Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzanie diod w przewodzie

29 Lis 2011 18:01 3960 12
 • Poziom 8  
  Witam,

  Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o sprawy elektroniczne. Moim problemem jest zbadanie działania diod, które są już wlutowane w przewód, niestety ze względu na zastosowaną izolację diod nie mam możliwości odlutowania każdej z osobna i sprawdzeniu miernikiem (tą informację zdobył wertując już wasze forum).
  W związku z tym chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób mógłbym to zrobić by nie nacinać przewodu przy każdej diodzie i sprawdzaniu jej za pomocą miernika (sprawdzanie oporności diody)

  Z góry dziękuję
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 28  
  Przewód musi mieć dwa końce, więc może gdzieś znajdziesz miejsce jego przyłączenia?
  Nie musisz przykładać przewodów z miernika do samej diody, możesz przyłożyć do końca tego przewodu, tylko pamiętaj, że jak po drodze są inne elementy, to pomiar może być niemiarodajny.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Wszystko ładnie, ale nie wypada skąpić informacji. Jakiego typu są diody, jak są połączone i czy są to jedyne elementy w obwodzie?


  Pzdr.
 • Poziom 8  
  No tak, informacje,

  Nie wiem jakie są to diody mogę dodać zdjęcie, jak są połączone wydaje mi się, że równolegle na dwa segmenty jeden się świeci drugi niestety nie. dorzucę kilka zdjęć przedstawionej przeze mnie sytuacji.

  Sprawdzanie diod w przewodzie Sprawdzanie diod w przewodzie Sprawdzanie diod w przewodzie
 • Poziom 31  
  Nie potrzeba odlutowywać. Nakłuj szpilką przy diodzie i miernik do szpilki.
 • Poziom 8  
  Dobry pomysł z nakłuwaniem szpilką tylko jedno pytanie mam co do takiego sposobu.
  To są lampki zewnętrzne, a jak je nakłuje to nie będą już tak samo zaizolowane więc jakieś inne pomysły?
 • Poziom 28  
  Zawsze możesz zaizolować dziurkę taśmą, albo koszulką termokurczliwą, jeśli da radę ją tam założyć.


  [Proszę poczytać o kapilarach. Regulamin, punkt 3.1.11 (dawniej 12). Mariusz Ch.]
 • Poziom 31  
  Widzę kolego, że szukasz problemu, albo koniecznie chcesz go znaleźć. Daj sobie spokój i poproś kogoś kto się na tym zna.
 • Poziom 33  
  Możesz jeszcze spróbować zrobić sobie sondę elektrostatyczną .Bramka MOSFETA umieszczona w cienkiej izolacji jest czujnikiem wykrywającym pole elektryczne.Dalej jest wzmacniacz obciążony LEDem. Gdy baza znajduje się w polu elektrycznym, to tranzystor zaczyna przewodzić, a po dalszym wzmocnieniu wykryty sygnał zapala LEDa. Taka sonda zalecana była do wykrywania przewodów elektrycznych w ścianach. (Przewody musiały być pod napięciem, choć nie musiał w nich płynąć żaden prąd)
  Jeden koniec niedziałającej gałęzi łancucha lampek lub LEDów odlutowujesz od zasilania i rozciągasz tą gałąź na podłodze. Włączasz wtyczkę do gniazdka sieciowego. Sondę zbliżasz do początku łańcucha. Jeżeli nic nie wykryje to odwracasz wtyczkę w gniazdku odwrotnie. Jeżeli sonda wykryje pole elektryczne to przesuwasz ją wzdłuż rozciągniętego łańcucha. Jeżeli natrafisz na przerwę w obwodzie, to pole elektryczne powinno zaniknąć. masz więc miejsce, gdzie jest przerwa. Oczywiście zrobienie takiej sondy jest nieopłacalne dla jednego łańcucha choinkowego. Tym bardziej ,że musi być w metalowej uziemionej obudowie, aby przydźwięk sieciowy z trzymającej ją ręki nie wywoływał sygnalizacji.
  Prostszym sposobem jest włączyć do wzmacniacza akustycznego ekranowanego przewodu z wystającym kawałkiem żyły wewnętrznej. Taki kabelek można traktować jak sondę. Oczywiście nie będziesz miał bardzo wyraźnej odpowiedzi, ale może uda się znaleźć LED, od którego pole elektryczne jest wyraźnie mniejsze (do końca łańcucha). Wtedy szukasz przerwy w okolicach tej diody.
  Niedawno sam naprawiałem taki łańcuch i udało mi się znaleźć zimne lutowanie jednego LEDa.
 • Poziom 8  
  wieswas dałeś mi chyba najlepszy pomysł który mi się spodobał, jutro wypróbuję i dam znać jak poszło :)

  Dodano po 44 [minuty]:

  mam jeszcze takie dziwne urządzenie zaraz dodam zdjęcie :D
  widzi gdzie jest napięcie na kablu ale jakoś tak robi to, nie do końca poprawnie i sprawdzając nim nie znalazłem miejsca gdzie jest przerwa w kablu

  Sprawdzanie diod w przewodzie
 • Poziom 8  
  Jeszcze jedno takie idiotyczne pytanie, w jakim miejscu mam podłączyć ten ekranowany przewód do wzmacniacza akustycznego?
  we/wy czy gdzieś indziej?
 • Poziom 33  
  Przedstawiony na fotografii próbnik jest chyba zwykłym odpowiednikiem próbnika-neonówki. Ma metalową końcówkę, którą dotykając do metalowych części , będących połączonych z przewodem fazowym zapala lampkę (neonówka lub LED na bardzo mały prąd). Obwód zamyka się palcem dotykając metalowego przycisku na próbniku. Jego czułość jest więc za mała ,aby wskazał obecność napięcia przez izolację przewodu.
  Wzmacniacz akustyczny ma dużą czułość i zbliżenie jakiegokolwiek przewodu będącego pod napięciem sieci lub nawet ręki do przewodu wejściowego powoduje głośne warczenie w głośnikach.
  Zmienne pole elektryczne jest wszędzie , ale powinna być różnica w głośności warczenia przewodu połączonego z fazą od przewodu przerwanego.
  Oczywiście całe pomiary odbywają się tylko poprzez zbliżanie lub dotykanie PRZEZ IZOLACJĘ badanego łańcucha LED.
  Cały pomiar powinien się odbywać z dala od innych instalacji elektrycznych.
  Najlepiej byłoby podłączyć badany łańcuch do fazy przez kondensator np 330nF/1000V, a nie poprzez oryginalny sterownik. W sterowniku tym jest prostownik i elektrolity wygładzające napięcie, więc przydźwięk sieciowy jest częściowo wytłumiony. Tak więc do początku badanej gałęzi łańcucha LED dolutuj kondensator bezpieczeństwa i włącz go do fazy gniazdka sieciowego . Do kolejnych LEDów dotykaj ekranowany przewód wejściowy wysokooporowego wzmacniacza akustycznego. Z ekranu musi wystawać tylko kawałek żyły dodatkowo zaizolowaną. Ale to musisz sprawdzić praktycznie i praktycznie wychwycić na słuch wyraźne osłabienie buczenia przy kolejnej badanej diodzie LED. Wszystkie następne za przerwanym łańcuchem też będą słabiej buczały.
 • Poziom 8  
  Dzięki za pomoc!!! sprawdziło się i udało mi się zlokalizować uszkodzoną diodę :)

  TEMAT DO ZAMKNIĘCIA