Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alan100+ w samochodzie...

Raptus 11 Dec 2004 14:30 2160 12
    Raptus
    Level 9  
    Na początek wielkie pozdro dla formułowiczów :sm9: :sm9: :sm9: . Stawiam pierwsze kroki w cb . Piszę tu poniważ pytałem już starych wyjadaczy , szukałem w archiwum a wiedzy jak nima tak nima.. Problemy są takie : 1.chcę kupić Alana 100+ z anteną na magnes czy jest możliwość przekładania takiego sprzęta z auta do auta bez ponownego strojenia anteny? 2. na Allegro sprzedają tzw. dopały zwiększające moc cb z 4 W np do kilkunastu W czy mogę kupić a właściwie czy mogę używać takiego dopala legalnie ? Trzeba toto chować w aucie ? To samo pytanie w temacie anteny.. 3 . mam kumpla ktory mieszka około 50 km odemnie w linii prostej , teren w miare równy niezalesiony niezabudowany.Jest szansza na uzyskanie połaczenia?/alan 100+/... W domu mogę postawić większą antene... ...pozdrawiam Elektrodziarzy.... :)

--------------------------------------------------------------]
    Quote:
    No skołowany juśh jezdem deko....

Tytuł zmieniono
    j.

:arrow: poczytaj : https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php
    WojtekCTL
    Level 16  
    Odpowiedzi na Twoje pytania są następujące:

1.Można przekładać antenę ale co do zmiany SWR-u(dostrojenie anteny) nie ma tu reguły. SWR może się zmienić po przełożeniu anteny do innego samochodu. Dach pojazdu "robi" za przeciwwagę.

2.W Polsce obowiązuje w AM/FM 4W, SSB 12W, tak że wszelkich "dopałek" używasz na własne ryzyko.
    W samochodzie pół biedy, w domu zaczniesz mieć konflikty z sąsiasami jak jeszcze ich nie masz.

3.Jeżeli będziesz korzystał z anteny stacjonarnej umieszczonej na budynku masz szansę dolecieć te 50km w warunkach jakie opisujesz, pod warunkiem, że kolega też ma antenę stacjonarną.
    Z samochodowej anteny możesz zapomnieć o takiej łączności.
    Raptus
    Level 9  
    Pierwsze to dziękuję modowi za korektę tytułu posta. Może być i taki, choć dość pobieznie oddaje czytającym wielowątkowość zagadnień oraz skalę problemów zawartych w meritum. :P . Drugie do kolegi WojtekCTL : dzięki za odpowiedź . W temacie przekładania cb z auta do auta : może poprostu kupię dwie anteny i dostroję je na mobilach ? Co sądzisz? Piszesz, że w UE bez zezwolenia można uzywać sprzętu do 4W . Natomiast w sprzedaży jest cb PPESIDENT JACKSON o mocy 10W i jest to urządzenie ujęte w spisie jako dopuszczane do eksploatacji b/z 8O to jak to właściwie jest? .pozdrawiam.
    MARTIINO
    Level 20  
    Dwie anteny na mobilu to jest bardzo dobry i w sumie najepszy sposób,zero problemów z SWR-em.Antena bedzie zwasze dopasowana do samochodu.Co do Jacksona do ma on 10W tylko że jak go kupisz w sklepie to jest on skrócony do 4W i wszystko jest zgodnie z prawem.
    WojtekCTL
    Level 16  
    Dokładnie tak jak pisze mój przedmówca.
    Jackson fabrycznie posiada 10W ale jeżeli jest dopuszczany do eksploatacji u nas w kraju, serwisy importera "przykręcają" go do 4W w AM i FM oraz 12W w SSB i to obowiązuje na tzw. podstawowej czterdziestce.
    Tak samo to, że radiotelefon posiada wiele czterdziestek nie upoważnia do tego żeby z nich legalnie korzystać.
    Nie myl przepisów polskich z UE, ponieważ nie są one takie same we wszystkich krajach UE.
    Dla przykładu u nas dominującą emisją jest AM i tu 4W natomiast w Niemczech w AM obowiązuje 1W a wszelkie łączności prowadzone są w FM i tu dozwolone jest 5W.
    MARTIINO
    Level 20  
    Czterdziestki też sa blokowane,ale to wszystko idzie w bardzo łatwy sposób odblokować.Zarówno dotadkowe czterdziestki jaki 10W w AM i FM.

Pozdrawiam
    peter174
    Level 15  
    poza tym stosowanie dopałki przy antenie magnesowej moze miec bardzo przykre konsekwencje dla twoich rozmowcow tzn. moze sie po prostu sprzegac ... wowczas to tylko stek obelg pod swoim adresem uslyszysz ...
    ja mam w mobilu zainstlaowanego 100 + oraz antene president alaska z tym ze montowan na uchwycie... i jest to wystarczajacy sprzet do mobila bez dopalek mnie slysza i ja nie narzekam na odbior....pozdrawiam 73
    airacobra
    Level 18  
    Ogólnie rzecz biorąc odpuść sobie Alana 100, bo to straszliwy szumofon (szumi niesamowicie). Lepiej spraw sobie Unidena 510 lub 520 ewentualnie President Harry, to z nowych. A najlepiej to kupić starego Herberta lub Jacksona (duże radia ale najlepsze).
    Co do reszty to Wojtek CTL udzielił moim zdaniem wyczerpującej odpowiedzi.
    WOJTEK-BO
    Level 11  
    Alan 100 plus to jedno z najprostrzych TRX-ów dlatego nie można od niego wymagać cudów.Woziłem takie w swoim mobilu i ogólnie byłem zadowolony.Faktem jest,że automatyczny układ redukcji szumów nie sprawdza się-brakuje dobrych filtrów przeciwzakłóceniowych.Ale jak potrzebujesz najprostrzego radia to może Ci się spodoba.
    "Bawię" się w cb już dobrych kilkanaście lat i mogę potwierdzić,że lepiej kupić używanego Herberta w starszej wersji albo Alana 28.Sprzęt nie do zajeżdżenia - jeśli się dba oczywiście.W aucie ,w czasie jazdy nie sprawdzają się nowsze modele gdzie numer kanału jest na wspólnym wyświetlaczu, razem z innymi informacjami o pracy radia.Ładnie się świecą i wyglądają,ale kierowca ma patrzeć na drogę a nie wypatrywać numeru kanału,który jest przeważnie mały.Dlatego taki sprzęt to dobry jest na bazę.U siebie mam Herberta i czasem Alana 28.Wybór należy do Ciebie.Pozdrawiam.
    Raptus
    Level 9  
    Witam kolegów . Dzięki za odpowiedzi . Wyleczyłem się już z Allana podobno lepszy jest Uniden pro 510 d, a cena bardziej atrakcyjna tylko... czy taki sprzęt można używać legalnie (4w nie ma go w spisie homologowanych ) ... 8O . WOJTEK-BO
    Allana 28 ciężko trafić a HERBERTA jakis cieciu wygarnął mi sprzed nosa :oops: .Podpowiedzcie jeszcze na jakie parametry zwracać uwagę przy zakukupinie anteny (magnes)czy 1,2 dB około 1m dł. to wystarczy? i co to -dB-znaczy??(Allegro 99 zł).Może jeszcze jakieś info na temat 1/4 lub 5/8 jak mam rozumieć takie dane?Pozdrawiam.
    airacobra
    Level 18  
    Unidena pro 510 XL nie ma w spisie homologowanych, ale ma on świadectwo zgodności, numer tego świadectwa to (czytam z mojego pozwolenia radiowego) 510/2003 . Wobec tego używać go można w pełni legalnie.
    Co do 500 D to jest on identyczny z którymś z małych Presidentów Jimmy ?. Spokojnie bym go używał na mobilu. Raczej się go Policja nie czepi.
    Do autka nie brałbym anteny na podstawie magnetycznej - słabsze osiągi niż na uchwycie rynienkowym czy bagażnikowym. Najlepsza jest dziurka na środku dachu. :) Przy antenach samochodowych nie kieruj się dB zapisanymi w instrukcji ( jest to chwyt marketingowy). Sugeruj sie długością - im dłuższa tym lepsza. By cokolwiek pogadać na dalsze odległości minimalna długość anteny to 120 cm. Optymalny byłby Lemm AT 1700. Kupisz jaką zechcesz wybór i tak należy do Ciebie.
    Co do anten stacjonarnych to najlepsza na jedną bandę jest 5/8 λ, ma duży zysk i nie jest bardzo droga(jej długość to około 6 metrów)
    peter174
    Level 15  
    w moim przyadku alan 100 plus oraz president new alaska zamontowny na uchwycie sprawuja sie bez zarzutow.... jak by nie patrzec 100 plus to najtansze dostepne radio wiec co tu wymagac jakichs rewelacji
    airacobra
    Level 18  
    peter174 wrote:
    w moim przyadku alan 100 plus oraz president new alaska zamontowny na uchwycie sprawuja się bez zarzutow.... jak by nie patrzec 100 plus to najtansze dostepne radio wiec co tu wymagac jakichs rewelacji

Alan 199 jest tańszy, bo nie ma fm.
    A to że coś jest tanie wcale nie oznacza, że jest dobre. Boli tu brak filtra ANL usuwającego szumy i zakłócenia. Zakupienie używanego radyjka w cenie niewiele wyższej od nowego Alana 100 + (mój jackson kosztował 330 PLN) porządnie odfiltrowanego i bardziej czułego moim zdaniem jest lepszym interesem. A jazda na podniesionym squelchu może się skończyć spotkaniem z misiaczkami - szczególnie gdy ruch mały i nie ma zbyt wielu CB na dróżce.
    Pozdrawiam.