Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Smart UPS 700 nierówne świecenie żarówki po spowodowaniu awarii.

dawid382 28 Lis 2011 18:40 1105 1
  • #1 28 Lis 2011 18:40
    dawid382
    Poziom 12  

Witam, przy wymianie akumulatorów w moim UPS-ie przypadkowo i całkiem nie chcący zamieniłem bieguny do podłączenia akumulatorów. Wkładając bezpiecznik między dwa akumulatory 12V zaczęło mi się "spawać" po czym szybko odłączyłem.
    W prawdzie bezpiecznik 60A między akumulatorami się nie spalił. Ani żadne inne bezpieczniki w urządzeniu lecz mam wrażenie że coś jest nie tak. :(

Mianowicie gdy podłącze żarówkę 300W świeci, ale tak co ok 3-4s jakby się na pół sekundy rozjaśnia (jest o widoczne gdy wpatrzę się w żarówkę, również słychać wtedy że, w UPS-ie coś dodatkowo pracuje) i teraz nie wiem czy to tak już wcześniej było czy jest coś nie tak.

Proszę o pomoc lub ewentualnie porady jak sprawdzić czy jest wszystko ok. Niestety nie posiadam oscyloskopu by zobaczyć czy wychodzi pełna sinusoida.

0 1
  • #2 26 Gru 2011 15:06
    marsajzyr
    Poziom 11  

Tak z własnego doświadczenia wiem, że krzem w półprzewodniku pali się trochę szybciej niż miedziany drut. I to jest fakt, że bezpiecznik ocalał. Często równolegle do AKU wsadzana jest wysoko prądowa dioda prostownicza w kierunku zaporowym (ma robić zwarcie w podobnych do twojego przypadku). Jest to najczęstsze i zarazem najprostsze zabezpieczenie przed błędnym podpięciem akumulatora; w zupełności wystarczające. W tym przypadku pewnie już odparowała; sprawdź ją (jeśli jest).

Przy wyłączonym UPS-ie podłącz na chwilę AKU, potem odłącz go i szybko wykonaj pomiar wejściowego kondensatora filtracyjnego - napięcie powinno powoli opadać.
    Elektronika przy odwrotnym zasilaniu nie kula wcale, może być udar prądowy do wstępnego ładowania ww. kondensatorów. Może pobierać minimalny prąd (kilka mA), ale nie kilkadziesiąt (dochodzący do łuku)...
    Po mojemu objawy nie maja nic wspólnego z odwrotnym zasileniem UPS-a.

0