Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka SbS Samsung RSH1KLBG narasta lód, nie chłodzi, wiatrak trze o lód

PiotrPB 28 Nov 2011 02:48 49717 46
 • #1
  PiotrPB
  Level 11  
  Witam. O pomoc proszę specjalistów, ponieważ kilku serwisantów stawia różnorodne diagnozy i jeden przeczy drugiemu. Jestem posiadaczem lodówki side by side samsung rsh1klbg od trzech lat. Jest to model z wodą lodową, kostkarką i sterowaną szufladą. Pierwsze narastanie lodu w otworach nawiewnych pojawiło się po 13-tu miesiącach od zakupu, oczywiście wystąpił też efekt tarcia wiatraka o lód i brak skuteczności chłodzenia. (Chłodziarka 12'C-nastawa5, zamrażarka 4'C-nastawa minus18) Aby nie dopuścić do zablokowania rozmroziłem lodówkę - dla osuszenia stała tydzień. Wszystko wróciło do normy. Aby już nie eksploatować jej na wysokich parametrach pilnuję produkcji lodu. Można powiedzieć, że pełen zasobnik lodu starcza mi na pół roku i zaraz po napełnieniu tj. po około dobie przełączam tryb na ICE OFF. Zamrażarkę ustawiłem na -14 a chłodziarkę na 5stopni, szuflada wyłączona czyli temp. jak w komorze, (przecież nie o to chodzi w beztroskim użytkowaniu ale trudno). Cieszyłem się rok no i powtórka. Rozmroziłem, postała tydzień i po roku znowu to samo.
  MOJE PYTANIE to jak temu zaradzić, może ktoś z Panów ma już na to własny patent, słyszałem opinie, że możliwy jest jakiś błąd konstrukcyjny na etapie projektowania, ponieważ nie jestem sam z tym problemem, użytkownicy tego modelu mają podobną przypadłość. Dodam, że nie przeładowuję lodówki oraz co do grzałki to raczej jest sprawna - co wieczór słyszę trzaskający lód (gdyby nie działała to lodówka nie chodziła by rok tylko pewnie o wiele krócej.
  Dziękuję za pomoc.
 • #2
  czolgista
  Level 27  
  Problem tkwi według mojej oceny w grzałce, czujniku i wentylatorze. Jeżeli cały czas trze o lód śmigło wentylatora, to trzeba zobaczyć czy się z osi silnika nie przesunęło. Następnie sprawdzić czujnik znajdujący się na grzałce, a co do grzałki ją również. Zastanawia mnie fakt że w okresie gwarancyjnym nie męczyłeś serwisu, problem może leżeć również w module ale to na razie zostawmy.
 • #3
  PiotrPB
  Level 11  
  W okresie gwarancyjny wszystko grało. Pierwsze narastanie lodu nastąpiło niebawem po gwarancji, czyli sprzęt pracował poprawnie przeszło rok - tak jest u wielu użytkowników. Początkowo pomyślałem, że przesadziłem z produkcją lodu, tj. zasobnik był pełen, krańcowy wyłącza napełnianie foremek ale podobno przy nie wyłączeniu produkcji lodu na panelu ster. utrzymywana jest najniższa minusowa temp. w celu bezzwłocznej i najszybszej produkcji lodu. Stąd mój domysł, że kontrolując i minimalizując produkcję lodu powinno być ok.,okazało się nie na długo.
  Wracając do wentylatora to nie zrozumieliśmy się. On nie trze non stop. Dopiero wtedy kiedy narasta lód , a to, jak powiedziałem zdarza sie dwa razy w roku.
 • #5
  PiotrPB
  Level 11  
  Narasta w komorze chłodziarki, zaczyna wyłazić u dołu z lewej strony kolumny świetlnej, z prawej też jest ale na focie trochę widać go po lewej. Obecnie przy nastawie pięć stopni (zmniejszyłem bo miałem 7aby wytopić ten narastający lód/nic to nie daje/) w komorze jest +15 a panel pokazuje 5. Nowa ciekawostka to miganie wyświetlanej piątki. Migało tak dziś przez godzinę między 7 a 8 rano i jak do tej pory jeszcze nic nie zamigało, lodówa jak nie chłodzi tak nie chłodzi. Zamrażarka na szczęście jeszcze działa.
  Lodówka SbS Samsung RSH1KLBG narasta lód, nie chłodzi, wiatrak trze o lód Lodówka SbS Samsung RSH1KLBG narasta lód, nie chłodzi, wiatrak trze o lód
 • #6
  czolgista
  Level 27  
  Musisz zdjąć półkę, tą pod otworami wentylacyjnym, tam masz wentylator (te wyloty są na zatrzaskach tył i przód dalej masz śruby), a na tylnej ściance masz cały układ razem z grzałką i czujnikami. Posprawdzaj grzałkę i jej czujnik. Jeszcze możesz zrobić reset modułu ale nie pamiętam czy ma on na płycie przycisk mikro, ale to na końcu.
 • #7
  PiotrPB
  Level 11  
  Myślałem Kolego że mnie opuściłeś.
  Wracając do rzeczy; ta migająca piątka może być kodem błędu?
  O ile to kod, bo w zasadzie ta migająca piątka była wartością zadaną a jednocześnie niby też czytaną choć w komorze faktycznie było koło 15*C.
  Być może ktoś już borykał się z tym modelem i prócz kroków serwisowych ma już na tą przypadłość jakiś patent?
  Może ktoś już zamiast kosztownych zestawów naprawczych zna prawidłowe wartości oporów i zastosowywał jakieś termistory?
  Kolego a Ty znasz tego mojego grzmota?
 • #8
  czolgista
  Level 27  
  Jak dobrze pamiętam to jest coś takiego ,odpinasz i sprawdzasz elementy .Lodówka SbS Samsung RSH1KLBG narasta lód, nie chłodzi, wiatrak trze o lódGrzałka powinna mieć w granicach 25-250 ohM dokładnie nie pamiętam w tym modelu ,a eksperymentów nigdy nie robiłem na takich urządzeniach jedynie poprawiałem wady konstrukcyjne i naprawiałem usterki zwykłe .Proponuję miernik w dłoń i do boju .
 • #9
  PiotrPB
  Level 11  
  Pomiaru dokonałem, i tak:
  -czujka komory chłodziarki 5,86kOhm przy 20,3°C i 5,82k przy 20,5°C
  -czujka przy parowniku 5,73kOhm przy 20,3°C i 5,72k przy 20,5°C
  Wraz ze wzrostem temperatury opór maleje

  Do pomiaru czujki leżały obok siebie przez parę godzin w jednym miejscu.
  Opór grzałki chłodziarki to: 364 Ohm.

  Lód nagromadził się najobficiej na powrocie i zasilaniu parownika na tych miedzianych rurkach Lodówka SbS Samsung RSH1KLBG narasta lód, nie chłodzi, wiatrak trze o lód , wlazł też do wentylatora.
  Mam pewną sugestię: zastanawiam się czy nie zaizolować tych rurek na swej całej dł. tj od parownika do wejścia w ściankę (w plecy ) (około 10cm)?
  Chciałbym zapytać również czy ten zasyfonowany zbiorniczek Lodówka SbS Samsung RSH1KLBG narasta lód, nie chłodzi, wiatrak trze o lód musi posiadać w sobie pełen stan wody i ogólnie co to jest takiego i czy opróżnię go jedynie o tyłu?
 • #10
  czolgista
  Level 27  
  Czy moje zdięcie odpowiada Twojemu z tymi czujkami .Pomiar w temperaturze pokojowej nie da rezultatu odpowiadającego parametrom które są wymagane tutaj temperatura musi się zmniejszać .Sprawdż grzałkę i te czujniki .A ten zbiornik zostaw .
 • #11
  PiotrPB
  Level 11  
  Tak, zdjęcie zupełnie jak moja lodówa.
  A pomiary, to jak mam przeprowadzić?
  Wsadzając do innej lodówki i po kilkunastu minutach zmierzyć?
  Pomiar w temp. powiedzmy 5*C i jakaś tam wartość oporu, niższa niż w 20*C, będzie miarodajna?
  A jak dojść wartości pośrednich, czy to nie ważne?
  Grzałkę też zmierzyć w ten sam sposób?
 • #12
  czolgista
  Level 27  
  Zmierz grzałkę jak pisałem wcześniej możesz ją wyjąć tylko delikatnie odginając blaszki ,te zabezpieczenia też (Czarne ) powinny mieć przejście .Jak się orientuję ten czujnik czasem się zawiesza (w białej plastikowej obudowie ) powinno się go wymienić ,mam gdzieś taki to sprawdzę i napiszę o jego parametrach .
 • #13
  PiotrPB
  Level 11  
  Więc tak to wygląda: czujka temp. komory chłodziarki (biały walec niebieskie przewody) przy
  3,8*C = 10,90kOhm
  6,1*C = 10,66 kOhm
  po około sześciu minutach wyłapała temp. pomieszczenia tj. 20,00*C co =5,88kOhm
  i dość szybko opór malał wraz z nabieraniem ciepła otoczenia.
  Czujka druga : przy
  5,1*C = 9,05 kOhm
  6*C =11,10 kOhm i
  20,00*C = 5,87 kOhm (osiągnęła to po ponad sześciu minutach od pierwszego pomiaru.
  Grzałka mimo różnych warunków temperaturowych, trzyma jednolity opór. Podłączałem ją do sieci no i działa.
 • #15
  PiotrPB
  Level 11  
  Jeżeli rezystancja grzałki nie "ulega zmianie" w różnych temperaturach, grzałka fizycznie grzeje poprzez te brązowe przewody a termistor (ten właśnie z żółtymi przewodami) przyjmuje różne wartości przy różnych temperaturach, to chyba wszystko jest ok. (napisałem to przecież w ostatni poście o trzeciej w nocy)
  Pytanie tylko czy przedział jego oporu jest prawidłowy? Do tego właśnie aby porównać potrzebujemy danych producenta lub wiedzy wynikającej z doświadczenia, o co Cię podejrzewam :)
 • #17
  PiotrPB
  Level 11  
  No tak, ale fajnie by było znać wartości tego z chłodziarki przy parowniku.
 • #18
  wahoo
  Level 20  
  Witam.
  Nie jestem serwisantem i nie znam się na tym. Mam też inną lodówkę, ale wydaje mi się, że miałem podobne problemy.
  Chodzi o zarastanie lodem wnętrza lodówki (niewidocznego bez zdjęcia osłon wewnątrz lodówki) oraz słabego chłodzenia w lodówce a jednocześnie sprawnego działania zamrażarki.
  U mnie chłodne powietrze z zamrażarki poprzez system kanałów, wiatraka i sterowanych elektrycznie klapek chłodzi do zadanej temperatury komorę lodówki. W niedługim czasie po skończeniu się okresu gwarancyjnego (ironia) zaczęły się psuć produkty w lodówce, natomiast zamrażalnik działał bez zarzutu. Na wyświetlaczu była zadana temperatura np 4 stopnie a termometr włożony do lodówki pokazywał 15-20 stopni. Po zdjęciu osłon wewnątrz zamrażalnika i lodówki okazało się, że całe wnętrze jest obrośnięte lodem który pozatykał m.in. kanały cyrkulacji powietrza pomiędzy lodówką a zamrażarką. U ciebie wydaje mi się jest podobnie. Zimne powietrze z zamrażarki nie może przedostawać się do lodówki i dlatego jest tam cieplej niż zadana temperatura na wyświetlaczu.
  Rozmrożenie pomogło na jakieś pół roku i znów to samo. Pomęczyłem się tak rok lub dwa i zacząłem szukać rozwiązania na internecie. Podejrzenie padło na sondę NTC, zlokalizowaną w okolicach parownika w zamrażarce, odpowiedzialną za rozszranianie zamrażarki. Podobno w mojej lodówce (Indesit) też jest to problem produkcyjny i przytrafia się częściej niż inne usterki.
  Pomogło odłączenie tej sondy, wtedy lodówka przechodzi w tryb awaryjny i steruje procesem rozmrażania nie na podstawie danych z czujników a na podstawie wcześniej zaprogramowanych czasów rozmrażania na płytce sterującej lodówką. Nie wiem jak to dokładnie działa, ale może 8 godz chłodzenia i 1 rozmrażania. Mniejsza o to. Najważniejsze, że lodówka działa już od ok roku bez problemu, temperatura zadana na wyświetlaczu nie odbiega od temperatury mierzonej termometrem, zarówno w zamrażarce jak i w lodówce. System Total No Frost działa zarówno w lodówce jak również w zamrażarce (brak szronu w obu komorach).
  Polecam założenie swojego termometru na lodówce. Odbiornik z wyświetlaczem przyklejony obok panelu sterowania lodówką, w lodówce bezprzewodowy czujnik temperatury (normalnie do montowania za oknem). Trzeba zauważyć, że temperatura wyświetlana na wyświetlaczu lodówki to nie temperatura jaka aktualnie panuje w lodówce lecz temperatura którą chcemy uzyskać w lodówce. Jeśli lodówka będzie niesprawna na wyświetlaczu będzie np 4 stopnie a w lodówce dużo cieplej.
  Proszę traktować mój post informacyjnie, jak pisałem nie znam się na tym zawodowo, to jest jedynie wiedza z moich zmagań z moją lodówką.
  Pozdrawiam.
 • #19
  sawa0000
  Level 1  
  Zbyt częste otwieranie drzwi lub wkładanie dużej ilości ciepłych produktów spożywczych może spowodować wzrost temperatury w chłodziarce lub zamrażarce.
  Może to spowodować miganie wyświetlacza. Wyświetlacz przestanie migać, jak tylko chłodziarka lub zamrażarka powróci do uprzednio ustawionej temperatury.
  Jeśli miganie będzie trwać dalej, należy dokonać „zresetowania” lodówki, czyli dokonania ustawień od początku. Należy odłączyć wtedy urządzenie od źródła zasilania, odczekać 10 minut i podłączyć je ponownie

  to znalazłam w instrukcji lodówki na temat migania wyświetlacza temp
  Ja mam podobny problem oblodzona tylna ściana wiatrak miejsca gdzie wkręcane śruby ostatnio nawet zaczęła leciec woda z pod dolnej szuflady mimo ze jakiś tydzień temu odmroziłam lodówkę dziś znowu kałuża wody niewielka ale po wytarciu za jakiś czas znowu pojawi się może ktoś wie co z tym zrobic bo tracę cierpliwośc do tej lodówki a miało byc tak pieknie bez odmrażania itp.
 • #20
  stilo79
  Level 1  
  Witam w klubie :)
  od dwóch tygodni coraz gorzej chłodziła lodówka i drapanie wentylatora ,aż stanał i nie chłodzi :/ oblodzone wszystko ,ktoś już zdiagnozował co padło ??
  dodam że oczywiście miesiąc po gwarancji...
 • #21
  patrykromanow
  Level 10  
  Ilu "specjalistów" tyle opinii.

  5 na wyświetlaczu występuje rzadko i oznacza:"5" - nieprawidłowe działanie modułu elektronicznego, więc odpada.
  Aby sprawdzić grzałkę można ją włączyć przez tryb serwisowy na 5 minut.
  Jeśli nie działa układ odszraniania (elektronika) powinien wyświetlacz pokazywać 7 lub 13 (kod błędu).
  To co opisujesz to typowa "usterka" w samsungu (wada konstrukcyjna), jeśli zamraża się raz na rok to normalne,wystarczy odłączyć zasilanie na 24h. (zgłaszając na gwarancji, powiedzą że coś tam wyregulowali i jest ok, ale za rok to samo ale już bez gwarancji) Można zmienić położenie czujnika temp. w parowniku ale nie zawsze to działa.
  Co do kostkarki to niema znaczenia jak jej używasz,
  a woda w komorze lodówki w tym takim plastiku to woda która przepływa z sieci do dystrybutora.
 • #22
  PiotrPB
  Level 11  
  Witam Panów po pół roku. Nie pisałem już bo szły święta i należało skupić się na zabezpieczeniu rozmrażającego się mięcha. Piszę co nastąpiło. Lodówkę rozmroziłem, osuszyłem ( stała tydzień otwarta), sprawdziłem wszystkie czujki(rezystory) na co oporności grają i chodzą w swych widełkach. Przeprowadziłem kosmetykę (bo niczym innym tego nie można nazwać): wyczyściłem bardzo dokładnie agregat, tylny wentylator i chłodnicę. Perforacja wentylacyjna blachy - szczególnie ta od spodu była zabita kłakami i kurzem tak, iż przypadkiem zorientowałem się, że jest to ażur. Lodówkę odsunąłem jeszcze kilka cm od zabudowy. Z działań bardziej "merytorycznych" zaizolowałem otuliną (szara, uż. w hydraulice, pianka gr.6mm - nawet nie kauczuk) wewnętrzny prosty odcinek rurek parownika. Lodówka SbS Samsung RSH1KLBG narasta lód, nie chłodzi, wiatrak trze o lód

  Fotka jest bez izolacji - miejsce zakreślone jest na czerwono.

  Rurki te były najmocniej oblodzone.
  Podkreślam, że lodówka poprzez wcześniejsze doświadczenia używana jest rozważnie tj. drzwi otwierane na bardzo krótko, wkładane produkty zimne (jest ich nie wiele), zamrażarka na minus14, szuflada"trzecie drzwi"-OFF, oraz
  BARDZO WAŻNE; lodziara ustawiona na ICE OFF-włączana jedynie do wyprodukowania całego pojemnika lodu(raz na pół roku) i WYŁĄCZANA!!! (pamiętajmy, że mimo nastawy w zamrażarce na minus 14 czy 18, kiedy mamy załączoną produkcję lodu zamrażarka będzie chodzić na maxa czyli minus25 lub lepiej)(...kolego z postu powyżej-sprawdziłem termometrami), bebechy tylne czyszczę co miesiąc, jednym słowem lodówka wtargnęła mi w życie i czekam do kolejnego jakże łechcącego moje uszy, charakterystycznego terkotania, czyli oznaki gromadzącego się lodu i walenia weń wiatraka - ...niech ją szlag.Tradycyjnie objawów oczekuję w grudniu. (żeby nie ta gruba kasa, którą wywaliłem na zakup tego padła, już dawno bym ją eksmitował.
  Na przyszłość - sprawa jest prosta - jak samochód to niemiecki, jak telefon to nokia a jak lodówka to na pewno nie samsung. Siemens Liebherr - to ci są od lodówek :)
  Pozdrawiam i życzę wyjątków.
 • #23
  fotlot
  Level 10  
  Witam klubowiczów,
  U mnie wszystkie objawy identyczne z tym , że woda wyciekała mi pod dolną szufladą.Zamarznięty kanał odwadniający.Żeby nie zamarzał odsunąłem cały radiator tyle ile się dało 3-4cm w górę i podłożyłem dystanse pod blachę ze styropianu.Ale teraz wszystko jest Ok lecz po ostatnim zaniku napięcia mam czarny panel z migającym elementem w drugiej ósemce po stronie chłodziarki.Sprężarka chłodzi, światło jest brak tylko tego co zwykle było na panelu.Czy jest jakas możliwość zresetowania czy coś w tym rodzaju?
 • #24
  jacki_2005
  Level 1  
  Witam,posiadam Samsunga RSH1DTPE mam podobny problem który wystąpił po gwarancji tzn. co kilka miesięcy zbierający się szron w wiadomym miejscu,męczy mnie już wyłączanie na dobę zasilania raz na kilka m-cy.Wyczytałem,że któryś z kolegów wymusza w trybie testowym grzanie grzałki - bardzo proszę o podpowiedź które przyciski przytrzymać przez 8 sek.i dalsze postepowanie.Będę bardzo wdzięczny za każdą podpowiedź.Pozdrawiam
 • #25
  bodzior
  Level 16  
  Masakra z tymi Szajsungami.
  Nikt nie ma jakiegoś antidotum na tą dolegliwość???
  Jak dla mnie wygląda to na zbyt krótki czas odtajania parownika dlatego lód gromadzi się na rurce powrotu z parownika.
 • #26
  fotlot
  Level 10  
  bodzior wrote:
  Masakra z tymi Szajsungami.
  Nikt nie ma jakiegoś antidotum na tą dolegliwość???
  Jak dla mnie wygląda to na zbyt krótki czas odtajania parownika dlatego lód gromadzi się na rurce powrotu z parownika.


  Na pewno trzeba ograniczyć do zera przetrzymywanie produktów bez opakowania.Owoce ,warzywa, mięso, wędlina odparowują duże ilości wody. To jest powód obrastania lodem zimnych części.Ta cholerna grzałka widocznie nie radzi sobie z pewną ilością ponad normę. Ale na pewno o tym wiesz. :D
 • #27
  bodzior
  Level 16  
  Ale to beż sensu, taka lodówka ma sama myśleć jak się skutecznie odmrozić ja powinienem się tym nie interesować jako użytkownik, powinna radzić sobie także z większą wilgotnością
  Dla mnie to "Bubel" i tyle.
 • #28
  fotlot
  Level 10  
  bodzior wrote:
  Ale to beż sensu, taka lodówka ma sama myśleć jak się skutecznie odmrozić ja powinienem się tym nie interesować jako użytkownik, powinna radzić sobie także z większą wilgotnością
  Dla mnie to "Bubel" i tyle.

  :D
  Bez sensu jest jeść pozbawione jędrności produkty, spowodowane utratą wody.
  Żeby miała mysleć za ciebie, musiała by pewnie kosztować trzy razy tyle.
 • #29
  bodzior
  Level 16  
  Bez przesady, chodzi o to żebym nie musiał myśleć coś tam może jej zaszkodzić albo nie. :D
  A ten przypadek obrastania lodem staje się masowy.
 • #30
  marcinkozuch
  Level 13  
  No u mnie stało sie to po prawie 3 latach exploatacji. Ja mam opcje lodówki rsh1ftpe.
  Jak ma być raz na 3 lata to dam rade...:)

  Niemniej jednak inny problem... te blaszki dokoła parownika zaczynają korodowac!!!???