Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana częstotliwości w altivar 12

29 Lis 2011 21:25 2360 10
 • Poziom 11  
  Witam.

  Mam wentylator sterowany sterownikiem plc który obsługuje falownik altivar 12. Sterowanie to jest przez wejście LI1, po podaniu tam sygnału falownik startuje z częstotliwością 40Hz - a to jest za mało. W jaki sposób można zwiększyć jego nastawę?

  Oprócz wejścia LI1 sterownik wykorzystuje jeszcze wyjście przekaźnikowe informujące o błędzie falownika. Nie wiem w jaki sposób została zadana ta częstotliwość. Czytałem dtr do falownika i nie umiem zmienić tej częstotliwości. Zmieniałem parametry takie jak HSP i dalej falownik nie chce pracować szybciej. Lokalne sterowanie jest zablokowane. Nie mogę ustalić w jaki sposób została ustawiona częstotliwość 40Hz po podaniu sygnału na LI1.

  Parametry jakie są teraz w falowniku ustawione to:
  zacisk AI - nie używany (podanie tam napięcia nie wpływa na prędkość)
  zacisk LI1 - obsługiwany przez przekaźnik od pracy
  zaciski R1 - obsługiwane przez sterownik jako awaria

  ref -> frh
  bfr -> 50Hz
  lsp -> 0
  hsp -> 50
  FRI -> AII

  Z mojej początkującej wiedzy wynika ze sterowanie odbywa się za pomocą wejścia AI ale tam nie jest nic podłączone i nic nie daje podanie tam napięcia.
  Ma ktoś może jakiś pomysł jak zmienić tą częstotliwość.
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Poziom 22  
  Kolego jak komunikuje się PLC z falownikiem po szynie BUS jakimi przewodami są podłączone miedzy sobą ?
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Spec od Falowników
  Jeśli częstotliwość jest stała, nie połączenia Modbus z PLC, to pozostaje częstotliwość stała JOG i tam trzeba sprawdzić,
  pozdrawiam
 • Poziom 11  
  matekogon napisał:
  Kolego jak komunikuje się PLC z falownikiem po szynie BUS jakimi przewodami są podłączone miedzy sobą ?


  PLC właściwie w ogóle się nie komunikuje bo on steruje przekaźnikiem od pracy a tam jeden ze styków jest podawany na wejście LI1, z falownika jest wzięta jeszcze awaria która też nie jest bezpośrednio podawana na PLC.

  Jak będę miał dostęp to sprawdzę tego JOB.

  EDIT:
  JOG nie jest aktywny - nie mam już pomysłów jak to jest zrobione że nie można zmienić częstotliwości.

  Czy jest możliwe że za pomocą komputera PC został ten falownik w jakiś sposób zaprogramowany i nie da się w nim zmienić tej częstotliwości?

  Jeśli ustawie HSP poniżej 40Hz to falownik działa na częstotliwości HSP ale jeśli dam już 50Hz to on nie rozpędzi się więcej jak 40Hz.

  Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły, dodam że 40Hz to nie jest maximum ile można wyciągnąć z tego silnika bo parametry w jakich teraz pracuje są dużo niższe niż te wynikające z tabliczki informacyjnej.
 • Poziom 12  
  Troszkę zmyliłeś mnie tym sterowaniem PLC :) No nie ważne z jakiego źródła, poprzez wejście LI1, załączana jest częstotliwość referencyjna.
  Sprawdź:
  Ftd - próg częstotliwości silnika (0-400Hz)
  tFr - częstotliwość maksymalna (10-400Hz)
  a nastepnie HSP, bo maxymalną prędkość dla HSP określa właśnie parametr tFr.
 • Poziom 11  
  Ok, tFr i HSP jest na pewno na 50Hz ustawiane. tFr było tak ustawione a HSP sam podniosłem do tej wartości. Jutro sprawdzę jeszcze Ftd.
 • Poziom 12  
  Te falowniki są strasznie pokręcone.. Hitachi, Omron, Siemens, etc. są rewelacyjne w obsłudze a te Altivary - szkoda gadać. Koniecznie daj znać jak poszło.
 • Poziom 11  
  Niestety dzisiaj nie mogłem nimi się zająć - najszybciej zaglądnę w poniedziałek. No wcześniej operowałem na falownikach LG i tam nie było żadnych problemów a z tymi Altivarami idzie białej gorączki dostać :)
 • Poziom 11  
  Odpisuje już sporo po czasie, ale temat został w realu wstrzymany a dzisiaj udało się zmienić częstotliwość. Parametrem odpowiedzialnym za nią jest SP2 (FULL->FUN->PSS->SP2).

  Mam nadzieje że komuś się to może przydać.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 11  
  Witam też mam problem z tym falownikiem ATV12H037M2 potrzebuję zaprogramować 3 prędkości w taki sposób aby po komendzie start ( LI1) chodził z częstotliwością 50Hz jak dam sygnał na LI2 to 30Hz a jak LI3 to 60Hz.

  Wykorzystuję do tego przełącznik 3poz. i dlatego przełączając w lewo chcę 30Hz na zero jest standardowe 50Hz a na prawo 60Hz potrzymanie start LI1 przez stycznik.
 • Poziom 11  
  Na prośbę elektrody zamykam rozwiązany temat.