Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa projektora z matrycy LCD i rzutnika

30 Lis 2011 01:04 3859 2
 • Poziom 9  
  Witam. Zdaję sobie sprawę z tego że temat był wałkowany już wiele razy ale nie znalazłem prostej odpowiedzi na moje pytania więc zakładam nowy temat.
  Ostatnio kumplowi zepsuł się monitor :(podświetlenia więc matryca jest ok) i udało mi się a free załatwić rzutnik pisma więc podstawę do budowy projektora już mam, wstępne testy już dały jakiś efekt. Jednak mam parę pytań:

  1. w rzutniku (lech 3) zainstalowana jest żarówka halogenowa pod r7s o mocy prawdopodobnie 600W (nie da się odczytać bo starty jest z niej napis). Na pewno strumień świetlny jest nie wystarczający.
  Jaki strumień świetlny żarówki byłby wystarczający żeby uzyskać jakieś 60cali w pełnej ciemności pomieszczenia ?
  czy coś takiego by wystarczyło ? :
  http://www.halzet.com/?status=6&id_kosz=23&jezyk=1
  (oczywiście zdaję sobie s prawę z konieczności zainstalowania dobrego chłodzenia w tym przypadku)
  2. Wiem że najlepiej byłoby zainstalować żarnik metalohalogenowy jednak nie chcę w niego wkładać zbyt dużo kasy, tak więc poza samą żarówką i zapłonnikiem co jest jeszcze niezbędne do jego uruchomienia?
  3. Pojawił się problem rozmycia tudzież "poświaty" co powinienem zrobić aby zminimalizować ten efekt (folia polaryzacyjna? jakaś soczewka? )

  Póki co mój "prototyp" wygląda tak że na rzutniku (oczywiście soczewka fresnela, obiektyw zbudowany z dwóch soczewek i lustra) położona jest goła matryca, więc schemat raczej nie jest potrzebny:)
  Bardzo proszę o wskazanie na co powinienem zwrócić uwagę i co wypadałoby dokupić żeby uzyskać względnie ostry obraz o wielkości ok. 60 cali (więcej mi nawet nie potrzeba)

  Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
 • Poziom 30  
  Dobra rada zaniechaj projektu i kup używkę za 200,300zł.
  Wyczyścisz w niej optykę i będzie jak nowa.

  Chcesz zaoszczędzić na budowie upychając 800W świecący grzejnik do środka, gdzie w normalnym projektorze jest 200W....prąd też kosztuje.
 • Poziom 36  
  Będę, kolego, szczery. Próbowałem zrobić projektor na lech-u 3. Fakt, działało. U mnie była żarówka 800Watt, przy czym po godzinie pracy na matrycy zaczęła się pojawiać plama od przegrzania, fresnell zaś "wklęsł się". Co prawda, chłodzenie było oryginalne, ale lcd leżał na szybie do folii, więc przyczyną było pochłanianie światła przez czarny kolor. Krótko - chłodzenie musi być bardzo dobre, nie tylko lampy, ale także matrycy. Jeśli zostawisz ją na długi czas zaczernioną, spali się. Poza tym szkoda pieniędzy energię elektryczną... Z nieostrymi i niedoświetlonymi rogami za wiele nie zrobisz, szczególnie w kwestii nieostrości - lech tak jest zbudowany.

  Dodam jeszcze, że kupiłem sprawny projektor za 60zł, więc chyba szkoda ładować kasę... Oczywiście, projektor za 60, mimo, że firmowy, ma wiele niższą rozdzielczość...

  Pozdrawiam.