Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie TV do PC - nietypowe zachowanie TV

rados69 28 Lis 2011 04:06 2088 5
  • #1 28 Lis 2011 04:06
    rados69
    Poziom 9  

Witam,

Na poczatku chcialbym nadmienic ze nie zawracalbym nikomu d...glowy gdybym dokladnie nie przeszukal forum i innych stron w celu znalezienia rozwiazania, niestety nigdzie nie moge natrafic na podobne zagadnienie ;)

Problem wyglada tak, ze po podlaczeniu TV do komputera obraz na telewizorze jest czarny (nie ma go) ale podczas zmiany ustawien w panelu sterowania NVIDIA obraz pojawia sie na pol sekundy (np zmiana rozdzielczosci na drugim monitorze, zmiana systemu PAL/NTSC itd).

To teraz garsc danych:
    - system Win7 64bit
    - karta graficzna Geforce 9600GT z najnowszymi sterownikami
    - TV na oko 15 letni, CRT, model Phillips 25pt4103/58
    - podlaczenie pojedynczym kablem przez s-vid -> cinch -> przejsciowka cinch/EURO -> TV

Zdaje sobie sprawe ze polaczenie tyloma przejciowkami jest dalekie od idealu dla sygnalu analogowego, ale TV jest wykrywany jako drugi monitor przez NVIDIA Control Panel, mozna ustawic wszystkie opcje dla drugiego monitora, a podczas zmiany tych ustawien pojawia sie jedno, czasami dwukrotnie tlo pulpitu na TV (na max 0,5s) po czym znika.

W czym moze byc problem? Nie mam drugiego kompa/TV zeby sprawdzic, ale wnioskuje ze koro obraz moze pojawic sie na pol sekundy moze rowniez byc tam permanentnie. Probowalem juz przestawc wszystkie mozliwe opcje w Panelu NVIDII a aktualnie mam:
    rozdzielczosc 576i, 720 x 576
    odswiezanie 25Hz
    glebia 32bit
    format M/PAL (nie moge ustawic samego PAL bo panel sam zmienia z powrotem na M/PAL).

bardzo prosze o porade w czym moze byc problem, bo siedze juz nad tym 4h i niestety nie znalzlem u nikogo podobnego problemu.

Z gory dzieki za odp. i pozdrawiam.

edit: chcialbym jeszcze dodac ze komputer zachowuje sie tak jakby drugi monitor byl wlaczony i w pelni sprawny, mozna na niego "wjechac" myszka, mozna czasem nawet zobaczyc pulpit, ale nie da sie tego stanu utrzymac...

0 5
  • #2 28 Lis 2011 07:12
    Adarkar
    Poziom 15  

Pobawilbym sie rozdzielczoscia bo to tv CRT i wydaje mi sie ze musi miec odpowiednia rozdzielczosc. Sprawdz tez specyfikacje EURO w twoim TV.

0
  • #3 28 Lis 2011 11:35
    rados69
    Poziom 9  

Probowalem juz wszystkich rozdzielczosci, od najwiekszej do najmniejszej. Niestety nie jestem w stanie znalezc info o tym, jaka max rozdzielczosc obsluguje ten kineskop. Pozatym fajnie gdyby obraz pojawil sie na stale w byle jakiej rozdzielczosci, wtedy moglbym dopasowac to jakos...

edit:
    znalazlem taki temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...+na+euro&sid=b0f9c23be319f3ce93c848c55b4ca6e1

w ktorym napisano ze rozwiazaniem problemu jest kabel typu component.

czyli jak rozumiem musze kupic przejsciowke s-video -> component i component - > scart? moze mi ktos glupiemu pokazac gdzies na foto jak takie cos ma wygledac? :)

edit2: wyczytalem ze jednak scart jako taki nie obsluguje YPbPr chyba ze ma sie konwerter...a ja to chcialem zrobic w miare tanio (nie kupie konwertera za 100zl do tv wartego 80). To co mi zostaje? s-video na scart?

edit3: kupilem kabel s-video 2m i przejsciowke s-video -> scart. Obraz jest ale carno-bialy. Czy przylutowanie luminancji i chrominancji do jednego euro pina przez 1nF kondensatorki rozwiaze problem?

0
  • #4 29 Lis 2011 09:15
    Adarkar
    Poziom 15  

Za Wikipedia:
    "Sygnał S-Video może być również przesyłany 21-pinowym uniwersalnym złączem SCART (popularnie nazywanym euro), ale ponieważ sygnał S-Video nie jest ujęty w standardzie SCART może zaistnieć konieczność przeróbki wtyczki euro (należy połączyć piny 15 i 20 kondensatorem ceramicznym o pojemności 470 pF, który odcina składowe stałe sygnału i zabezpiecza wyjścia przed uszkodzeniem), w przeciwnym wypadku uzyskany obraz będzie czarno-biały (brak sygnału koloru – chrominancji)."
    Specyfikacja SCART: http://pl.wikipedia.org/wiki/SCART
    Specyfikacja S-Video:http://pl.wikipedia.org/wiki/S-Video

0
  • #5 29 Lis 2011 17:07
    rados69
    Poziom 9  

Wszystko fajne, przerobilem koncowke w sposob nastepujacy: odcialem koncowke od pinu 15, dolaczylem kondensatorek 470pF i calosc dolaczylem do pinu 20. Po wlozeniu do TV pojawil sie obraz czarno-bialy, ale po zmianie systemu z N/Pal na M/PAL obraz zniknal i juz sie nie pojawil. Czyzby nalezalo zostawic sygnal chrominancji w pinie 15? :/

0
  • #6 30 Lis 2011 06:44
    Adarkar
    Poziom 15  

Przynajmniej wiki to sugeruje.

0
  Szukaj w 5mln produktów