Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potrzebuję rady przy podłączeniu programatora BASCOM do Notebook'a.

Azathi 29 Nov 2011 00:04 1047 3
IGE-XAO
    Azathi
    Level 10  
    Witam wszystkich.

Mam problem z podłączeniem programatora Bascom do mojego notebook'a który nie posiada złącza LPT przez co muszę posługiwać się przejściówką. Na wstępie opiszę sprzęt jakim się posługuje i co będę chciał podłączyć. Jednocześnie przepraszam jeżeli podobny temat znajduje się na forum lecz chciałem prosić o radę konkretnie do tego typu problemu i sprzętu.

Spis sprzętu:

- Notebook Asus N61vG z zainstalowanym systemem Windows 7 x86 ( Od razu wykluczam możliwość zmiany/do-instalowania systemu operacyjnego ).

- Programator/symulator Bascom AVT-872.
    - Płytka testowa AVT-2500

- Przejściówka USB -> LPT ( Niestety opakowanie wyrzuciłem ale jest to jeżeli dobrze pamiętam przejściówka 4World ).

Od razu pragnę dodać iż programator jest sprawny jak i płytka testowa ponieważ były sprawdzane w trybie symulacji ( niestety tylko tak bo mikrokontroler AT89C2051-24PI na programatorze WELLON zgłaszał błąd bufora ) i całość działa prawidłowo i wykonuje napisany program. Podłączane były do komputera stacjonarnego przez port LPT z systemem Windows XP.

Chciałem prosić o radę czy może ktoś już spotkał się z przypadkiem podłączenia programatorów wszelkich gdyż może jakiś sposób zadziała, do notebook'ów. Jeżeli chodzi o podłączenie programatora przez kartę rozszerzeń to niestety nie sprawdzałem tego rozwiązania gdyż takiej nie posiadam i nie chciałbym dodatkowo niepotrzebnie wwalać się w koszty. Próbowałem szukać w ustawieniach laptopa ale jak na razie niestety nic nie odniosło pożądanego rezultatu. Czytając w internecie informacje na ten temat natknąłem się na wzmiankę iż port LPT jest mapowany a USB nie ( przepraszam za ewentualny błąd gdyż nie zagłębiałem się w ten temat i nie mam tej strony by sprawdzić to jeszcze raz ). Być może istnieje jakiś sposób programowy na emulację/ustawienie portu USB w taki sposób by mógł działać jak standardowy port LPT.

EDIT: Małe uzupełnienie do prośby otóż jeżeli w grę miało by wchodzić wykonanie na płytce jakiegoś prostego kontrolera/przejściówki to nie było by raczej wielkiego problemu ale oczywiście potrzebował bym schematu.

EDIT 2: Przeszukując obecnie sieć natknąłem się na niepozorny konwerterek. http://dicks.home.xs4all.nl/avr/usbtiny/. Nie mogę sprawdzić tego czy to rozwiązanie zadziała ale tak się dobrze składa że mam zamówione właśnie 2 mikrokontrolery ATtiny i jak tylko je dostanę przystąpię do zlutowania układu i przetestowaniu o efektach oczywiście się podzielę ale dalej mimo wszystko czekam na inne propozycje.

Jeżeli ktoś miałby może jakąś sugestię jak mógł bym poradzić sobie z tym problemem byłbym bardzo wdzięczny a i sądzę że i inni też być może na tym skorzystają.

Pozdrawiam
    Azathi.
  • IGE-XAO
  • Helpful post
    Brutus_gsm
    Level 25  
    Niestety te przejściówki USB->LPT nie działają tak jak powinny. Wiem z doświadczenia, bo kiedyś chciałem uruchomić kabel LPT do telefonu przez taką przejściówkę (i nie tylko ja, wręcz dziesiątki osób) i niestety nie udało się.

Polecam złożyć sobie USBASP albo USBTiny. Ten pierwszy programator posiadam osobiście i nigdy się nie zawiodłem, więc z całym sercem polecam. Minusem jest tylko to, że trzeba mieć zaprogramowaną Atmegę, aby działał, ale na pewno znajdzie się na forum osoba, która chętnie i nieodpłatnie pomoże zaprogramować jeden procek. (Uzupełnij profil o swoje miasto).

USBASP jest prosty w budowie i niezawodny. Działa zarówno pod Windowsem, jak i Linuksem. Jak nazwa wskazuje jest na USB, więc w tych czasach jest on wręcz konieczny.
  • IGE-XAO
    Azathi
    Level 10  
    Bardzo dziękuję za propozycję i szybką odpowiedź. Sądzę że z wykonaniem nie będzie większych problemów jak i zaprogramowaniem Atmegi choć jeszcze to będę musiał sprawdzić ale mimo wszystko dziękuję.

Mimo to jeżeli ktoś jeszcze posiada jakieś rozwiązania było by mi bardzo miło dlatego pozostawiam przez jeszcze jakiś czas temat jako otwarty.