Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najlepszy nadajnik! Ocena schematu generatora.

11 Gru 2004 14:22 5778 28
 • Poziom 15  
  TYm razem przed zadaniem pytania przeglądłem forum i zobaczyłem żę każdy poleca inny nadajnik! CZy mógły ktoś ocenić schemat tego generatora (http://www.republika.pl/fmukf/)chodzi mi narazie o sam generator? CZy ktoś go robił? Jak on chodzi? No i najważniejsze czy ma ktoś do niego płytkę drukowaną! Generalnie chodzi mi o to aby wszyscy użytkownicy formu wybrali najlepszy generator, synteze, koder stereo i stopnie!
  (?) - ozdobnik? [h]
 • IGE-XAO
 • Poziom 20  
  JA osobiscie zrobilem nadajnik z patentu bielskiego. Unipolarny w generatorze (bf245) zmienilem na bipolarny bf240 dodająć po 10k od bady do + i do -.
  W stopniu mocy zamiast bsx59 dałem 2N3440. Pozatym zmieniłem 2 rezystrorki w stopniu mocy ( ten przy bazie 2N2369 idący do plus zwiekszyłem do 33K, a ten idący z kolektora bsx59 przez L do + zwiększyłem do 200om).
  Pozatym przy kt907 na bazie równolegle z dławikiem do masy dałem opornik 200om, dzięki temu nadajniczek znacznie mniej sieje

  Wszystko smiga super. Teraz planuje doozyc stopień mocy 80 W

  Dodano po 8 [minuty]:

  Jak znajdzie sie tu jakis znawca to mam pyanko
  JAk KT931 zachowuje się na częstotliwościach rzędu 100MHz, oraz czy uda mi się go wysterowac tranzystorkiem KT907A
 • Poziom 15  
  Byłbym bardzo ale to bardzo wdzięczny jakbyć mógł dać wzór płytki!

  Dodano po 10 [minuty]:

  Byłbym bardzo ale to bardzo wdzięczny jakbyć mógł dać wzór płytki!

  Dodano po 18 [minuty]:

  Byłbym bardzo ale to bardzo wdzięczny jakbyć mógł dać wzór płytki!
 • IGE-XAO
 • Poziom 32  
  Schemat generatora jest typowy i zachowuje się bardzo stabilnie, oczywiście prawidłowo zmontowany. Robiłem podobne generatory na mosfetach dwubramkowych i nie było żadnych problemów z uruchamianiem. Cewka rezonansowa powinna być bardzo starannie wykonana i usztywniona, aby nie występowało zjawisko mikrofonowania. Najlepiej jeśli sam generator jest wykonany na oddzielnej grubej płytce i zaekranowany.
  Jeśli chodzi o wysterowanie KT931 to KT907 ze swoimi 8W nie wystarczy do wysterowania KT931. Będzie on oczywiście chodził na częstotliwościach w okolicy 100MHz (katalogowo od 50 do 200MHz), ale przy wzmocnieniu około 4 potrzeba mu co najmniej 20W do osiągnięcia mocy wyjściowej 80W. Przydałby się jeszcze jeden stopień na tranzystorze KT922b (20W mocy wyjściowej).
 • Poziom 33  
  lepszy jest kt930b
  kt922b-może na 10 sztuk znajdziesz co da taka moc-najprawdopodobniej bedzie to moc tylko ok 10W
  koniecznie przy takich mocach sprawdzić (obejrzeć) w warunkach dynamicznych charakterysyki kolektorowe
  lepszy od kt922 jest 2n3632; ma 99% tranz. parametry powtarzalne
  i przy uruchamianiu takiego wzmacniacz zailacz z szybkim ograniczeniem pradowym-najważniejszy
  komu będziesz transmitowal taką moc i zakłucenia
  w okolicy; wszystkiem odbiornikom na ukf przesterujesz głowice zbuduj nadajnik na fale KF zrób licencje i przynajmniej będziesz wiedział do kogo nadajesz
 • Poziom 32  
  Dla potrzeb Tomex-a lepszy będzie jednak KT931, ma większą moc i niższą częstotliwość graniczną co zapobiegnie ewentualnym wzbudzeniom. Jeśli chodzi o 2N3632 to jego moc może się okazać niewystarczająca do wysterowania stopnia na KT931, dlatego proponowałem dodatkowy stopień na KT922b, ale może być również na KT922W, co powinno już wystarczyć nawet przy mniejszych mocach oddawanych przez ten tranzystor.
 • Poziom 21  
  Proszę o ocenę nadajnika NE 134-K jeżeli chodzi o stabilność i jaką moc można osiągnąć?
 • Poziom 32  
  Jakiś schemat tego kitu, ewentualnie link przydałby się, żeby zobaczyć jak to wygląda.
 • Poziom 18  
  ja to uwazam jak sama nazwa mowi KIT, lepiej posiedziec jakis dluzszy czas i zbudowac cos naprawde porzadnego, sam to wiem po sobie, mam juz dosyc tych prymitywnych konstrukcji, teraz w wolnych chwilach buduje generator do nadajnika 88-108 na podstawie syntezy na 2m do radmora 3001 opartej na 2051 i saa1057, jak juz zbuduje tak okolo 1 wata to dam znac,pewnie troszke to potrwa bo czasu wolnego brakuje,pozdrawiam
 • Poziom 14  
  907 w zupelnosci wystrczy do wysterowania 931 ! ten trazystor najlpeij zasilac z 30V
 • Poziom 11  
  ale moje są z praktyki z kt907 przy f=90mhz , nap 33v i moc sterującej 1.5wat wyciagnołęm ponad 20wat
 • Poziom 32  
  Dla zainteresowanych zamieszczam opis techniczny i instrukcję obsługi ultrakrókofalowego nadajnika radiofonicznego NRM-1. Jest to profesjonalny nadajnik używany przez rozgłośnie UKF. Jeśli będzie zainteresowanie zamieszczę również skany schematów ideowych poszczególnych bloków. W zamieszczonym pliku są dane techniczne, są schematy blokowe, nie ma schematów ideowych.
  Załączniki:
 • Poziom 15  
  Byłbym wdzięczny jakbyś zamieścił schematy ideowe! Warto zobaczyć!
 • Poziom 32  
  Tym razem zamieszczam opis techniczny, parametry, schemat blokowy i ideowy kodera stereofonicznego stosowanego w profesjonalnych ultrakrótkofalowych nadajnikach radiofonicznych (15 stron). Jest to bardzo dobre źródło informacji i rozwiązań technicznych. Rozwiązania nie są najnowsze, ale za to możliwe do odtworzenia w warunkach amatorskich. Proszę o uwagi i opinie na ten temat.
  Załączniki:
 • Poziom 34  
  Panda, czy mógłbyś powtórzyć same schematy stereokodera, zwłaszcza ideowy, żeby był czytelniejszy?
  Z góry dzięki!
 • Poziom 32  
  Mogę spróbować, ale oryginał nie jest najlepszej jakości i jeśli to zrobię w większej rozdzielczości to będzie spory plik
 • Poziom 34  
  Rozdzielczość może nawet troszkę zmniejsz, ale spróbuj zrobić w odcieniach szarości, a nie czarn-obiałe. Też wyjdzie wielki, ale powinien być czytelniejszy.
 • Poziom 32  
  OK, tak zrobię. Narazie zamieszczam dalszą część. Jest to generator GFM4. W jego skład wchodzi syntezer i wzmacniacz w.cz. Plik zawiera opis techniczny, parametry, schemat blokowy i ideowy. Całość liczy 21 stron.
  Załączniki:
 • Poziom 32  
  Jeszcze raz na życzenie sam schemat kodera stereofonicznego. Skan zrobiony jest w skali szarości, stąd nieco większa objętość pliku. Mam nadzieję, że teraz będzie OK. Prowizję ustawiłem minimalną.
  06.03.2005 Z jakiegoś bliżej mi nieznanego powodu została zmieniona prowizja za ten plik. Początkowo była ustawiona na 1 teraz zmieniło się na 3,61. Chciałem to spowrotem zmienić na 1, ale nie udało mi się. Proszę, może któryś z moderatorów to zmieni.
  Załączniki:
 • Poziom 34  
  Teraz jest perfekt. Stokrotne dzięki!
 • Poziom 23  
  to zdubujemy jakaś dobrą radiostacje :D
 • Poziom 32  
  Jasne, i nazwiemy ją Elektroda FM. Żarty, żartami, dokumentację udostępniłem chętnym po to, aby mieli orientację jak jest, czy może był (bo rozwiązanie ma kilka lat, chociaż do dzisiaj jest eksploatowane) skonstruowany profesjonalny nadajnik UKF. Wszędzie publikuje się różne rozwiązania nadajników, ale trudno znaleźć opis wszystkich parametrów wymaganych w takich urządzeniach. Stąd takie materiały mogą być cenne dla wszystkich którzy amatorsko zajmują się radiofonią UKF.
 • Poziom 13  
  Ja też zrobiłem nadajnik bielskich piratów i jestem zadowolony cewke zmieniłem na 4 zwoje a kondensatory z 12pna 30p i deraz postaram sie zrobic koder stereo i kocowke a i preemfaze
 • Poziom 10  
  Witam,
  Powracając do postów o nadajniku z patentu bielskiego to mogę tam zastosować zamiast tranzystorów bf245 tranzystory bf245b? one różnią się mocą? czy wszystko będzie współgrać jak zastosuję takie? schemat widziałem tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic850360.html[/u][/url]
 • Poziom 34  
  Nie powinno być najmniejszego problemu.
 • Poziom 10  
  Ok dzięki, a ma ktoś może płytkę na handel?? jak by coś to kontakt  Nie ma /yes2mike.

  Temat zamykam.