Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Attiny2313][C/AVR Studio] gLCD sed1520 - redefinition error

28 Lis 2011 11:37 1484 10
 • Poziom 11  
  Zakupiłem wyświetlacza graficzny 122x32 który zwie się FDCG12232G. O ile znalezienie dokumentacji do niego nie było trudne tak inicjalizacja i sama obsługa spędza mi sen z powiek. Próbowałem ratować się tym artykułem ale to inny sterownik więc mogłem tylko podpatrzeć pewne rzeczy. Dokumentacja znajduje się pod tym linkiem

  Jak na razie podłączyłem sygnał do "Clock"-a z innego mikrokontrolera który na wejście daje częstotliwość około 2kHz więc tyle ile chce ten wyświetlacz. Sam obraz na wyświetlaczu zapełnił się na czarno (chociaż trochę miga tak jakby odświeżanie było za małe).

  Procedury które próbowałem napisać:

  gLCD.c
  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 25  
  Tak jak kolega pisze. Jak sobie wyobrażasz synchronizację wysyłania danych, gdy sygnał Clock masz z jakiegoś innego źródła?
 • Poziom 11  
  Heh... źle się wyraziłem. Wszystko zostało podpięte i próbowałem już działać z podłączonym układem. Chodziło mi tylko o to, że zamiast kwarcu użyłem sygnału z innego mikrokontrolera ;) Jeszcze się nie obudziłem najwyraźniej ;)
  W każdym bądź razie czy wyświetlacz nie powinien oczyścić się po inicjalizacji ?
 • Poziom 25  
  A to zależy od sterownika. Od tego są noty katalogowe, żeby takie rzeczy wyczytać.
 • Poziom 11  
  Znalazłem w końcu na jakim sterowniku pracuje wyświetlacz i znalazłem nawet bibliotekę do niego na stronie radzia. Wszystko, fajnie, wszystko pięknie tylko AVR Studio wywala się przy kompilacji.

  Code:
  G:\Documents and Settings\Bodzio\Moje dokumenty\AVR\dzialaj\..\klocki/font.h:6:22: error: redefinition of 'font5x7'
  


  Kod wygląda w ten sposób:
  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Błąd wywala niezależnie od nazwy zmiennej :/
 • Poziom 25  
  Sama tablica nic nie mówi. Błąd leży gdzie indziej: są dwie lub więcej definicji tej samej zmiennej.
 • Poziom 11  
  Więc dlaczego zmiana nazwy zmiennej też skutkuje błędem ? Przykładowo zmienię nazwę tablicy na font5x7aaa i wywala błąd o redefinicji zmiennej font5x7aaa.
 • Poziom 25  
  Może w dwóch plikach masz zaincludowany "font.h" i jest on źle zbudowany (może brakuje #ifndef itp. Ciężko stwierdzić z takim kawałkiem. Najlepiej jakbyś wrzucił spakowany projekt. Łatwiej będzie coś powiedzieć.
 • Specjalista - Mikrokontrolery
  Pytanie było o to, jak Ty dołączasz to do swojego projektu. Wprawdzie ta biblioteka nie jest najlepiej napisana i pliki nagłówkowe w tej bibliotece nie są zabezpieczone przed wielokrotnym inkludowaniem, ale jeżeli nie będziesz tak właśnie robił (tzn. wielokrotnie dołączał te pliki nagłówkowe) to nie powinno to niczemu przeszkadzać.