Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie oświetlenia kabiny z pilota zamka centralnego

Dogma 02 Sie 2007 23:23 43270 90
    malum
    Poziom 23  
    davidos_77 napisał:
    Opieram się raczej na przypuszczeniu. Nie jestem mocny w alarmach samochodowych i dlatego pytam. W takim razie jak działa siłownik master- jest wyzwalany 1s impulsami masy bo takowe wysyła moja centralka?

Siłownikowi wystarczy 1s
    Mierzyłeś co dzieje się po tej sekundzie? Jaki sygnał idzie na przewód wyzwalający ściemniacz?
    Może rozwiązaniem jest przekaźnik sterujący ściemniaczem i sterowany sygnałem na centralne?
  • Relpol przekaźniki
    davidos_77
    Poziom 17  
    Mierzyłem tą linie i wygląda na czystą. Po impulsie masy nic sie nie dzieje, a mimo tego włazi jakieś zakłócenie. Czy nie dałoby się jakoś odseparować tych linii nie stosując dodatkowych przekaźników?
    malum
    Poziom 23  
    davidos_77 napisał:
    Mierzyłem tą linie i wyglada na czystą. Po impulsie masy nic sie nie dzieje, a mimo tego włazi jakieś zakłucenie. Czy nie dałoby się jakoś odseparować tych linii nie stosując dodatkowych przekazników?

Przekaźnik to wydatek 2zł, a jest idealny do takich celów.
    Podpinasz go tak jak pokazuje poniższy rysunek.
    Zibi187
    Poziom 23  
    U mnie problem polega na tym, że układ w domu działa idealnie natomiast po wpięciu się w instalację samochodową nie działa. Nie wiem jak przebiega instalacja w moim autku a w instalację wpinam się pod siedzeniem kierowcy w miejsce starego modułu komfort. Może ktoś z kolegów ma jakieś propozycje ? Połączenie na krótko przewodów z krańcówką działa natomiast jak podłączę sterownik nie. POMOCY !!!
    malum
    Poziom 23  
    Zibi187 napisał:
    U mnie problem polega na tym, że układ w domu działa idealnie natomiast po wpięciu się w instalację samochodową nie działa. Nie wiem jak przebiega instalacja w moim autku a w instalację wpinam się pod siedzeniem kierowcy w miejsce starego modułu komfort. Może ktoś z kolegów ma jakieś propozycje ? Połączenie na krótko przewodów z krańcówką działa natomiast jak podłączę sterownik nie. POMOCY !!!

Nie koniecznie stary układ ma takie same przyłącza co nowy.
    Musisz zmierzyć napięcia na wszystkich przewodach starego układu i dpoasować je do nowego.
    Na odległość ciężko jest cokolwiek doradzić.
    Jeśli układ w domu działa, a w samochodzie nie, to ewidentnie jest to wina złego podłączenia.
    Proponuję poprowadzić nową instalację.
    Zibi187
    Poziom 23  
    Cytat:
    Nie koniecznie stary układ ma takie same przyłącza co nowy.
    Musisz zmierzyć napięcia na wszystkich przewodach starego układu i dopasować je do nowego.
    Na odległość ciężko jest cokolwiek doradzić.

Właśnie próbuję wszystko przeanalizować. Jak podłączę przewód od światełek wewnętrznych do masy bezpośrednio lub przez krańcówkę to działa. Jak przez zrobiony sterownik to nie. Głupieje !!!
    malum
    Poziom 23  
    Zibi187 napisał:

Właśnie próbuję wszystko przeanalizować. Jak podłączę przewód od światełek wewnętrznych do masy bezpośrednio lub przez krańcówkę to działa. Jak przez zrobiony sterownik to nie. Głupieje !!!

Czy podłączyłeś właściwie punkty 1 i 2 ze schematu?
    Masz może przyrząd do mierzenia napięcia?
    Jeśli tak, to zmierz napięcie na końcówkach 2 i 3. W momencie wzbudzenia układu powinno być 12V z kawałkiem.
  • Relpol przekaźniki
    davidos_77
    Poziom 17  
    Witam wszystkich na forum. Jeśli chodzi o mój układzik to moge powiedzieć, że temat zakończony-działa jak należy. Wlutowałem pod każdy pin (wejście, wyjście, zasilanie) kondensator 100n. Teraz po wyjściu z autka i zamknieciu centralnego zamka, światło od razu gaśnie. Pozdrawiam davidos_77.
    malum
    Poziom 23  
    Zibi187 napisał:
    A ja mam dalej problem !!! Po podłączeniu. Po zamknięciu centrala światło się zapala a po otwarciu gaśnie. Zmierzyłem napięcia i wychodzi, że podaje na odwrót. Czyli zamek jest sterowany (+) Jak to przerobić ? Będę musiał dołożyć przekaźniczki.

Może podłącz odwrotnie przewody od centralnych, powinno zadziałać.
    Dogma
    Poziom 15  
    Zibi187 napisał:
    A ja mam dalej problem !!! Po podłączeniu. Po zamknięciu centrala światło się zapala a po otwarciu gaśnie. Zmierzyłem napięcia i wychodzi, że podaje na odwrót. Czyli zamek jest sterowany (+) Jak to przerobić ? Będę musiał dołożyć przekaźniczki.

Wystarczy przed układ zamontować klucz tranzystorowy przedstawiony na rysunku
    Sterowanie oświetlenia kabiny z pilota zamka centralnego

-------------
    Pozdrawiam
    lukoz5
    Poziom 10  
    czy wiecie może czy jest taki (Sterowanie oświetlenia kabiny z pilota zamka centralnego) na allegro.
    a jeśli tak to podajcie gdzie on jest
    z góry dzięki
    malum
    Poziom 23  
    lukoz5 napisał:
    czy wiecie może czy jest taki (Sterowanie oświetlenia kabiny z pilota zamka centralnego) na allegro.
    a jeśli tak to podajcie gdzie on jest
    z góry dzięki

Kolego, nie będziemy przeciez robili reklamy.
    Na Allegro jest coś takiego co nazywa się WYSZUKIWARKA
    Wpisz ŚCIEMNIACZ i wyskoczy ci ze 20 aukcji tego typu
    P O W O D Z E N I A ! ! !
    Zibi187
    Poziom 23  
    Dogma zrobiłem klucz i niby działa ale problem pozostaje. Po otwarciu zamków światło się zapala a po zamknięciu gaśnie. Chodzi o to, że po otwarciu na nóżce 6 pozostaje cały czas napięcie tzn. na wejściu klucza jest plus i przez cały czas masa zwiera przez co układ nie liczy czasu tylko cały czas świecą się światła. Przekażnik dołączony do (+) dodatkowego od zapłonu też się załącza. Na sucho wszystkie funkcje ok.
    malum
    Poziom 23  
    Zibi187 napisał:
    Dogma zrobiłem klucz i niby działa ale problem pozostaje. Po otwarciu zamków światło się zapala a po zamknięciu gaśnie. Chodzi o to, że po otwarciu na nóżce 6 pozostaje cały czas napięcie tzn. na wejściu klucza jest plus i przez cały czas masa zwiera przez co układ nie liczy czasu tylko cały czas świecą się światła. Przekażnik dołączony do (+) dodatkowego od zapłonu też się załącza. Na sucho wszystkie funkcje ok.

Może powiesz, że się powtarzam, ale przekaźnik jest NIEZAWODNY i nie reaguje na wahania napięcia, a skok w instalacji są przecież znaczne.
    Co do wielkości przekaźników, są i takie o wymiarach 1cm x 0,5cm x 0,5cm, może ciut droższe (ok 4zł) ale praktyczniejsze.
    malum
    Poziom 23  
    Zibi187 napisał:
    Malum ale nawet jak dam przekaźnik to jeżeli napięcie jest podtrzymywane to on pozostanie zwarty zgadza
    się ? i to niczego nie zmienia. Potrzebuję czegoś co da impuls i tyle.

Nie koniecznie. Przemyśl dobrze jak zastosować przekaźnik, a na pewno znajdziesz rozwiązanie.
    Prosiłeś o sposób przerobienia z zasilania minusem na zasilanie plusem i przekaźnik się do tego idealnie nadaje. Jeśli masz jeszcze inny problem to rozrysuj to proszę schematycznie a może coś poradzę.
    Dogma
    Poziom 15  
    Zibi187 napisał:
    Potrzebuję czegoś co da impuls i tyle.

No to jakieś dziwne to sterowanie że cały czas trzyma napięcie.
    Spróbuj zamiast klucza dać taki układzik (rysowany na poczekaniu), wartosci elementów biernych trzeba bedzie dobrać (zwłaszcza kondensatora) w zależności od tego jak długi ma być impuls (docelowo 3sec)

--------------
    Pozdrawiam
    Zibi187
    Poziom 23  
    Panowie wygląda to tak.

Malum napisał:
    Cytat:

Prosiłeś o sposób przerobienia z zasilania minusem na zasilanie plusem i przekaźnik się do tego idealnie nadaje. Jeśli masz jeszcze inny problem to rozrysuj to proszę schematycznie a może coś poradzę.

Dalej zależy mi na rozwiązaniu tego problemu !!! Myślę, że z Waszą pomocą mi się to uda.
    malum
    Poziom 23  
    Zerknąłem na rysunek i mam pytanie.
    Jeśli drzwi są zamknięte to na przewodzie zamykającym pojawia się plus, a co w tym czasie jest na drugim przewodzie?
    Zgodnie z logiką powinien pojawić się minus, a jeśli tak jest, to wystarczy odwrotnie podłączyć przewody - zamykający do styku otwierającego, a otwierający do styku zamykającego.
    Sprawdź czy na przewodach pokazuje się minus czy są po prostu rozłączane. Pomyślimy wtedy co dalej.
    Zibi187
    Poziom 23  
    Malum no niestety stały minus. Ale skontaktowałem się z gościem, od którego zakupiłem sterownik i wskazał mi miejsce gdzie na płytce znajdują sie punkty, na których pojawia sie masa na 1 sek. przy zamykaniu i otwieraniu zamków. Dzisiaj wszystko zmontowałem i teraz dopiero działa jak należy. Musiałem dodać jedynie kondensatory po 100nF na każde wejście w celu uniknięcia zakłóceń.

Wszystkim kolegom dziękuję za pomoc i pozdrawiam Zibi.
    Oszech
    Poziom 13  
    witam, zmontowalem uklad dziala super tylko denerwuje mnie to swiecenie przez 2 minuty po wylaczeniu zaplonu, w jaki sposob moge to skrocic np. do 30 sekund ? oraz czy jest mozliwosc zeby po sygnale "zamknij" z centalnego zamka swiatelko sciemnialo sie a nie gaslo odrazu ?
    pozdrawiam
    Oszech
    Poziom 13  
    dzieki, a w jaki sposob zrobic zeby po zamknieciu z alarmu swiatelko powoli sciemnialo sie
    kiki-net
    Poziom 10  
    Witam.
    Mam pytanie a zarazem prośbę.
    Czy może ktoś skompletować te schematy i podać jeden ze wszystkimi poprawkami zabezpieczeniami itp?
    Jestem raczej lekko laikiem w elektronice i potrafię tylko zrobić układ jak mam wszystko namalowane czarno na białym :( . A było tu już tyle wersji i poprawek że się pogubiłem już w tych schematach i opisach :(.
    Z góry dziękuję.
    davidos_77
    Poziom 17  
    Witam. Najpierw zrób sobie układ z pierwszej strony, zmontuj go dokładnie i wtedy możemy dyskutować. Ja osobiście wykonałem ten układzik i miałem tylko jeden problem tzn. jak zamykałem drzwi centralnym zamkiem, to światło gasło po czym spowrotem się oświecało. Problem rozwiązałem stosując kondensatory 100n na każde wejście i wyjście układu względem masy, do tego dodałem diody prostownicze 1N4007 na wej.2, wej.5 (katodą do wejść) i wszystko pięknie działą. Pozdrawiam i powodzenia, a w razie problemów - pytaj.
    Pawlo_j23
    Poziom 13  
    Czy może ktoś wstawić na rysunku płytki numerację wyjść tak jak na pdf z pierwszej strony?? nie wiem co do czego mam podłączyć :(
    Gregda
    Poziom 2  
    wszystko super, tylko że jestem laikiem z elektroniki i chciałbym zapytać czy ma ktoś jakiś schemat w którym wykorzystam przekaźnik, ściemniacz oświetlenia i inne gotowe części kupione np na allegro??
    meehow
    Poziom 10  
    Witam. Niezły górnik ze mnie ;) Mam pytanie: czy na schemacie z pierwszego postu przekaźnik na pewno jest dobrze podłączony? Konkretnie chodzi mi o miejsce podłączenia D1 i C1: czy nie powinny być przypadkiem podłączone do styku rozwartego?