Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Play InternetPlay Internet
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bramka VoIP z routerem GSM

28 Lis 2011 20:06 2806 5
  • Poziom 27  
    Panowie, ma ktoś jakieś doświadczenia jak działała bramka VoIP włączona do routera udostępniającego połączenie 3G ?
    Internet miał by być np. z iPlusa przez modem 3G. Bramka VoIP będzie obsługiwała oprócz połączeń głosowych również faks.
  • Play InternetPlay Internet
  • Poziom 17  
    Takie cuda chyba rozprowadza min. firma CTI MIkrotel, może coś Ci pomogą jak zadzwonisz
  • Play InternetPlay Internet
  • Poziom 39  
    Witam. Wiem, że wykopaliska, ale właśnie jestem po takim sprawdzianie.
    Muszę przyznać, że mnie zaskoczyło. Pozytywnie i negatywnie zarazem. Ale po kolei. Były dwie próby różnych sieci. Pierwsza to iPlus, druga Orange Free.
    Sprzęt: Nokia 5800 + PC Suite + Connectify + PAP2T.
    Iplus: Zasięg full, jakość "odbioru" doskonała, w drugą stronę dobrze, operator extravoip. Czyli działa doskonale.

Orange: Zasięg full, test na ściąganie z NOT GTS ok. 1-2Mb/s, ale niestety, porażka po całości. Odbiór w miarę ok. Trochę czasem przeciągnie głos (co w Plusie nie występowało), natomiast nadawanie, porażka! Nic nie dochodzi, dochodzi czasem, itp. Poza tym, bramka loguje się ok. 5 min, a w Plusie po włączeniu RJ45 chwilę pomiga diodami i jest gotowa. Czyli Iplus. Szkoda tylko, że Orange free daje duże pakiety, w przeciwieństwie do Plusa.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Sądzę, że głównymi czynnikami mającymi wpływ na jakość jest propagacja sygnału danego operatora oraz obciążenie sieci. Nawet przy dobrym sygnale, ale jednocześnie dużym natężeniu ruchu dochodzi do zjawiska cell breathing, zmniejsza się zasięg pojedynczej komórki oraz czas dostępu do sieci i przepustowość.

Ze względu na mało stabilne warunki pracy uruchamianie VoIP na łączach GSM trąca szaleństwem, jednak na własnym podwórku mam jeden przykład dobrze funkcjonujących usług telefonii na łączu GSM od T-Mobile. Łącze to jest co prawda backupem dla łącza głównego, jednak telefonia VoIP działa na nim całkiem nieźle. Do modemu podłączona jest antena kierunkowa wyprowadzona na dach, natomiast odbiorca usług znajduje się na słabo zurbanizowanym terenie, co wiąże się z niedużym obciążeniem komórki operatora.