Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

18f2550 + art2003, czyta ale nie zapisuje, winpic800 nie rozpoznaje układu

leonheart 29 Lis 2011 18:54 3175 12
  • #1 29 Lis 2011 18:54
    leonheart
    Poziom 13  

Witam.

Na początek dodam, że przeszukałem forum i są podobne tematy, ale odp. brak albo już zamknięte/nieaktualne.

Otóż potrzebuje zaprogramować jedną sztukę 18f2550. Wybrałem więc najtańszy programator. Poskładałem wszystko do kupy i podpiąłem go bez chipu. Test hardware ok. Podpiąłem więc programator z chipem, hardware ok jednak winpic800 nie widzi układu. Program kasuje oraz sczytuje pamięć, niestety nie weryfikuje oraz nie zapisuje.

Konf. jest raczej poprawna, lpt sprawdzone, LVP zaznaczone.

Moje pytanie, co jeszcze mogę robić nie tak. Podłączyć zewnętrzne zasilanie ? Próbowałem na dwóch komputerach.

0 12
  • Sklep HeluKabel
  • #3 29 Lis 2011 23:57
    leonheart
    Poziom 13  

Witam. Postaram sie to uruchomić, jeśli nie dam rady to się odezwę :D

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 05 Gru 2011 16:16
    maniek1818
    Poziom 22  

Witam,
    Programator LPT jest dość kapryśny w swoim działaniu. Skąd pobiera kolega zasilanie? Jak długie są połączenia przewodów między LPT a układem docelowym.
    Jak już wcześniej w innym temacie pisałem jednym ze sposobów uruchomienia tego programatora jest odpowiednie ekranowanie linii sygnałowych. Każdy przewód taśmy powinien być oddzielony linią masy (połączonej do GND portu LPT). Jednak jako posiadacz laptopa bez LPT układ uruchamiałem na jakimś 13 letnim PIII, bez tej modyfikacji układ raz działał, a częściej zawieszał się. Nawet przy zasilaniu z gniazda +5V ATX (molex).
    Pozdrawiam

0
  • #5 05 Gru 2011 20:22
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

maniek1818 napisał:
    Jednak jako posiadacz laptopa bez LPT układ uruchamiałem na jakimś 13 letnim PIII, bez tej modyfikacji układ raz działał, a częściej zawieszał się. Nawet przy zasilaniu z gniazda +5V ATX (molex).
    Pozdrawiam

Bo pewnie filtrowania zasilania przy mikrokontrolerze nie było.

0
  • #6 05 Gru 2011 21:00
    maniek1818
    Poziom 22  

dondu napisał:

Było :)

0
  • #7 05 Gru 2011 21:19
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

maniek1818 napisał:
    dondu napisał:

Było :)

Mówisz o tym?:

MCLR nie miałeś podciągniętego do Vcc - tu mógł być problem, ale po zaprogramowaniu.

A swoją drogą gdy miałem problem z PICKIT3 i jednym z mikrokontrolerów, to support pierwsze pytanie jakie zadał to długość przewodu programującego. Wprawdzie w moim przypadku to nie było przyczyną (15cm) to sugerowali nie dłuższy niż 30 cm. Taśma bez żadnych dodatkowych żył z GND i tak też programatory PICKIT mają wyprowadzone piny.

0
  • #8 05 Gru 2011 21:55
    maniek1818
    Poziom 22  

dondu napisał:
    MCLR nie miałeś podciągniętego do Vcc - tu mógł być problem, ale po zaprogramowaniu.

Dokładnie - jak nie wyciągnąłem wtyczki z LPT to układ po zaprogramowaniu działał. Dopiero jak drugi raz zajrzałem do noty to doczytałem w czym problem.
    PICKIT ma wyprowadzone piny bez dodatkowych żył GND, ale jak przeglądałem schematy zestawów z KAMAMI to ICSP było wyprowadzone na złącze IDC10 z właśnie tymi liniami + VCC. Nie wiem tylko czy to jest jakiś standard tak jak w przypadku AVR-ów.

0
  • #9 05 Gru 2011 23:09
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 19 Gru 2011 17:23
    maniek1818
    Poziom 22  

Cytat:
    Standard to raczej 6 pinów i chyba w każdym programatorze Microchipa tak jest.

Zestawy z Kamami mają gniazdko IDC10, w moim projekcie ICD2 (potoyo) też mam zamiar takie zastosować.

0
  • #11 19 Gru 2011 23:11
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 24 Gru 2011 00:00
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Przy czym należy pamiętać, iż do programowania tych mikrokontrolerów używa się tylko pięciu linii. Kwestia typu mikrokontrolera to determinuje, albowiem szósty pin typowego programatora służy do programowania niskonapięciowego dostępnego w nowych układach, szczególnie w rodzinach PIC32...

0