Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana kierunku obrotów silnika DC

11 Gru 2004 15:32 3240 4
  • Poziom 21  
    Witam!
    Poszukuje na eletrodzie mostka do zmiany polaryzacji silnika DC.
    Chodzi mi o to że jak podam stan wysoki z uC to kreci sie w jedną a jak stan niski to w drugą.Natomiast moc reguluje PWM i kluczować chcę kolejnym mosfetem cały mostek.

Czy da sie tak sterować te mosfety w mostku jedną linią albo 0 albo 1...?
  • Poziom 20  
    Mozesz np zrobic ze jeden biegun zasilania podpiac na U/2 i wtedy
    Przy wypełnieniu PWM 50% silnik stoi, przy mniejszym wypełnieniu kręci się w jedną stronę, a przy większym w drugą ( tak będzie gdy na wyjściu PWM 'a masz 2 tranzystory[na + i na -])
  • Poziom 21  
    Dawniej często spotykałem na elce schamaty mostków do tego a teraz nic :?

Takie sterowanie z U/2 raczej odpada bo przy braku PWM silnik sie bedzie kręcił....

Myslalem żeby zrobić tak: jak nie ma impulsu PWM silnik stoi.Jak jest to kręci w takim kierunku jak jest ustalony stanem lini "kierunek"
    Tylko że linia ma +5V max...a do wysterowania mosa trzeba z 10V a przy mosach z kanałem P....

Może zrobić to na dwuch parach N channel tylko do sterowania urzyć 3 lini PWM,prawo,lewo...i programowo zadbać o to by nie były włączone równocześnie.Do tych kieunkowych zastosować optoizolatory by podawały +12 na bramki mosów....????
  • Poziom 21  
    No tak przecie moge podać PWM odrazu na odpowiednie dwa Mosy :P
    Musze to wszystko zawrzeć w jednym mikrokontrolerze, który generuje PWM i ustala ierunek