Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

agregat 3 fazowy - uszkadza urządzenia

28 Lis 2011 22:36 3822 6
  • Poziom 12  
    Agregat 3 fazowy 6,5 kW z AVR - uszkodził 3 zasilacze w komputerach (z zasilacza ATX poleciał dym , w sterownikach uszkodzone dławiki i trafa 24v , sterownik pieca opałowego - (dławik spalony ) , radio , silniki bezpośrednio i przez falowniki nie uszkodzone - jaka mogła być przyczyna - za duże obciążenie ? Napędzanych było 8 silników 3 fazowych 350-400W (na mniej niż 20% mocy na falownikach) kilka żarówek w domu , radio i piec co. ,

Co powoduje spalenia dławika ( zła częstotliwość , za małe / duże napięcie ) jak w domowych warunkach sprawdzić AVR - mam multimetr i mierniki V i A.

Czy przyczyną mogła być jakiś błąd w domowej instalacji - jedne żarówki świeciły normalnie inne przygasały.

Czy nie równe obciążenie faz to wielki problem dla agregatu ? Co zrobić aby uniknąć tych awarii ?
  • Poziom 20  
    Nie równe obciążenie faz jest dość sporym problemem. Miałem przypadek kiedy podczas mocnego obciążenia jednej fazy pozostałe nie obciążone szybowały do 270V :-( Aby tego uniknąć nastawiam napięcie biegu jałowego na 200V a nawet na 190V. Jeśli jest taka regulacja. Mojemu znajomemu włączenie chłodni w sklepie spowodowało wywalenie się kasy fiskalnej podłączonej na drugiej fazie :-( Nawet domowa lodówka mogła spowodować dość duże przepięcie na innych fazach.
  • Poziom 33  
    skit123 napisał:
    Agregat 3 fazowy 6,5 kW z AVR
    Jesteś pewien tej mocy elektrycznej tego agregatu, bo ja spotkałem takie ale to było 6.5 HP czyli to była moc Horse Power czyli 6.5 KM mocy silnika spalinowego a wydajność elektryczna prądnicy to była anemia!Ledwo 2 kW z jakimś tam "ogonkiem". W takim układzie osobno podawana jest moc jednostki spalinowej napedzającej prądnicę a osobno moc prądnicy!
  • Poziom 12  
    nie wiem czy 2 czy 6 - kupiłen 6,5 kw okazyjnie bez instrukcji za 1200zł - jutro wrzuce zdjęcia i poeksperymentuje z jakimiś obciążeniami , myjki 2,2kw(jednofazowej) nie mógł ruszyć ale uznałem że ok bo 3x2,2kw - dało jakieś 6,6kw + przeciążenie na starcie więc pomyslałem że mógł nie dać rady . Dlaczego popaliły się dławiki ?? i transformatory ?

Miałeś racje to :

KraFDele KW 6500

• Wymiary: 60 * 45 * 43cm
    • Waga: 40kg.
    • Gniazdka 230V – 3 wejścia.
    • Gniazdo 380V – 1 wejście.
    • Gniazdo DC 12V – 1 wejście.
    • Częstotliwość 50Hz.
    • Silnik 6,5 KM.
    • Moc znamionowa 2500 W.
    • Moc maksymalna 2900 W.
    • Pojemność silnika 200 cm3.
    • Zbiornika paliwa ok 15l.
    • Olej – 0,6 l (SAE 10W.30 lub odpowiednik oleju silnikowego SAE 10W-30.
    • Woltomierz.
    • Rama ochronna.
    • Przełącznik szybkiego wyłączenia (gumowa ochrona).
    • Włącznik (gumowa ochrona).
    • Wskaźnik paliwa.
    • Zużycie paliwa ok 1,8 l/h.
    • Paliwo – benzyna 95
  • Poziom 23  
    Stawiam na uszkodzony regulator napięcia, dający niestabilne skaczące napięcie.

Może to też wynikać z nierównomierności obciążenia. Jeśli AVR próbkuje 1fazę to na innych mogą być cuda (przy nierównomiernym obciążeniu).
    Jeśli próbkuje 3 fazy to przeciążenie/uszkodzenie.

A czy to okazyjne kupno nie było spowodowane chęcią pozbycia się sprzętu przez poprzedniego właściciela?

Co do testów to wszystko pięknie wyjdzie na oscyloskopie. Warto poszukać gdzie mógłby być dostępny. Cyfrowy woltomierz i amperomierz może nic nie pokazać. Zależy od konkretnego sprzętu. Tu by pomógł FLUKE289.
  • Poziom 20  
    Chińskie agregaty trójfazowe i ich układ "AVR" monitoruje jedną fazę. Więc jeśli doszło do asymetrii obciążenia to pozostałych fazach jak już koledzy powiedzieli działy się cuda. I to te cuda uszkodziły Ci odbiorniki.

I jeśli do tego chińczyka podłączyłeś na jedną fazę 2,2kW myjkę .... to spokojnie możesz już myśleć o jego utylizacji.

Ok 60% mocy nominalnej ( chińskie naklejki na "agregatach" kłamią ) to jest MAX czym możesz obciążyć jedną fazę.
  • Poziom 12  
    Agregat chodzi jeszcze , myjka nawet nie ruszyła , nic nie śmierdzi spalenizną bo wymontowałem avr , aby zrobić zdjęcia dla sprzedawcy , ale chyba wszystko jest z agregatem ok - poza mocą - potrzebuję tylko zasilanie awaryjne dla 8 wentylatorów ok 350W - nie na pełnej mocy - przez falowniki ok 12-28% - czyli mocy powinno wystarczyć - obawiam się o te zasilacze z komputerów - dlaczego palą się trafa i dławiki ? teraz boję się podłączyć bo nie mam zapasowych a orginalne kosztują setki złotych.