Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy mogę rozgałęzić kabel HDMI ?

kruchymarko 28 Lis 2011 21:25 3471 6
  • #1 28 Lis 2011 21:25
    kruchymarko
    Poziom 10  

Witam.
    Posiadam tv Samsung 40 cali. Kupiłem go 4 lata temu więc jest starszej generacji i posiada tylko jedno wejście hdmi.
    Wiele razy przełączałem kabel (dekoder,PS3) co się za tym wiąże wyrobiło się wejście.
    Teraz już nie chcę przełączać ponieważ słabo łączy. Czy jest jakaś opcja rozgałęzienia tego kabla ? Lub podłączenie go jakąś przejściówką ?

0 6
  • #2 28 Lis 2011 22:20
    andy127
    Poziom 30  

Witam.
    Rozgałęzić to może nie, ale przełączać tak.
    Wpisz w wyszukiwarkę (tę na G) "przełącznik HDMI" i na pewno coś znajdziesz. Poczytaj opisy i zdecydujesz czy to jest to co Cię zadowoli.
    Ja wpisałem i trochę znalazło.
    Andrzej

0
  • #3 29 Lis 2011 22:22
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jak dekoder i TV mają złącza Component to odpowiedni kabel i przełączanie pilotem (od TV).

0
  • #4 30 Lis 2011 09:28
    KMal
    Poziom 33  

Witam
    A, co to za porada Specjalisty, gdzie namawia człowieka, żeby zrezygnował z sygnału cyfrowego i przeszedł na analogowy.
    Pomijając, że powyżej już została podana poprawna podpowiedz, to ta jest nie na temat, bo autor chce "pomnożyć" wejścia HDMI, a nie korzystać z gorszej jakości obrazu. - i słusznie.
    Konkretnie, to należy zastosować np. to: http://www.komputronik.pl/product/113682/Sprz...esoria/Switch_Video_3_Port_HDMI_Logilink.html , lub mają tam też na 5 wejść HDMI.

0
  • #5 30 Lis 2011 18:41
    WojtasJD

Jeśli oba sprzęty mają Component to ich połączenie dobrym kablem będzie tańsze i wygodniejsze niż przełącznik HDMI co zaproponowałeś - jeden pilot (i jeszcze tańsze w przypadku przełącznika rozpoznajacego aktywne urządzenie).

Poza tym może się okazać, że dekoder obsługuje identyczne rozdzielczości na HDMI i Component.
    Co do jakości - doucz się o Component ...

0
  • #6 30 Lis 2011 22:53
    KMal
    Poziom 33  

Witam
    WojtasJD napisał <Jeśli oba sprzęty mają Component to ich połączenie dobrym kablem będzie tańsze i wygodniejsze niż przełącznik HDMI co zaproponowałeś> Po 1 wcale nie tańsze, bo obecnie średniej jakości kable Component (krótkie) kosztują 30-40zł, a jeszcze trzeba dodać kabel audio. HDMI to 6-10zł i to takie, które już nie powodują kłopotów (np. zrywanie połączenia) i wygodniejsze, proste podłączenie niż kombinowanie z 5 wtyczkami. Po 2 człowiek już ma problem z brakiem wej. HDMI, a za chwilę nabędzie kolejne urządzenie, które będzie miało już tylko wyj. HDMI – i co wtedy ? Doradzisz mu konwerter sygnału HDMI na Component - i gdzie to podłączy, bo Component-a też już niema, nie mówiąc już o jakości obrazu, po kolejnych „przeróbkach” z cyfrówki na analog i w TV znowu to samo.
    << (i jeszcze tańsze w przypadku przełącznika rozpoznajacego aktywne urządzenie)>> z tym akurat, to dajmy sobie spokój, bo HDMI-CEC to jak na razie totalnie nie dograna sprawa. PS-3, tunery N-ki, Polsatu, Cyfry tego nie mają, a gdyby nawet miały to jaki TV to rozpozna, jak różne firmy robią to tylko dla swoich urządzeń np. Samsung to Anynet+.
    << Poza tym może się okazać, że dekoder obsługuje identyczne rozdzielczości na HDMI i Component.>>. Dobrze, że nie piszesz o PS-3. (Mogłeś zapytać autora, jak mu doradzałeś).
    Wszystkie dekodery „naszych” platform (z wyj. HDMI ) obsługują 1080, a który TV po „componencie” obsłuży tą rozdzielczość ?
    Tutaj pytanie do autora postu, aby podał symbol tego Samsunga, lub sam się zastanowił czy warto w niego inwestować.
    Zakładając, że TV ma 4 lata i tylko jedno wejście HDMI, to można podejrzewać, że ten TV nie ma pełnego wsparcie dla HD (FullHD = 1080i/p) czyli jest (HD-Ready). Z tego wynikałoby, że nie obsługuje rozdzielczości powyżej 780i lub 780p (progresive scan) to wtedy nie ma większego sensu dokładać kolejne HDMI . Ale – jeżeli jest to FullHD, to ekran ma tryb [dot to dot]czyli pixel w pixel bez overscanu i ma natywnie 1080 linii , zaś źródło wydziela 1080 linii i ma przyzwoity upscaler dla 576 linii z DVD ( np. w Twoim przypadku PS-3), to żaden component nie ma szans (co do jakości obrazu).

Na koniec douczenie dla Kol. WojtasJD opracowane na podstawie materiałów dostępnych na stronach organizacji hdmi.org. I nie mów mi, że „każda sroczka swój ogonek chwali”, bo mniej więcej do 2007 r tylko, trwała taka dyskusja, która wyglądała jak rozważanie „o wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia”.

Jakie są zalety HDMI w porównaniu do istniejących formatów video takich jak composite, S-wideo i component video?

Jakość: Ponieważ HDMI jest łączem cyfrowym zapewnia najlepszą jakość sygnału video. Dzięki temu brak jest strat przy konwersji sygnału z postaci analogowej do cyfrowej, tak jak jest w przypadku połączeń analogowych (jak component czy S- video). Różnica jest szczególnie widoczna przy wyższych rozdzielczościach jak 1080p. Cyfrowe wideo jest ostrzejsze niż component i eliminuje miękkość i "duszki" componentu. Te różnice są najbardziej widoczne przy małych detalach o wysokim kontraście , takich jak tekst .

Łatwość użycia: HDMI łączy wideo i wielokanałowe audio w jednym kablu, eliminując zbędne koszty i problemy przy użyciu wielu kabli w systemach A/V. Jest to szczególnie ważne w przypadku wymiany lub upgradu sprzętu A/V.

Inteligencja: HDMI obsługuje dwustronną komunikację między źródłem wideo ( jak odtwarzacz DVD ) i telewizorem DTV, umożliwiając nowe funkcjonalności jak automatyczna konfiguracja i odtwarzanie przy pomocy jednego przycisku. Poprzez użycie HDMI, urządzenia automatycznie dostarczają najbardziej efektywne formaty dla podłączonego wyświetlacza (jak 480p czy 720p, 16:9 czy 4:3). Dzięki temu użytkownik nie musi sprawdzać wszystkich opcji wyświetlania, aby wybrać najlepszą.

HD Content-Ready: Urządzenia HDMI wspierają protokół HDCP, co oznacza pewność dostępu do najnowszej zawartości HD, obecnie i w przyszłości. Twórcy HD-DVD i Blu-ray opóźnili aktywację tokena ograniczeń obrazu (flagi chroniącej zawartość) w aktualnych filmach HD, aby zminimalizować potencjalne problemy spowodowane takim przejściem, ale za kilka lat filmy HD nie będą widziane w rozdzielczości HD przez interfejsy analogowe jak analogowy compenent .

0
  • #7 01 Gru 2011 00:37
    WojtasJD

KMal napisał:
    Po 1 wcale nie tańsze, bo obecnie średniej jakości kable Component (krótkie) kosztują 30-40zł, a jeszcze trzeba dodać kabel audio. HDMI to 6-10zł i to takie, które już nie powodują kłopotów (np. zrywanie połączenia) i wygodniejsze, proste podłączenie niż kombinowanie z 5 wtyczkami. Po 2 człowiek już ma problem z brakiem wej. HDMI, a za chwilę nabędzie kolejne urządzenie, które będzie miało już tylko wyj. HDMI – i co wtedy ? Doradzisz mu konwerter sygnału HDMI na Component - i gdzie to podłączy, bo Component-a też już niema, nie mówiąc już o jakości obrazu, po kolejnych „przeróbkach” z cyfrówki na analog i w TV znowu to samo.

W swoim podsumowaniu szybko zapomniałeś :wink: o przełączniku co zaproponowałeś więc i tak przewód Component + audio wyjdzie taniej.
    Poza tym, że zaraz będzie kolejne urządzenie HDMI to bym się nie martwił bo równie dobrze to działa w drugą strone - człowiek się zdecyduje zmienić TV (bo np. rozwaliło się do reszty gniazdko HDMI) i ten przełącznik będzie mu potrzebny tyle co bąbel na tyłku :D

KMal napisał:
    z tym akurat, to dajmy sobie spokój, bo HDMI-CEC to jak na razie totalnie nie dograna sprawa. PS-3, tunery N-ki, Polsatu, Cyfry tego nie mają, a gdyby nawet miały to jaki TV to rozpozna, jak różne firmy robią to tylko dla swoich urządzeń np. Samsung to Anynet+.

Ja wspominałem o wykrywaniu aktywnego urządzenia przez przełącznik a nie o kontroli via HDMI-CEC. Aby wykryć czy urządzenie nadaje sygnał TMDS nie potrzeba do szczęścia dodatków w postaci CEC; poza tym jest to (wykrywanie) tylko udogodnieniem bo w sytuacji gdy oba urządzenia są włączone a jest zachcianka przełączenia źródła sygnału to tylko naciśnięcie przycisku lokalnego (albo na pilocie) da rade...

KMal napisał:
    Wszystkie dekodery „naszych” platform (z wyj. HDMI ) obsługują 1080, a który TV po „componencie” obsłuży tą rozdzielczość ?

Bez problemu można takie znaleźć - na szybko ze strony Samsunga jakiś TV 40"
    http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/.../20091023112234296/BN68-02327B-04L10-1020.pdf

liczyłem na tabele z rozdzielczościami - nie znalazłem ale jest coś takiego:

Screen Fit: Use the function to see the full image without any cut-off when HDMI (720p / 1080i / 1080p) or Component (1080i / 1080p) signals are input.

albo:
    Issue: Picture quality -> TV image does not look as good as it did in the store.
    Solution: If you have an analogue Cable/Set top box, upgrade to an Box. Use HDMI or Component cables to deliver HD picture quality.

KMal napisał:
    I nie mów mi, że „każda sroczka swój ogonek chwali”

Jeśli chodzi Ci o kłótnie co lepsze Component czy HDMI to sam takową wprowadzasz - w pierwszej swojej wypowiedzi w tym wątku zaproponowałem alternatywe ze względu na komfort użytkowania - żeby nie latać i przełączać lub uniknąć kolejnego pilota (TV, dekoder, przełącznik; pomijam już koszty i kwestie zastąpienia pilotów albo dostępu do modelu przełącznika, który można sterować pilotem od posiadanego sprzętu).

KMal napisał:
    Na koniec douczenie [...] jak analogowy compenent .

Zanim będziesz douczał i wklejał półmarketingowy bełkot, przygotuj się odpowiednio bo walisz straszne błędy (btw: trzeba uważać co się bezmyślnie kopiuje i czy w ogóle masz do tego prawo)
    KMal napisał:
    powyżej 780i lub 780p [...] progresive scan

720i / 720p [...] progressive scan
    no i Component a nie Compenent.

-
    Z resztą jak sam napisałeś:
    KMal napisał:
    powyżej już została podana poprawna podpowiedz

więc nie ma sensu abyś dalej zaśmiecał wątek :kiss:

-1
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij