Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam przedwzmacniacza na V pasmo TV

30 Lis 2011 12:40 1907 11
 • Poziom 9  
  Witam,

  Poszukuję przedwzmacniacza na V pasmo, ale wszędzie dostępne są tylko szerokopasmowe.
  I taki też posiadam obecnie, o wzmocnieniu 45dB.
  Chodzi o odbiór DVB-T na kanałach 42 i 61. Niestety na kanałach 12 i 29 lecą jeszcze programy analogowe z mocami rzędu kilkaset kW i podejrzewam, że przesterowują obecny przedwzmacniacz antenowy (czasami kratkuje obraz).

  Myślałem również o filtrze pasmowo-zaporowym (blokada wszystkiego poza pasmem V), ale też znaleźć mi się go nie udało.

  Tuner pokazuje jakość sygnału na poziomie 65-80 %, poziom sygnału 50%.
  Dodam, że na przedwzmacniaczu 30dB DVB-T w ogóle mi nie działa.
  Kable nowe, antena DIPOL 16/21-69.

  Pozdrawiam
 • Poziom 38  
  Podaj swoją lokalizację i nadajnik z którego odbierasz. Po co Ci wzmacniacz 45dB? Czy dzielisz sygnał z anteny na cały blok?
 • Poziom 9  
  zetdeel napisał:
  Podaj swoją lokalizację i nadajnik z którego odbierasz. Po co Ci wzmacniacz 45dB? Czy dzielisz sygnał z anteny na cały blok?


  Chodzi o RTCN Sucha Góra, do którego mam w prostej linii 22 km, niestety bez widoczności, przesłania zalesiona górka. Nie działała na żadnej niższej płytce niż 45dB, symetryzatora nie próbowałem, bo chyba nie ma sensu.

  Ogólnie to wszystko działa obecnie, co parę - paręnaście minut zakostkuje obraz.

  Już lepiej działało na siatce, ale to ponoć nie antena. Wywaliłem ją ponieważ na dniach zakładam antenę krótkofalarską na 2m/70cm.

  Pozdrawiam
 • Moderator
  Lokalizacja na pewno się przyda.
  Nadajnik to zapewne Sucha Góra k. Krosna. Jeżeli masz antenę w polaryzacji poziomej i nie mieszkasz pod samym nadajnikiem to sygnałem TVP1 na k.12 możesz się nie przejmować bo leci w polaryzacji pionowej, natomiast TVP2 na k.29 to 0,7MW w polaryzacji poziomej i daje nieźle popalić.
  Bez pułapki na kanał 29 ciężko jest cokolwiek odebrać. Znajomy koło Strzyżowa miał podobne problemy. Pułapka, dobór anten i bez wzmacniacza się obyło...
 • Poziom 9  
  irekr napisał:

  Bez pułapki na kanał 29 ciężko jest cokolwiek odebrać. Znajomy koło Strzyżowa miał podobne problemy. Pułapka, dobór anten i bez wzmacniacza się obyło...


  Czyli dobrze myślę, że wzmacniacz przesterowany. Jednak biorąc pod uwagę przyszłą aktywność na antenie krótkofalarskiej (świeżo po egzaminie) skłaniałbym się ku właśnie jakiemuś filtrowi na V pasmo (czyli kanały 38 do 69), którego nie mogę nigdzie znaleźć. Pułapka na 29 kanał uważam że pomogłaby, tylko boję się że jeśli zacznę nadawać na 145MHz (jeszcze czekam na pozwolenie) to problemy powrócą i trzeba kupować następną pułapkę, a tak filtr lub wzmacniacz pasmowy (na kanały 38-69) byłby idealny.

  Jeśli można gdzieś coś takiego dostać to proszę o informację.

  Pozdrawiam
 • Poziom 38  
  Wygeneruj i zamieść profil trasy. http://www.dvbtmap.eu/
  Twoje problemy dopiero się zaczną.
  Cytat:
  ...ponieważ na dniach zakładam antenę krótkofalarską na 2m/70cm.

  Jak wiadomo, "kataryna" i wzmacniacze antenowe są wzajemnie niekompatybilne, a pojawienie się krótkofalowca nagle "pogarsza odbiór" w okolicy (a podobno także krowy przestają dawać mleko, a kury znosić jajka :D :D :D ). Na twoim miejscu poeksperymentowałbym z anteną Dipol 94/21-69 Vena z symetryzatorem SA IV-V. Antenę trzeba podnieść w elewacji (nos do góry) i poeksperymentować z ustawieniem.
 • Moderator
  Jak na maszcie ma być jakaś antena nadawcza to nie mam mowy o jakimkolwiek szerokopasmowym wzmacniaczu. Pasmowe, dobrze ekranowane i bardzo dobrze zrobione to co innego. To co jest w sprzedaży do takich instalacji się nie nadaje.
  Z tymi nadajnikami, kurami, mlekiem, chorobami nowotworowymi i wypadającymi włosami to "święta prawda". O ile nie jest to nadajnik Radia Maryja.... :)

  czekamy na szczegóły

  vy73 de sp5gzv
 • Poziom 9  
  Szukam przedwzmacniacza na V pasmo TV
  Tak wygląda ten profil.

  Przyznam szczerze, że lekko się załamałem. Najprawdopodobniej pułapka na kanał 29 i byłoby po problemie.

  Spróbuję jeszcze na samym symetryzatorze ale nie liczę na zbyt wiele.

  Koniec końców, żeby spokojnie uprawiać krótkofalarstwo i cieszyć się DVB-T muszę poszukać skutecznego sposobu na obcięcie f < 600MHz.
  Przypominam sobie teraz, że przy ustawianiu anteny korzystałem z PMR, przy wciśniętym PTT jakość sygnału potrafiła momentami spaść nawet do 0%.

  Pozdrawiam / 73
 • Moderator
  Szkoda że nie podałeś od razu że jest to Dukla.

  Sprawa nie jest taka prosta bo nie będzie to przesterowanie tylko problem propagacyjny.
  Na jakiej wysokości jest antena?

  Wzmocnienia tak ale naprawdę na dobrym wzmacniaczu. I z pułapką na k.29 przed wzmacniaczem. Masz praktykę w strojeniu pułapek..?
 • Poziom 9  
  irekr napisał:

  Na jakiej wysokości jest antena?


  Antena na wysokości ok 9m nad poziomem gruntu.
  Co ciekawe, antenę przymocowałem do masztu anteny siatkowej (siatki już na nim nie ma oczywiście) na samym jego dole, pół metra wyżej na czubku tego masztu już cięło obraz nieznośnie.

  Pułapek w życiu nie stroiłem.

  Pozdrawiam
 • Moderator
  Potwierdza to moje przekonanie ze mamy do czynienia z problemem propagacyjnym a nie instalacyjnym.
  Góry to są góry. Do tego mieszkasz kolego w na krawędzi obszaru o anomaliach propagacyjnych. I nie jest to żadna Bajka o Żelaznym Wilku. To jeden z najtrudniejszych propagacyjnie rejonów w Polsce. Niby blisko Sucha Góra ale w dolinach sygnału już nie ma.

  Przypuszczam że maksimum sygnału TV będziesz miał na wysokości od 1 do 5ciu metrów nad ziemią, potem będzie "dziura" o wysokości około 5-9 metrów i znów sygnał będzie obecny. To typowe w tym terenie, przynajmniej przez większą część roku.
  Przy nisko umieszczonej antenie sygnał będzie niestabilny, anteny wyżej jak 15 metrów nad poziom gruntu nie postawisz.

  Pytania:
  1. Z jaka jakością odbierasz TVP2 na kanale 29 w analogu - interesuje mnie wielkość szumu na obrazie, poziom śniegu na ciemnych scenach itp itd.?
  2. Czy próbowałeś odbierać inne sygnały z innych kierunków: z nadajników na Solinie czy Prehyby? Czy po odwróceniu anten na wschód lub zachód miałeś nawet słabe sygnały na kanałach tam nadawanych.?

  Drobna uwaga: z końcem roku startuje MUX2 na kanale 32 z Soliny. Także docelowym kanałem MUX2 na Suchej Górze będzie także kanał 32 w SFN. Budując wąskopasmową instalację na kanał 61 masz perspektywę częstych zajęć przy przeróbkach.

  Powiem szczerze; nie wiem co Ci doradzić...
  Gdybym to sam musiał zrobić to zacząłbym się bawić w anteny ścianowe, ale to nie to samo co siatka.... Na propagację bezpośrednią nie masz co liczyć, trzeba zająć się ustawieniem czegoś do propagacji rozproszonej.
  Jest potrzebna antena o szerokim kącie poziomym w granicach 90 do 120 stopni i pionowym na poziomie max 20 stopni. Siatka tego nie zrobi, Yaga działa zbyt wąsko. Można by pokombinować z antenami LP ale te co są w sprzedaży do konstrukcji zespolonych się nie nadają. Nie mają aż tak powtarzalnych parametrów.

  Nie mam pomysłu. Jak pogłówkuję to dam znać. Może ktoś z kolegów na coś wpadnie. Prostymi metodami się tego nie zrobi. Znam ten teren i nie wolno problemu lekceważyć.