Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

co jest z wentylacją w łazience?

maciek1md 30 Nov 2011 18:42 3155 13
 • #1
  maciek1md
  Level 1  
  witam
  mam pytanie,dlaczego w naszej łazience wentylacja zamiast pochłaniać powietrze to wydyma i po prostu jest tylko przez to zimno a prócz tego gdy się pali w piecu to przez tą właśnie wentylację wlatuje dym do łazienki? co zrobić w tym przypadku i do kogo się udać z tym problemem aby to sprawdził? jeżeli ktoś zna odpowiedz bardzo proszę pisać;)
 • Helpful post
  #2
  _siekier
  Level 23  
  W te pędy do kominiarza, bo jest niebezpieczeństwo zaczadzenia się!
 • Helpful post
  #3
  Chris_W

  Level 38  
  Przede wszystkim rozszczelnij okna - bo to ewidentnie wina zbyt szczelnych pomieszczeń. Brakuje napływu powietrza do pomieszczeń - tworzy się podciśnienie które "zasysa" powietrze kratkami wentylacji grawitacyjnej. Mozliwe że coś dodatkowo usuwa powietrze z pomieszczeń (np. wymieniony piec, lub jakiś okap kuchenny lub wentylatorek na jednej z kratek) zwiększając niekorzystne zjawisko.
 • #4
  neik
  Level 11  
  Ja również podłącze się do tematu a mam tak że mieszkam w bloku na ostatnim piętrze i w kuchni z kratki powietrze wlatuje do kuchni a w łazience wylatuje do komina. Czy to normalne zjawisko.
 • #5
  thug10
  Level 14  
  nie nie jest, wezwij kominiarza koniecznie :)
 • #7
  onoff
  Level 11  
  Najlepiej i skutecznie doradzi lokalny kominiarz. Przyczyn może być wiele. Mam podobny problem, w moim przypadku z powodu posadowienia budynku przy ścianie lasu i błędnie zaprojektowanego/wykonanego systemu wentylacyjnego. Ciśnienie opadajacych mas powietrza jest na tyle duże, że ani nasada kominowa, ani nawietrzaki w oknach nie pomogły. Mam za krótki komin i kilka idiotycznych rozwiazan z cyklu "ladnie, chociaż głupio" ;) U mnie nie ma prostego rozwiazania. W desperacji myślę o wentylacji mechanicznej nawiew-wywiew, przy okazji z odzyskiem ciepła, bo nad mieszkaniem mam nieużytkowe poddasze (jest miejsce na instalację).
 • Helpful post
  #8
  Bajerek73
  Level 10  
  Panowie,powszechny problem z wentylacją grawitacyjną zaczął się od momentu okien szczelnych, wręcz hermetycznych.
  Niestety połowiczne rozwiązanie to rozszczelnianie okien, oraz przy rozwiązaniach wspólnych-wentylacja grawitacyjna plus wentylatorki wywiewne np. z łazienki lub okapu kuchennego dodatkowe uzupełnienie powietrza dla pomieszczenia z wentylacją wymuszoną. (wentylacja grawitacyjna bazuje na różnicy temperatur i ciśnień na wlocie i wylocie z kanału, dlatego im dłuższy-wyższy kanał, tym lepiej "ciągnie" ale wytworzone w ten sposób podciśnienie to kilka Paskali, natomiast nawet zwykły wentylatorek łazienkowy wytwarza podciśnienie na poziomie około 15-20 Paskali, a cała reszta, to przy szczelnych oknach zjawisko naczyń połączonych...
  Dobrą metodą jest zastosowanie nawietrzaków okiennych, ale tych z możliwością regulacji ilości powietrza, do montażu w stolarce okiennej.(koszt od 25 do 100zł)
  Jeżeli tego nie zrobimy, to siłą rzeczy kratki grawitacyjne będą martwe, lub zamiast wyciągać, będą dmuchać.
  I tu anachronizm-ocieplamy dom, inwestujemy w hermetyczne okna z niskim współczynnikiem przenikania i tracimy ciepło wentylacją.
  Ale niestety, jeżeli nie stracimy to nas grzyby i pleśnie zjedzą.

  I tu zaczyna się zabawa w minimalizowanie strat ciepła, czyli wentylacje nawiewno-wywiewną zwaną rekuperacją, ale to już poważne koszty.
 • #10
  Bajerek73
  Level 10  
  No to dla porównania centralka nawiewno-wywiewna z silnikami EC na wydajność 250m3/h to wydatek rzędu 7000zł brutto
 • #11
  thug10
  Level 14  
  mistrala kupisz nawet za 4000 na allego tylko gdzie to trzymać jak sie ma mieszkanie np 45m2 :)
 • #12
  Bajerek73
  Level 10  
  Centralka o której napisałem jest dopasowana do montażu w szafce nad okapem kuchennym, oczywiście wtedy musi być okap z pochłaniaczem.
  Jest również możliwość zamówienia tej centralki ze zintegrowanym okapem z nierdzewki.
 • #13
  thug10
  Level 14  
  hm......... ciekawe rozwiązanie, daj jakiegoś linka ze specyfikacja
 • #14
  Bajerek73
  Level 10  
  Proszę
  Link
  Mam takie u siebie w domu, i jestem zadowolony. Co prawda nie w szafce, tylko na strychu, ale w szafkę się spokojnie mieści.
  Generalnie zajmuję się wentylacją.