Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Turbina wiatrowa Omega 300

Charles Bronson 28 Nov 2011 20:00 8594 9
 • #1
  Charles Bronson
  Level 14  
  Witam Szanownych Kolegów. Chciałbym zasięgnąć u Was opinii, czy opłaca się inwestować w turbinę wiatrową Omega 300, ostatnio pojawiającą się w sklepach internetowych. Czy ktoś z Was miał jakąkolwiek styczność z w/w mini elektrownią? Cena 1000zł, moc 300W/24V.

  Turbina wiatrowa Omega 300
 • #2
  mich990
  Level 10  
  Hejka.
  Jak nie lubisz majsterkować to 1000 PLN za 100 Wat przy 10m/s można wydać (mieszkasz nad morzem,jeziorem,w górach lub innym wietrznym miejscu).
  Jak lubisz majsterkowac ,to wrazie braku większego wiatru dorobisz sobie nowe skrzydła do Omegi. Ile to cudo potrzebuje obrotów do 300 Wat?

  Pozdromich
 • #3
  grzebek
  Level 14  
  Witam
  Nie potrzeba mieć styczności z taką turbiną, aby policzyć opłacalność całego przedsięwzięcia.
  A więc 1000zł. podzielić na 0.6zł. (koszt ok. 1kWh z sieci) co daje 1666kWh. Przy uwzględnieniu mocy znamionowej turbiny ok. 100W (chyba, że będzie dobrze wiało to więcej) daje nam ok. 16666h pracy. Jeśli będzie turbinka pracować w sposób ciągły to 1000zł. zużyjemy przez niecałe 2 lata. Pomijam kwestie różnych napięć w tych obliczeniach.
  Podsumowując: dobre tam, gdzie nie ma sieci, przy braku wiatru nie działa, dodając akumulator można w sposób ciągły zasilać małe urządzenie o niewielkim poborze ok. 50W lub chwilowo pobierać większą moc niż ma wiatrak (turbina + akumulator)
  Nie napisałeś do czego miałaby służyć ta turbina? a więc trudno doradzić konkretnie.
 • #4
  Charles Bronson
  Level 14  
  producent zarzeka sie, ze turbina startuje juz przy 2m/s z racji lekkiej konstrukcji i 6 lopatkom. 300w ma osiagac przy 20m/s. Ja myslalem o wykorzystaniu energii pochodzacej z turbinki do ogrzewania grzalka wody w zasobniku okolo 50 litrow. Temperatura tej wody ma pozwalac na w miare konfortowa toalete.
 • #5
  tomleszno
  Level 22  
  Charles Bronson średnia prędkość wiatru w Polsce to ok 3 do 4 m/s, co by się przekładało na jakieś na 10 do 25W według charakterystyk podawanych przez producenta. Do oświetlenia typu LED ten wiatrak się jeszcze jakoś nadaje, ale do grzania wody - na pewno nie. Do grzania wody załóż sobie kolektory słoneczne będziesz o wiele bardziej zadowolony.
 • #7
  AndM
  Level 17  
  Witam.
  Dobra turbinka na jakiś jachcik do zasilania nawigacji, żarówki energooszczędnej, czy też podłączenia golarki. Producenci tych wiatraczków podają ich moce przy wiatrach jakie bardzo rzadko wieją. Co z tego,że startuje przy wiatrach 2m/s, jak przy tych obrotach występuje zbyt niskie napięcie, aby ładować akumulator, więc się tylko kręci jakby na biegu jałowym.
  pozdrawiam.
 • #8
  Charles Bronson
  Level 14  
  Nie ma wiatru w Polsce, vestas'a 50kW nie postawie raczej, to co, może ogniwa fotowoltaiczne, czy też się nie opłaca bo słońce w Polsce słabe? Nic już się w Tym kraju nie opłaca?
 • #9
  Sokrat58
  Level 19  
  Nie załamuj się. Jest jeszcze biogaz. Surowca do tego nie brakuje.
 • #10
  mich990
  Level 10  
  Znowu "nic" nie możemy powiedzieć.Uważm,że musimu liczyć sami na siebie.Silnik od polara-70pln+magnesy 100pln +ztoczenie wirnika o grubość magnesów50pln+cyjanopan 3pln+mostki prostownicze 6pln =~ 250pln za prądnice 400Watt 300 obr/min. To się opłaca. Skrzydła dobieramy pod średnie wiatry w miejscu ,gdzie mają się kręcić. Jak wychodzą nam duże powierzchnie skrzydeł ,to albo pszekładnia,albo stawiamy wysokiego VAWT'a o niedużej średnicy.

  Pozdromich