Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brother HL-2130 [Regeneracja] [Restart]

jasiek89 17 Maj 2012 11:52 47136 58
    dar69
    Poziom 1  
    Witam
    Matthew3991 napisał:
    Witam mam zebatke ze sprezynką, ale nie mam tej czarnej nakładki z otworem. Czy mozna ten otwor sobie wyciac i czy to nic nie popsuje???

ja wyciąłem otwór w w/w nakładce przy pomocy lutownicy a następnie obrobiłem go okrągłym pilnikiem no i zadziałało, wydrukowałem już około 100 stron bez zasypywania nowego tonera i dopóki wydruki będą dobre nie zamierzam tego robić.
    Brother HL-2130 [Regeneracja] [Restart] Brother HL-2130 [Regeneracja] [Restart]
    walbed
    Poziom 11  
    Matthew3991, rozwiązanie spod linku zadziałało w 100%.
    Zresetowałem tym sposobem toner startowy TN-2210 w drukarce HL-2270DW bez kupowania czegokolwiek :D
    Pozostały czas eksploatacji dla bębna pozostał bez zmian, dla tonera pokazuje 100% i drukarka dalej bezbłędnie drukuje.
    flp130rs
    Poziom 10  
    Trochę czasu minęło od kiedy napisałem ostatniego posta. Teraz garść informacji na temat eksploatacji HL-2240. Na tonerze startowym w trybie kontynuowania wydrukowałem 1047 stron i mógłbym jeszcze ale jakość wydruku spadła tak znacząco że wolałem założyć nowy. Drukarka pierwszy raz zażądała wymiany kasety po 642 stronach ale po włączeniu trybu kontynuowania dodrukowała jeszcze 405. Jednym słowem sprzęcik super :D . Teraz zobaczymy ile wyciągnie na zamienniku tn-2220. Załączam skan raportu.

bogdan1313
    Poziom 9  
    krystian k napisał:
    Reseter z Agawy działa . Tonery zamienne ( nowe są po 156zł ) i działaja bardzo dobrze

założyłem reseter i te spreżynę i nie działa, w urządzeniu wielofunkcyjnym brother 7055 - komunikat wymien kasetę, co robić
    darozegaro
    Poziom 14  
    Ważne jak się założy ten biały reseter. Musi być założony w określony sposób.
    bogdan1313
    Poziom 9  
    Własnie, ale dokładnego opisu nie ma, w reseterze są ząbki i dlatego chciałbym wiedzieć czy te zęby zazębiają zębatkę poprzedzającą i o ile zębów musi być "zahaczone"
    bogdan1313
    Poziom 9  
    darozegaro napisał:
    Ważne jak się założy ten biały reseter. Musi być założony w określony sposób.

Dziękuję, drukarka zadziałała, bardzo dobry opis.
    Jacck
    Poziom 26  
    Mam drukarkę HL-2130. Oryginalnie był w niej toner TN-2010 (1000 stron). Niektórzy internetowi sprzedawcy twierdzą że do tej drukarki pasuje toner TN-2220 (2600 stron). Czy to możliwe? Czy ktoś to sprawdził?
    letyp3
    Poziom 8  
    Odnośnie czarnej nakładki na reset-lever to kupisz ją za 6 zł. w sklepie Agawa w Tomaszowie Mazowieckim.
    A ja miałbym pytanko, czy ten reset-lever jest tylko na jedną zasypkę, czy na więcej. Może ktoś o tym już pisał, ale mogłem to pominąć.
    Dzięki za info.
    Bednarko
    Poziom 9  
    ja zregenerowałem oryginalny toner, wsypałem 100g proszku, wydrukowałem książkę wyszło ok 500str. i już pojawia się info o małej ilości toneru. tak dużo go zużywa czy coś zrobiłem źle? w teorii 100gr proszku to ok 2500 stron...
    letyp3
    Poziom 8  
    Na 2500 stron to wystarczyć powinno na strony o obłożeniu tekstu pomiędzy 5 - 8%. Ale jeżeli miałeś w tej książce grafikę (zdjęcia), to wiesz dlaczego toner się zużył. Jeśli miałeś tylko cienki, standardowy tekst, to toner musi być w środku bez względu na wskazania. Zam to z autopsji. Potrząśnij i jedź dalej. Cudów nie ma.
    jedrek124
    Poziom 13  
    Witam temat jest już dość stary ale może ktoś odpowie. Jaki toner należy kupić do drukarki Brother hl-2130, tzn jakiej marki i ile kosztuje ? Bo mam zamiar ją sobie kupić a chciałbym wiedzieć jakie są srednie koszty eksploatacji. Z góry dzięki :)
    roygbiv
    Poziom 9  
    Powoli kończy mi się toner startowy i mam pytanie. Ktoś wyżej wrzucił link yt do triku resetującego toner http://www.youtube.com/watch?v=d_75Bh60ulQ
    Ale nawet po zamieszczeniu tego linku ludzie dalej dyskutują o tych plastikowych pierdółkach, które trzeba dokupić w celu zresetowania. Czy to znaczy, że i tak trzeba dokupić ten zestaw resetujący czy wystaczy po prostu wykonać trik z filmiku by mozna bylo tylko dosypywać proszek? Sorry ale to moja pierwsza drukarka i sie w tym wszystkim pogubilem:D
    Madafa
    Poziom 11  
    Witam.
    Na filmie z linku powyżej nie jest resetowany toner, tylko napięcie BIAS (licznik na wydruku testowym się nie zmienia).
    Widzę, że temat ciągnie się od roku i niektórzy niepotrzebnie wydają pieniądze na resetery itp. Może mój opis pomoże i zaoszczędzi parę złotych.

Na początek trochę teorii:
    - toner startowy na 1500 stron, napięcie developing bias =450V, w miarę wydruków napięcie spada aby utrzymać jakość;
    - dioda toner mruga - oznacza "zbliża się koniec tonera" - drukarka w tym momencie nie zatrzyma się -samo dosypanie tonera nie zmieni napięcia developing bias (wydruki mogą mieć słabą jakość), na filmiku post wyżej sposób na reset napięcia bias dla modelu HL-2130;
    - dioda toner pali się światłem ciągłym - tutaj bez resetu tonera dosypywanie nie pomoże. Reset tonera = reset napięcia developing bias + zwiększenie licznika wymian tonera.

Teraz praktyka na przykładzie HL-2030/32/35/37/40/70N:
    a) otwieramy przednią klapkę, po lewej stronie wysuwa się jednocześnie czarna dźwignia (odpowiedzialna za dosunięcie koła zębatego do zębatki tonera),
    b) na lewo od w/w dźwigni (0,5 cm) widać biały plastikowy hmm.. wichajster :) - ramię czujnika zamknięcia przedniej obudowy - przyda się za chwilę,
    c) wyciągamy zespół bębna wraz z tonerem - wewnątrz, zaraz z brzega po lewej stronie widać białe plastikowe ramie - to właśnie to ramię jest popychane przez nowe tonery (lub resetery) co prowadzi do resetu tonera i zainicjowania napięcia develiping bias na 450V.

Opis przy wyjętym zespole bębna i tonerze:
    Krok 1. odłączamy czarną dźwignie z pkt a) od przedniej obudowy (nacisnąć zaczepy i przesunąć w lewo);
    Krok 2. wsuwamy w/w dźwignię do drukarki (wewnątrz wysuwa się koło napędzające toner);
    Krok 3. wciskamy białą dźwignią zamknięcia obudowy z pkt b);
    Krok 4. jak tylko koło napędowe tonera zacznie się obracać, naciskamy na krótko białą dźwignię/ramię z pkt c);
    Krok 5. puszczamy czujnik z pkt b) (Jeśli puścimy za późno - najwyżej drukarka pokarzę błąd nie wykrycia bębna);
    Krok 6. wkładamy bęben z tonerem do drukarki (nie włożysz, jeśli dźwignia z pkt a) jest wsunięta do drukarki - wysuń ją!!! a po włożeniu bębna z tonerem wsuń ją do drukarki) i wciskamy czujnik otwarcia obudowy pkt b) - jeśli toner się nie zresetował powtórz Krok 4 - opóźnij trochę wciśnięcie białej dźwigni wewnątrz drukarki;
    Krok 7. zakaładamy czarną dźwignię z Kroku 1 na obudowę, zamykamy obudowę.

Uwagi:
    - w modelu HL-2140 lub 2130/2240 dźwignia z pkt c) jest czarna (nie pamiętam teraz dokładnie);
    - sprawdzone we wszystkich modelach drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych z bębnami DR-2000, DR-2100, DR-2200,
    - w wyższych modelach z bębnami DR-3000, DR-3100, DR-3200, DR-4000 dźwignia zamknięcia obudowy - pkt b) znajduje się w innym miejscu ale łatwo ją namierzyć;
    - w 3 do 5 przypadkach musiałem zasłonić czujnik optyczny tonera wewnątrz drukarki - łatwo namierzyć patrząc na "przezroczyste oczko" w tonerze i zasłonić czujnik wewnątrz drukarki na wysokości "oczka".

Pozdrawiam
    roygbiv
    Poziom 9  
    Dzięki za wyczerpującego posta. Nadal jednak nie rozumiem po co jest ten trik, skoro i tak trzeba majstrować ręcznie przy drukarce? Tylko po to żeby dojechać toner startowy do jego prawdziwego końca, a ten koniec nie bedzie już możliwy do odwrócenia bez mechanicznego resetu, który opisałeś?
  • Pomocny post
    Madafa
    Poziom 11  
    Witam
    Już wyjaśniam. Drukarka HL-2130 nie ma czujnika optycznego badającego poziom toneru. Toner liczony jest na podstawie obrotów rolki developera.
    W twojej drukarce startowy toner wystarcza na około 700 stron i fabrycznie napięcie bias jest ustawione na niższe. Standardowe oryginalne tonery mają wydajność około 1000 stron i przy wymianie na oryginał bias jest ustawiany na 450V. Jeżeli dosypujesz toner i zasypiesz więcej proszku niż oryginalne tonery mają, lub kupisz zamiennik o większej pojemności to po wydrukowaniu 1000 stron jakość wydruków może być gorsza lub zacznie wyświetlać koniec tonera pomimo, że jeszcze masz toner w zasobniku.
    Na filmiku jest sposób na kasowanie developing bias dla tonera startowego (7. Press the 'go' button 5 times.). Dla tonera standardowego "go" trzeba nacisnąć 6 razy.
    Jeżeli nie skasujesz tonera sposobem z filmu kiedy dioda mruga (toner low), to później (dioda toner pali się ciągle) kasowanie tylko przez dźwignię czujnika nowego tonera.

Niektóre zamienniki mają nieblokowaną dźwignie do kasowania czujnika - czyli zasypujesz drugi raz, przesuwasz dźwignię w tonerze do początkowej pozycji, wkładasz i drukarka kasuje bias.

Na początek spróbuj skasować tak jak na filmiku - może podrukujesz na tym tonerze co jeszcze masz w drukarce - chyba, że jakościowe będzie słabo to wtedy wymień.

Wydajność oryginalnych tonerów jest orientacyjna - 1000 stron przy pojedynczych wydrukach a 3000-3600 stron jeśli byś drukował ciągiem (zakładając 5-6% pokrycia).
    Pozdrawiam
    jedrek124
    Poziom 13  
    Moj post został jakoś pominięty w twojej odpowiedzi. Mógłbyś mi powiedzieć czy do zasypywania tonera do brother hl-2130 nadają się tak zwane proszki uniwersalne, dostępne chociażby na allegro w kilogramowych opakowaniach czy nie bardzo? Jeżeli nie to co byś polecił?
    Madafa
    Poziom 11  
    Witam
    Ja bym unikał proszków uniwersalnych. Jeśli po kilkunastu wydrukach zauważysz, że sypie się do zespołu bębna to szybko trzeba się pozbyć takiego tonera. Może uszkodzić bęben, oblepia się na czujniku temperatury w utrwalaniu i potrafi zedrzeć powłokę teflonową wałka utrwalania.
    Radziłbym jakiś zamiennik firmy, która sprzedaje tonery pod swoją marką (a nie zakrywa lub usuwa logo z oryginalnych tonerów).
    Jeśli ktoś z Twoich znajomych używał proszka uniwersalnego w serii drukarek 2030/40/70, 2130/35/2240/50/70 (oraz DCP/MFC na bazie tych drukarek) i nie miał w/w problemów to możesz kupić - ale sprawdzaj co kilkadziesiąt wydruków czy się nie sypie.
    Pozdrawiam
    linux888
    Poziom 2  
    Mam mały problem. Skończył mi się toner w drukarce Hl-2130 Otworzyłem ją wywaliłem stary toner (ale bez przedmuchania) jednak nie zamknałem obudowy, i była otwarta (z zespołem bębna) przez ponad 5 minut. Teraz Niestety wychodzi mi szare tło na wydrukach. Jak sadzicie wina starego tonera, zamiennika czy bęben jest do wyrzucenia (razem 700 stron ) PS patrząc na beben to na szerokości strony jest ona cały ubabrany tonerem (matowy), powinno tak być ?
    Po czyszczeniu bębna (funkcja w drukarce) wychodzą dziwne "farfocle" na kartce.
    Madafa
    Poziom 11  
    Jeśli bęben nie był wystawiony na bezpośrednie działanie światła to otwarta klapka nie przeszkadza. Ja bym stawiał na wadliwy toner. Spróbuj zaciąć kartkę jak znajduję się pod bębnem i zobaczy czy już na tym etapie jest szary wydruk. Zrób reset BIAS-u/tonera (opisanie wyżej). Zajrzyj z tyłu do utrwalania czy nie jest oblepione tonerem. Można podkręcić laser ale przy kolejnym tonerze ponownie trzeba by regulować więc odradzam.
    Masz możliwość sprawdzenia na innej drukarce? Oznacz swój toner i bęben i po kolei sprawdź z innym tonerem, potem z innym bębnem w swoim urządzeniu. Jeśli dalej są kłopoty to swoje części sprawdź w innej drukarce.
    linux888
    Poziom 2  
    Oto zdjęcie wydrukowanej strony
    oraz po czyszczeniu bębna,
    zdjęcia robione telefonem więc jakość kiepska
    Tonerem oblepiony jest wałek OPC, oraz rolka przy kasecie
    Madafa
    Poziom 11  
    Wyjmij toner z bębna, obróć rurą bębna (kołem zębatym) tak jak kartka przechodzi pod bębnem - jeśli się wyczyści po 2-3 obrotach to stawiam na wadliwy toner.
    ecoproject
    Poziom 11  
    Nie mozna nacinać tego otworu nie spowoduje to zresetowanie drukarki bo w tonerach startowych w tym plastiku brakuje jeszcze ząbka więć nawiercenie otworu na zębatkę nie pomoże. Temat zamykam
    ecoproject
    Poziom 11  
    Nie można po wycieciu będzie brakowało w niej bolca sprawdzałem w ten sposób i nie resetuje bez niego najlepiej kupic pusta kasete i sprawa zalatwiona tylko nie startową:)
    roygbiv
    Poziom 9  
    Madafa napisał:

Na początek spróbuj skasować tak jak na filmiku - może podrukujesz na tym tonerze co jeszcze masz w drukarce - chyba, że jakościowe będzie słabo to wtedy wymień.

Jestem już po drugim trikowym (yt) resecie tonera startowego a ten wariat dalej drukuje:) Oczywiscie nasycenie czerni jest coraz mniejsze, więc wkrótce będzie trzeba coś z tym zrobić. Rozumiem, że wystarczy kupić proszek, dosypać go do tonera startowego i resetować dalej sprawdzonym przeze mnie trikiem aż do śmierci bębna?
    wandal007
    Poziom 12  
    Witam,
    zresetowałem napięcie z podanego filmiku kiedy dioda Toner w drukarce świeciła ciągle. Próbuję wyzerować stan licznika ( oczywiście licznik wymian ciągle równy zeru, stan tonera 100%) sposobem z przytrzymywaniem dźwigni, ale kończy się to niepowodzeniem. Powinienem zwolnić dźwignię od wymiany tonera przed "załączeniem" klapy? Jak długo powinienem ją przytrzymać w chwili załączenia bębna i czy jej wduszenie musi być zainicjowane idealnie startem "obrotu" bębna?