa może wiedzieć co może być przyczyną gromadzenia się tego lodu???? Niestety jesteśmy już po gwarancji i musimy sobie radzić sami, zwłaszcza że najbliższy serwis samsunga jest 70 km od nas ;-/
    Na załączonych zdjęciach przedstawiam zaistniały problem.
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
    Mima76
    Poziom 1  
    Witam.
    Z prawej strony parownika, gdzie sa przewody elektryczne grzalki poszukaj bezpiecznika termicznego. Jest to element jednorazowy, ktory ma za zadanie przerwac obwod elektryczny grzalki w momencie przekroczenia temperatury grzania. Problem w tym ze element ten jest (i tu jest moja opinia- dobrany tak, zeby "sie uszkodzic samemu" ) moja rada jest taka. Zlokalizuj ten element ktory jest wpiety w szereg jednego z kabli grzalki. Wytnij go i polacz ze soba przewod. Lodowke smialo mozesz po tej operacji zastartowac. Moja lodowka i dwoch moich znajomych pracuje juz ok trzech lat bez tego elementu. Nastepnie po odczytaniu parametrow z bezpiecznika, zamow taki sam w necie albo w jakimkolwiek serwisie agd jezeli masz obawy ze lodowka nie moze pracowac bez tego zabezpieczenia.

Tu masz linka jak ten bezpiecznik moze wyladac : http://www.google.no/search?q=bezpiecznik+ter...uu4QSz2IC4BQ&ved=0CAkQ_AUoAA&biw=1024&bih=672
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    seal78
    Poziom 10  
    Witam, u mnie to samo, model z kostkarką i komorą. Padła gdzieś po pięciu latach. Ten sam objaw zarastanie lodem, hałasowanie wiatraczka.

Posty jak widzę są starsze więc chyba mam (miałem) więcej szczęścia bo podziałała dłużej. Czy ktoś znalazł przyczynę?

Taka jeszcze uwaga - mrugająca "5" o której była mowa jest opisana w instrukcji i zaleca się zrestartowanie lodówki a nie jakieś kody serwisowe. Myślę że to jest pierwszy objaw uszkodzenia lodówki u mnie po prostu przestała chłodzić. Rozmroziłem i podziałała z miesiąc, potem znów i wczoraj trzeci raz znów po miesiącu.

Moim zdaniem (moje gdybanie po przeczytaniu postów) winna jest mata grzewcza, która nie grzejąc nie rozmraża lodu na parowniku.
    W celu naprawy mogę ją wymienić na inną ale nie znam parametrów jakim prądem jest to "grzane", zna ktoś?
    Ewentualnie bezpiecznik o którym mowa.
  • Relpol przekaźniki
    ali_
    Poziom 2  
    Hej,

Kiedyś szukałem i nie znalazłem info na ebayu są "kity" naprawcze (czujnik temperatury, obudowa i jakieś dynksy) za ~90GBP, poszukałem fotek i nie za bardzo widziałem różnice w obudowie, natomiast czujnik miał po prostu dłuższy kabel niż fabryczny... drogą dedukcji wymyśliłem gdzie lepiej ten czujnik umieścić, i daleko od ideału nie byłem jak się okazało. Problem z rozmrażaniem znikł do dziś (3 lata spokoju vs co 3-5miechów rozmrażanie), a i tak lodu to miałem praktycznie nic w porównaniu do tych zdjęć co wyżej kolega zamieścił.

Dzisiaj poszukałem i znalazłem filmik jak założyć kit i nagle wszystko jasne:

http://www.youtube.com/watch?v=R_kbnddADDU

Czujnik z dłuższym kablem można kupić w sklepach z częściami do lodówek koszt ~10pln.

pozdrawiam
    seal78
    Poziom 10  
    Dzięki za info, w miedzy czasie sprawdziłem mój czujnik, raczej jest uszkodzony bo przy pomiarach skakały wartości rezystancji. Zamówiłem jakiś czujnik ntc, mam nadzieję że będzie pasował.
    marcinkozuch
    Poziom 12  
    Ja u siebie z 2 lata temu zaizolowałem czarną izolacją do rurek solarnych (chyba kuczukowa do wyższych temp.) wejście rurek parownika w tylna sciankę. Było to już opisywane na forum. Jak narazie nie mam z tym kłopotu i jest spokój.
    seal78
    Poziom 10  
    U mnie na razie spokój, po testach czujnika w wodzie lodowej, zamówiłem nowy czujnik, gdyż stwierdziłem że stary jest uszkodzony - szalał przy testach, potem zaczął pokazywać normalnie. Od tej pory stary czujnik jak widać działa, przy kolejnym oszronieniu założę nowy.
    Wladek_76
    Poziom 2  
    Witam. Miałem ten sam problem z lodówką RSH1KLBG - jakieś dwa lata temu. Bardzo denerwujące. Sposób na zarastanie jest bardzo prosty, a mianowicie rozmrozić :-). Oczywiście można to zrobić wyłączając lodówkę na 2 dni - bo tyle mniej więcej się odmraża parownik (jest izolowany od komory), ale jest o wiele lepszy sposób:

wywołać kod serwisowy z panelu który to uruchamia grzałkę. Robimy to tak (jak zaczyna burczeć lub prewencyjnie):

-Press both the “Power Freeze” and “Fridge” buttons at the same time.

-Hold both buttons in until display beeps and goes blank.

-To force fridge defrost element to come on, press “Freezer” button a second time.

-To force defrost on both the refrigerator and freezer sections, press the “freeze” button a third time.

Ja robię to dwa razy z rzędu jak zaczyna burczeć i po kłopocie.
    Pozdrawiam.
    cozy
    Poziom 11  
    Witam Wszystkich szpecow od tego Szajsunga ;)
    Moj samsung to RSE8DZAS
    Mam to samo, kupilem ja jako uzywana i nie moglem wiedziec ze bedzie sie co tydzien zaszraniac i wentylator stukal, narazie probuje sposob z servisowym odmrazaniem, dam znac co po tym, narazie pika 10 minut i nic, po godzinie tez nic. Fotki dolaczone. Pozdrawiam. Kupilem tez nowy czujnik (zolty kabel).
    cozy
    Poziom 11  
    fotki po odmrozeniu lodowki.
    Czujnik wyciagnalem z plastiku i dalem bezposrednio do rurki, no i naprawilem oslone bo steropiany byly polamane/powyrywane (zaznaczone na foto). Poskrecalem i zobaczymy czy za tydzien znowu bedzie skrobal wiatrak. Nowy sensor jeszcze nie doszedl wiec podmienie next time ;)
    mrhari
    Moderator AGD i automatyka
    A grzałki i bezpiecznik kolega pomierzył?
    cozy
    Poziom 11  
    Nastepnym razem jak bede odsniezal ;)
    Mysle ze to bedzie grzalka, ale obadamy jak bedzie rozkrecona ;)
    marcinkozuch
    Poziom 12  
    Ile dałeś za grzałkę?
    U mnie odpukać puki co już ze 3 lata będzie i spokój.
    depeszman
    Poziom 9  
    Witam,

Lodówka SAMSUNG RSH1UTRS- side by side.
    problem ten sam, co u Was. Pół roku temu wiatraczek zaczął hałasować, rozebrałem panele, usunąłem oblodzenie. Spokój na 4 tygodnie. Problem pojawił się znowu, odmroziłem ponownie, ale dokładnie zebrałem całą wodę, która spływała z rurek. Był spokój 3 miesiące, kilka dni temu zaczęła mrugać kontrolka temperatury chłodziarki. Przestała chłodzić. Rozebrałem panel, znowu zamrożony, ale niezbyt mocno, mniej, niż poprzednio. Rozebrałem panel, odlodziłem, na razie jest OK. Co proponujecie ? Najpierw kupić i wymienić czujnik temperatury ? Czy od razu kupić czujnik i grzałkę i wymienić oba elementy ?