Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Amica ZIA6628 - nie domywa naczyń

28 Lis 2011 22:16 11992 5
  • Poziom 9  
    Zmywarka od kilku tygodni nie zmywa tak dokładnie jak wcześniej. Mam wrażenie, że po zakończeniu zmywania temperatura wewnątrz zmywarki jest niższa niż bywała wcześniej.
    Do tej pory sprawdziłem grzałkę (grzeje), termostat (zmienia rezystancje pod wpływem zmiany temp.), obejrzałem też programator (nie ma w nim żadnych widocznych gołym okiem uszkodzeń), zmywarka była również dwukrotnie płukana specjalnym płynem myjącym do zmywarek a więc jest czysta.
    Nie wiem co jeszcze może być przyczyną pogorszenia jakości pracy zmywarki, może ktoś mógłby mi podpowiedzieć co jeszcze sprawdzić. Czy może ktoś wie jak samodzielnie sprawdzić programator, może tam jest jakieś uszkodzenie, którego nie zauważyłem.
  • Specjalista AGD
    a ramiona myjące są czyste ?
  • Poziom 9  
    Ramiona myjące są czyste, w grzałce też nie ma żadnych śladów kamienia ani innych zabrudzeń.
  • Poziom 37  
    Ramiona myjące się obracają czy może stoją w miejscu?.
  • Poziom 9  
    Ramiona myjące obracają się bardzo lekko, sprawdzałem to również w czasie pracy zmywarki.
    Wszystkie lekko zabrudzone naczynia zmywane dość dobrze ale na sztućcach, kubkach i szklankach pozostaje osad z herbaty i kawy co wcześniej nie wytępowało.
    Zastanawiam się czy przyczyna tego może być uszkodzony programator, który w jakiś sposób blokuje podgrzanie wody do wyższej temperatury.
  • Poziom 9  
    Zmywarkę udało mi się naprawić samodzielnie okazało się, że uszkodzony był programator czyli główna płytka z mikroprocesorem (nie mylić z płytką, w której są lampki podświetlające wybrany program).
    Aby sprawdzić co jest uszkodzone w mojej zmywarce musiałem włączyć ją z jednocześnie wciśniętym i przytrzymanym w tej pozycji przyciskiem pierwszym od prawej strony. Po włączeniu i przytrzymaniu tego przycisku przez około 10sek. pojawił się na wyświetlaczu kod błędu "H7" w internecie odnalazłem, że to oznacza błąd grzałki. Grzałka w mojej zmywarce była jednak sprawna i grzała tylko nie nagrzewała wody do odpowiedniej temperatury. Sprawdziłem też czujnik temperatury, który powinien zmienić rezystancję pod wpływem zmian temperatury, okazało się, że też był sprawny. Po wymontowaniu programatora nie znalazłem na nim żadnych widocznych uszkodzeń jednak mimo to podjąłem decyzję, że wymienię go na nowy i to był strzał w dziesiątkę. Nowy programator kupiłem za około 250zł, wymiana zajęła mi około 30min. Narzędzia jakich potrzebowałem to wkrętaki krzyżakowy i płaski. Po zamontowaniu nowego programatora pierwsze włączenie zmywarki zrobiłem tak samo jak to opisałem na początku (z przytrzymanym przyciskiem pierwszym od prawej) na wyświetlaczy pojawił się kod F1 (nie wiem co on oznacza) natomiast kod H7 już się nie pojawił. Od tego czasu zmywarka znów działa jak nowa wodę nagrzewa do takiej temperatury, że zaraz po zakończeniu zmywania w (temp.70st.C) naczynia są tak ciepłe, że trudno utrzymać je w dłoni, ze zmywarki przestał się wydobywać nieprzyjemny zapach a naczynia i sztućce po dwóch zmywaniach znów są czyste jak dawniej.
    Dziękuję wszystkim, którzy na forum próbowali mi pomóc w rozwiązaniu problemu.