Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Po wymianie kotła grzejniki grzeją tylko na górze

29 Lis 2011 18:43 2472 3
  • Poziom 2  
    Witam.
    Niedawno wymieniłem kocioł na Junkres CerapurSmart ZWB. Wykonałem to jeszcze przed sezonem grzewczym przez co dopiero teraz zauważyłem, że grzejniki są ciepłe tylko na górze i stosunkowo ku dołowi się wychładzają. Rura wylotowa jest już zimna.
    Grzejniki odpowietrzałem podczas instalacji pieca. Czytałem na tym forum iż może być to przyczyną zbyt wolnego biegu pompki co sprawdziłem. Jest ustawiony trzeci (najszybszy) bieg.
    Przykręciłem też grzejniki najbliżej pieca i to nie przyniosło jakiegoś wymiernego rezultatu - ciepłota grzejnika sprawdzana na dotyk wydawała się taka sama.

Jeśli chodzi o schemat to mieszkanie jest dwupoziomowe:
    na poziomie pieca jest 5 grzejników i jeden grzejnik na drugim poziomie.
    Różnica poziomów to około 3,5-4m.
    Przy grzejnikach są termostaty Dunfoss'a ale są odkręcone na 5 (nie tłumię grzejników).
    Ogólnie w domu staram się trzymać temperaturę około 21 stopni C.

Piec jest nowy przez co nie sądzę aby wina była po stronie pompy wody.
    Przy starym piecu (też Junkersa ale modelu nie pamiętam) grzejniki grzały całą powierzchnią.

Jakie mogą być inne przyczyny ?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 26  
    Sprawdziłeś filtr przy pompce obiegowej? Ostatnio po modernizacji instalacji miałem dokładnie taki sam przypadek - powód okazał się banalny - zapchany filtr siatkowy przy pompie obiegowej.
  • Poziom 35  
    Jedna rzecz to pozycja pokrętła głowicy termostatycznej a druga to nastawa wstępna zaworu grzejnika (zastępująca kryzowanie). Po zdjęciu głowicy widać taki mosiężny pierścień (tak jest w zaworach Danfoss), na którym są cyfry od 0 do 7 i dalej - po kilku kreskach - litera N. Litera N oznacza maksymalny przepływ (jakby zawór niekryzowany) i powinno się to wykorzystywać tylko do przepłukania zaworu lub grzejnika. Cyfra 0 to zamknięty przepływ (niedziałający grzejnik). Prawdopodobnie trzeba podnieść tę wstępną nastawę, by zwiększyć przepływ wody przez kaloryfer, aby dołem też się rozgrzał (ale zawsze górą grzejniki grzeją bardziej). Ten objaw (zimna rura na powrocie grzejnika) świadczy o małym przepływie wody przez grzejnik (złe kryzowanie).
  • Poziom 2  
    woytekp napisał:
    Sprawdziłeś filtr przy pompce obiegowej? Ostatnio po modernizacji instalacji miałem dokładnie taki sam przypadek - powód okazał się banalny - zapchany filtr siatkowy przy pompie obiegowej.

Bingo, dzięki kolego. Filtr był tak zasyfiony że aż strach... Grzejniki cieplutkie po całości i jakoś tak przyjemniej się zrobiło.