Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie domku jednorodzinnego

29 Lis 2011 22:37 4399 7
 • Poziom 8  
  Witam -mam pytanie dotyczące uziemienia. Zasilanie do domku od skrzynki licznikowej ,która znajduje się w granicy działki 4x10(TN-C)-ok.25mb.W domu podział PEN na PE i N. Ponieważ dom już stoi ciężko dobrać się do zbrojenia ławy. Czy wystarczy ok.20mb bednarki prawie wokół budynku tj.wzdłuż 2 ścian budynku? Grunt to glina , a na zamknięcie otoku raczej nie mam szans. Uziemienie ma służyć do "ochrony przepieciowej".
 • Specjalista elektryk
  Skoro nie ma szans na zamknięcie otoku, czyli wykonania poprawnej ekwipotencjalizacji budynku, to nie ma lepszego rozwiązania, jak dostanie się do zbrojenia ław.
  Niby w czym widzisz kolego te trudności ?
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  A co z ochroną odgromową?
  Jeśli ma to służyć tylko i wyłącznie ochronie przeciwprzepięciowej owy uziom można zrealizować poprzez zastosowanie szpilek pogrążonych pionowo w gruncie aby rezystancja owego uziemienia wynosiła Ru<10ohm. W przypadku nieosiągnięcia tej wartości uziom należy rozbudować.
 • Specjalista elektryk
  Lub też na końcach opisanego uziomu poziomego, jeżeli wynik pomiaru nie będzie zadowalający dobić pilony.
  z praktyki 1 pilon 4,5m rzadko osiągał wartość poniżej 20om, oczywiście kwestia gruntu, pilony miedziowane delikatnie bardziej skuteczne.
  pzdr
 • Specjalista elektryk
  kasprzyk napisał:
  z praktyki 1 pilon 4,5m rzadko osiągał wartość poniżej 20om, oczywiście kwestia gruntu

  No właśnie.
  Ja u siebie (w glinie) na takiej głębokości zwykle uzyskiwałem poniżej 15Ω
 • Poziom 8  
  Dzięki za podpowiedzi.Uda mi się najprawdopodobniej dostać się do ławy ,ale tylko w jednym miejscu. Czy jeśli podepnę się pod zbrojenie ławy i dodatkowo dopnę do tego ten mój uziom przebiegający wzdłuż 2 ścian budynku to będzie ok.?
 • Specjalista elektryk
  Jak zostanie pomierzona wartość tego uziomu - pierwszy będziesz wiedział - za pomiarowcem, dobrze jak Nas wtedy poinformujesz.
  pzdr
 • Poziom 8  
  Ok.-dzięki