Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

co jest z wentylacją w łazience?

maciek1md 30 Nov 2011 18:42 3155 13
    maciek1md
    Level 1  
    witam
    mam pytanie,dlaczego w naszej łazience wentylacja zamiast pochłaniać powietrze to wydyma i po prostu jest tylko przez to zimno a prócz tego gdy się pali w piecu to przez tą właśnie wentylację wlatuje dym do łazienki? co zrobić w tym przypadku i do kogo się udać z tym problemem aby to sprawdził? jeżeli ktoś zna odpowiedz bardzo proszę pisać;)
  • Helpful post
    _siekier
    Level 23  
    W te pędy do kominiarza, bo jest niebezpieczeństwo zaczadzenia się!
  • Helpful post
    Chris_W

Level 38  
    Przede wszystkim rozszczelnij okna - bo to ewidentnie wina zbyt szczelnych pomieszczeń. Brakuje napływu powietrza do pomieszczeń - tworzy się podciśnienie które "zasysa" powietrze kratkami wentylacji grawitacyjnej. Mozliwe że coś dodatkowo usuwa powietrze z pomieszczeń (np. wymieniony piec, lub jakiś okap kuchenny lub wentylatorek na jednej z kratek) zwiększając niekorzystne zjawisko.
    neik
    Level 11  
    Ja również podłącze się do tematu a mam tak że mieszkam w bloku na ostatnim piętrze i w kuchni z kratki powietrze wlatuje do kuchni a w łazience wylatuje do komina. Czy to normalne zjawisko.
    thug10
    Level 14  
    nie nie jest, wezwij kominiarza koniecznie :)
    onoff
    Level 11  
    Najlepiej i skutecznie doradzi lokalny kominiarz. Przyczyn może być wiele. Mam podobny problem, w moim przypadku z powodu posadowienia budynku przy ścianie lasu i błędnie zaprojektowanego/wykonanego systemu wentylacyjnego. Ciśnienie opadajacych mas powietrza jest na tyle duże, że ani nasada kominowa, ani nawietrzaki w oknach nie pomogły. Mam za krótki komin i kilka idiotycznych rozwiazan z cyklu "ladnie, chociaż głupio" ;) U mnie nie ma prostego rozwiazania. W desperacji myślę o wentylacji mechanicznej nawiew-wywiew, przy okazji z odzyskiem ciepła, bo nad mieszkaniem mam nieużytkowe poddasze (jest miejsce na instalację).
  • Helpful post
    Bajerek73
    Level 10  
    Panowie,powszechny problem z wentylacją grawitacyjną zaczął się od momentu okien szczelnych, wręcz hermetycznych.
    Niestety połowiczne rozwiązanie to rozszczelnianie okien, oraz przy rozwiązaniach wspólnych-wentylacja grawitacyjna plus wentylatorki wywiewne np. z łazienki lub okapu kuchennego dodatkowe uzupełnienie powietrza dla pomieszczenia z wentylacją wymuszoną. (wentylacja grawitacyjna bazuje na różnicy temperatur i ciśnień na wlocie i wylocie z kanału, dlatego im dłuższy-wyższy kanał, tym lepiej "ciągnie" ale wytworzone w ten sposób podciśnienie to kilka Paskali, natomiast nawet zwykły wentylatorek łazienkowy wytwarza podciśnienie na poziomie około 15-20 Paskali, a cała reszta, to przy szczelnych oknach zjawisko naczyń połączonych...
    Dobrą metodą jest zastosowanie nawietrzaków okiennych, ale tych z możliwością regulacji ilości powietrza, do montażu w stolarce okiennej.(koszt od 25 do 100zł)
    Jeżeli tego nie zrobimy, to siłą rzeczy kratki grawitacyjne będą martwe, lub zamiast wyciągać, będą dmuchać.
    I tu anachronizm-ocieplamy dom, inwestujemy w hermetyczne okna z niskim współczynnikiem przenikania i tracimy ciepło wentylacją.
    Ale niestety, jeżeli nie stracimy to nas grzyby i pleśnie zjedzą.

I tu zaczyna się zabawa w minimalizowanie strat ciepła, czyli wentylacje nawiewno-wywiewną zwaną rekuperacją, ale to już poważne koszty.
    Bajerek73
    Level 10  
    No to dla porównania centralka nawiewno-wywiewna z silnikami EC na wydajność 250m3/h to wydatek rzędu 7000zł brutto
    thug10
    Level 14  
    mistrala kupisz nawet za 4000 na allego tylko gdzie to trzymać jak sie ma mieszkanie np 45m2 :)
    Bajerek73
    Level 10  
    Centralka o której napisałem jest dopasowana do montażu w szafce nad okapem kuchennym, oczywiście wtedy musi być okap z pochłaniaczem.
    Jest również możliwość zamówienia tej centralki ze zintegrowanym okapem z nierdzewki.
    thug10
    Level 14  
    hm......... ciekawe rozwiązanie, daj jakiegoś linka ze specyfikacja
    Bajerek73
    Level 10  
    Proszę
    Link
    Mam takie u siebie w domu, i jestem zadowolony. Co prawda nie w szafce, tylko na strychu, ale w szafkę się spokojnie mieści.
    Generalnie zajmuję się wentylacją.