Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik radiowy retro Diora Barkarola buczy

29 Lis 2011 16:36 3073 5
  • Poziom 14  
    Witam
    Mam problem z radiem lampowym Diora Barkarola. Podłączyłem je do sieci i nic się nie działo zauważyłem że kable które idą od transformatora są pourywane więc wszystko polutowałem tak jak miałem na schemacie zamieszczonym poniżej i etykiecie na transformatorze. Po ponownym włączeniu lampy się żarzą lecz w głośniku słychać tylko buczenie. Bardzo prosiłbym o pomoc

• Poziom 35  
    Końcówki transformatora o oznaczeniach 4 i 6 podłączasz do wyprowadzeń podstawki lampy AZ1 nr 3 i 6. Końcówki transformatora nr 7 i 8 podłączasz do wyprowadzeń podstawki AZ1 nr 1 i 8.
    Końcówki transformatora nr 9 i 10 to żarzenie pozostałych lamp. Końcówki 1 i 3 transformatora to zasilanie sieciowe.

Jeżeli masz dokładnie tak podłączone, to sprawdź czy rezystory R3 i R4 są sprawne, a następnie podmień kondensatory C31 i C32. Nie muszą być 32µF, mogą być większe, ale na 350V.
    Zakładam teoretycznie, że lampy EBL21 i ECH21 są OK.
  • Poziom 14  
    Wymieniłem kondensatory, rezystory są w porządku. Załączyłem radio i już prawie nie buczy, lecz nadal po podłączeniu sygnału na wyjście od gramofonu w głosiku nic nie słychać.
  • Admin Grupy Retro
    Do sprawdzenia:
    - napięcia i prądy na EBL21 i ECH21, która nią steruje. Prawdopodobny jest: niekontakt nóżki w podstawce // niekontakt trzpienia ze środkowym stykiem podstawki (ECH21) // odgnicie drucika łączącego katodę z metalową objemką (ECH21) // upalenie doprowadzenia katody wewnątrz lampy (raczej EBL21) // skrajne zużycie którejkolwiek z tych lamp // zwarcia międzyelektrodowe (np. siatki sterującej triody ECH21 z katodą)

- elementy bierne i stykowe. Prawdopodobne jest: przerwa rezystora // zwarcie/przerwa kondensatora // wykruszony/obluzowany lut // zasiarczony i niekontaktujący styk w przełączniku.
  • Poziom 14  
    Poprawiłem wszystkie luty i chodzi lecz strasznie cicho gra jak puszczam muzykę z telefonu. Jeżeli przełączam na radio to nadal zero jakichkolwiek szumów.
  • Admin Grupy Retro
    Masz do wykoannia jeszcze pozostałe czynności z listy napisanej nieco wyżej.
    Mam nadzieję, że dysponujesz miernikiem i wiedzą z zakresu jego prawidłowej eksploatacji. W przeciwnym razie, nie mamy o czym gadać.