Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór mocy lasera DPSS do pokazów promocyjnych (projektor na galvach 30k).

mdcs 29 Lis 2011 01:27 2993 14
  • #1 29 Lis 2011 01:27
    mdcs
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam Kolegów od Laserów.
    ...od zawsze mnie fascynowały. To jak pozaziemska "materia". Pamiętam czasy jak ludzie się ich panicznie bali:)

Do rzeczy.
    Mam zlecenie skonstruowania projektora laserowego, którego przeznaczeniem będzie rzucanie logo sponsora oraz jakichś prostych napisów na ścianę budynku.
    Sterowanie będzie po ILDA, galwa 30k.
    Problem mam z doborem lasera. Kolor nie ma znaczenia, ale zdecydowałem się na zielony (najlepiej widoczny). Jakiej mocy zielonego lasera DPSS potrzebuję, żeby uzyskać jasny, czytelny i efektowny pokaz na ścianie budynku o rozmiarach 10x20m? Ściana pomalowana w miarę jasną farbą, pokazy oczywiście w nocy przy świetle ulicznym. Chodzi oczywiście o mocy wyjściową.
    Polecacie jakiś gotowy moduł? (budowa nie wchodzi w grę ze względu na zbyt małą wiedzę na ten temat:)

Z góry dziękuję za sugestie.

• #2 29 Lis 2011 02:03
    MuNiO
    Poziom 26  

Optymalne i sprawdzone rozwiązanie : 2W 532nm.
    Można się zmieścić w cenie 5k pln za 2 moduły po 1W łączone beam spliterem.

ps. Zrób proszę zdjęcia swoich galv - dokładnie płytkę drivera, albo inaczej : ile masz potencjometrów wieloobrotowych na płytce? Ciekaw jestem czy masz prawdziwe 30stki czy oszukane.

• #3 29 Lis 2011 02:43
    mdcs

Chcę uzyskać jak najlepszą widoczność za jak najmniejsz pieniążki. Czy 2x1W 532nm to optymalna opcja?

Na każdym driverze jest 7 potencjometrów. Były też sporo tańsze galwa 30kpps z 4 potencjometrami i mniej potężnymi driverami....ale w rzeczywistości pewnie mają 12-15kpps, bo nawet same układy magnetyczne były mniejsze.

• #4 29 Lis 2011 19:06
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Ale te 5k to łącznie ze sterowaniem?. Jeśli to ma gobos nie będzie zmieniany to można się pokusić o sterownik własnej produkcji.
    10x20 to nawet 0,5W zrobi i będzie całkiem dobrze widoczne, oczywiście mocy nigdy za wiele ale nie wiem jakie rozsądne dwie jedno watówki kupisz za 5 klocków... to będzie dzień w dzień pracować.

Aktualnie mam do zgolenia kompletne projektory 2x 1W532, 1x 2,5W RGB, wolał bym to raczej w komplecie sprzedać.

• #5 29 Lis 2011 19:34
    mdcs

5k przeznaczyć chcę na sam laser. Sterowanie (galva + drivery) wyszło 1,5k.
    Zastanawiam się nad modułami 1W 532 produkcji CNI. Po 2700-2800 wychodzą przyciągnięte od małych ludzi...a podobno są całkiem przyzwoite jakościowo. Co o nich sądzisz?
    Tutaj link do pdf'a ze specyfikacją - http://www.cnilaser.com/PDF/MGL-H-532.pdf

...też mam kota. Lubi lasery:) Chory jest niestety...ale humorek zachowuje. Optymistyczna kocia.

• #6 29 Lis 2011 20:01
    bolek

CNI OK.
    Weź też pod uwagę że przy większej mocy lubi być większa plamka, prosto mówiąc gorszy efekt będzie 2W i plamki 4cm niż 0,5W i plamki 5mm

• #7 29 Lis 2011 20:24
    mdcs

Może zakupię 1W CNI...a jak będzie za mało to dokupię drugi i beam spliter...

• #8 29 Lis 2011 20:33
    bolek

Aha, licz się z tym że te większe CNI (1W+) niekiedy lubią pracować innych niż jednoplamkowych modach- trzeba pogrzebać w rezonatorze.

• #9 11 Gru 2011 17:14
    mdcs

Czy 1W 532nm od CNI wystarczy, żeby uzyskać taki efekt?

• Pomocny post
    #10 11 Gru 2011 17:20
    bolek

Zdjęcie i tak pewnie "prześwietlone", ale w realu czegoś takiego 1W nie osiągniesz.

• #11 11 Gru 2011 17:39
    mdcs

Ile zatem "na oko" potrzeba?
    3W? 5W?

• #12 11 Gru 2011 18:48
    bolek

Przy takiej jasności otoczenia, taka jaskrawość grafiki... 3W mogło by być

Ty robiłeś tą fotkę? idź zapytaj.

• #13 11 Gru 2011 19:33
    mdcs

fotka to montaż w Photoshopie:) zdjęcie zrobione jest tuż przed całkowitym zaciemnieniem nieba. Generalnie chodzi o wyświetlenie prezentacji w nocy, tylko przy świetle jakie dają latarnie uliczne. Ściana jest niczym nie oświetlona bezpośrednio i jest w dość głębokim półmroku. Pokaz ma być wyraźny i czytelny z dużej odległości (mniej więcej takiej jak na zdjęciu).
    Nie wiem jakiej mocy zieleń muszę zakupić stąd rozpaczliwie szukam podpowiedzi. Nie mogę znaleźć nigdzie w necie filmików z takich prezentacji...które obrazują np. jak wypada w takich warunkach grafika 10x20m na 1W czy 3W.
    ech :(
    A może ktoś z Was przeprowadzi eksperyment swoim sprzętem i mi film wyśle?
    Odwdzięczę się na warunkach ustalonych przez PW.

• Pomocny post
    #14 11 Gru 2011 20:03
    bolek

To Ci nic nie da, bo taki film czy zdjęcie nie odda realnego efektu. Czasami bywam we Włocławku ale teraz się nie zanosi, a jazda w Beskidy to też nie rozwiązanie
    Tutaj masz na bloku 1W 650nm+500mW 532nm. Drzewa to 1W 532nm. Było to widoczne ludziska się zatrzymywali, okolice bloków oświetlone jak to na osiedlu. Może ze zdjęć uda Ci się wyłowić jakie są parametry fotki, ori niestety już nie mam. Na pewno są nieco przepalone.

• #15 11 Gru 2011 20:27
    mdcs

Dzięki Bolek. Bardzo mi pomogą te foty i filmy. Widzę, że 1W w zieleni daje radę! Najwyżej jak będzie niedomagał dokupię drugą jedynkę i beam splitter. Jak masz jeszcze jakieś materiały, które mogą mi się przydać to będę wdzięczny:)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME