Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba A300 zawiesza się w różnych momentach.

stsek 13 Feb 2015 19:42 14054 64
    centrumnapraw
    Level 14  
    Kiedyś tak robiłem, ale zauważyłem że wystarczy dolutować dwie sztuki tantali używanych, bez ściągania starego Nec/tokina. Zmierzyłem pojemność starego Nec/Tokina i ma pojemność dosłownie taką jak nowy, nie ma więc sensu go ściągać.
    pawstszulc
    Level 2  
    U mnie na początku od czasu do czasu się Tosia wyłączała, ale to po kilku latach bezproblemowego użytkowania. Po zmianie systemu na 7-kę przyspieszyłem zgon TOCKIN NEC. W niedługim czasie padła na dobre. Nie wiem co jest tajemniczego w doborze tych kondensatorów. Ja kupiłem w jednym ze sklepów internetowych niskoimpedancyjne tantale 330uF /6V -6szt. Przyznam, że wylutowanie starego elementu nie było operacją prostą, ale udało się. Oczywiście obudowy nowych były troszkę za duże i musiałem usunąć trochę lakieru, żeby przylutować je prosto a nie jak na większości zdjęć po skosie. Z resztą po skosie moich tantali bym 6 szt. nie zmieścił. Po wymianie elementów laptop działa prawidłowo.
    centrumnapraw
    Level 14  
    Jest prostsza metoda.

Nikt nie mówi o tym czy mierzył starego tantala. Otóż stary tantal ma prawie idealną pojemność jak nowy i często wymiana na nowy nie pomaga, tak było umnie kiedy wymieniłem w dwóch tośkach na nowe tantale, wtedy wystarczy do starego zwyczajnie dolutować dwa małe tantale 220 lub 330 i nie trzeba go wylutowywać.

Dodano po 1 [minuty]:

A tak na marginesie aby wylutować starego tantala który ma dużą powierzchnie masową, trzeba użyć podgrzewacza i hota, albo robić na staji BGA, inaczej to można tylko uszkodzić płytę.
    pawstszulc
    Level 2  
    Moja chińska stacja Hotair miała z tym problem, dlatego rozebrałem TOCKIN na drobne części. Pozostały tylko wprowadzenia 😀. Wtedy założyłem duży grot z dużą ilością cyny i oczyściłem pola z resztek. Taka partyzantka, ale skuteczna. Zdaje sobie sprawę, że na pożądanym sprzęcie sciągnąłbym go bez problemu, ale takiego nie mam........... niestety.