Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Texa PolandTexa Poland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa ultradźwiękowego miernika ciśnienia

30 Lis 2011 22:33 1090 7
 • Poziom 2  
  Witam chce zbudować ultradźwiękowy miernik ciśnienia, który ma mierzyć ciśnienie w butli stalowej z sprężonym powietrzem. Generalnie nie wiem jak się do tego zabrać. Od czego zacząć? W internecie jest dosyć mało informacji. Proszę o pomoc
 • Texa PolandTexa Poland
 • Poziom 18  
  Jakie idee miałby wykorzystywać ten miernik?
  I dlaczego miałby być lepszy od zwykłego manometru?
 • Texa PolandTexa Poland
 • Poziom 2  
  Pracuję w PSP i chcę stworzyć system wspomagający „meldunkowego” podczas działań z ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Ten miernik chciałem wykorzystać do aparatów ochrony dróg oddechowych. W tych aparatach znajduje się manometr, lecz problem jest taki, że ja nie mogę ingerować w budowę urządzenia. Cały ten system ma działać tak, że za pomocą miernika ultradźwiękowego jest z czytywane ciśnienie, jakie znajduje się w butli, następnie informację będą przekierowane do komputera „meldunkowego”, który będzie kontrolował zdalnie czas pracy ratowników w strefie zagrożenia. Z napisaniem programu nie powinienem mieć problemu gorzej z wykonaniem całego układu pomiarowego i nadawczego. Nie wiem czy moje umiejętności i możliwości będą wystarczające, aby zrealizować mój pomysł.
 • Poziom 18  
  Skąd pomysł, żeby zastosować ultradźwięki?
  Zajmuję się tą tematyką od ponad 25 lat i po sprawdzeniu mam wrażenie, że pomysł jest oryginalny, i chyba nawet mógłby zostać zrealizowany. Można sobie wyobrazić przynajmniej dwie zasady działania, ale obie opierają się na zjawiskach stosunkowo słabych i dlatego wymagają precyzyjnie działających elementów.

  Problem jest jednak taki, że najwyraźniej urządzenie wymagałoby kalibracji na każdej butli, a przede wszystkich wymagałoby stworzenia i opracowania. Chyba nawet dałoby się opatentować.

  Czujnik ciśnienia byłby na pewno rozwiązaniem prostszym, bo wystarczy go tylko włączyć w przewód, ale mogę sobie wyobrazić, że pomiar przez ściankę mógłby czasem mieć zalety. Na pewno dla bardzo wysokich ciśnień.
  Muszę powiedzieć, że zaintrygowałeś mnie, choć mam podejrzenie, że propozycja z ultradźwiękami wynika chyba z jakiejś pomyłki.
 • Poziom 2  
  Najpierw zastanawiałem się nad urządzeniem, które będzie z czytywać konkretne dane w określonym przedziale czasu z manometru. Coś na zasadzie urządzeń z czytujących tekst. Lecz mój wuja podsunął mi pomysł odnośnie mierników wykorzystujących ultradźwięki. Więc tak zacząłem szukać na internecie informacji na ten temat. Nie wiem czy taki miernik odczyta mi wartości ciśnień w przedziale od 50 do 320 bar.
 • Poziom 18  
  Skąd wziął pomysł z ultradźwiękami?
  Odczytać takie ciśnienia pewnie się da, ale taki miernik trzeba stworzyć.
 • Poziom 2  
  Szczerze mówiąc nie wiem. Wuja pracował w Instytucie Matematyki i Fizyki, więc podejrzewam, że po prostu tak mu przyszło to do głowy.
 • Poziom 18  
  A możesz go zapytać, jak na to wpadł?

  Z chęcią bym się podjął zrobienia takiego czujnika, ale to nie takie proste, jak by się mogło wydawać.