Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet MiniMax GCO-DP-13-10-13/19 zasada działania

j_21 01 Dec 2011 00:33 10339 9
 • #1
  j_21
  Level 2  
  Witam !
  Czy ktoś wie, za co są odpowiedzialne elementy i na co mają wpływ w/w pieca, wskazane na schemacie w postaci kółek, a nazywające się:
  - 19 Przetwornik ciśnienia
  - 26 Przetwornik przepływu wody użytkowej

  Termet MiniMax GCO-DP-13-10-13/19 zasada działania
 • Helpful post
  #2
  serwo66
  Level 25  
  Przetwornik ciśnienia odczytuje ciśnienie w instalacji a ten drugi decyduje o włączeniu się do grzania wody jak ty odkręcisz kran.
 • #3
  j_21
  Level 2  
  Ok, to rozumiem.

  Czy mają one coś wspólnego ze schłodzeniem wymiennika c.w.u. po zamknięciu kranu ?
  Czemu pytam, bo u mnie czas schładzania jest jakby wyjątkowo długi, nawet i 5 minut trwa, mimo że temperatura zadana wynosi raptem 48 stopni. Po zamknięciu kranu wzrasta do 63 stopni i potem pompa, miele, miele, a temperatura na wyświetlaczu opada w nikłym tempie.
  Układ jest na pewno odpowietrzony, czas reakcji od chwili zapłonu, do momentu uzyskania ciepłej wody w kranie też jest dość krótki, tak więc chyba kamień też nie wchodzi w rachubę...
 • #4
  bogd02
  Level 10  
  Podłącze się do tematu bo posiadam ten kocioł ,interesuje mnie czy ktoś mierzył temperaturę spalin przy wylocie. Zadaje takie pytanie bo stwierdziłem przy ciągniętej obudowie tej uszczelniającej kocioł turbo temperatura spalin zaraz idzie do góry. Z obudową spaliny są przedziale 80 -100C ,czy taka powinna być i jak można to ograniczyć żeby spaliny były chłodniejsze , czyli miej ciepła w komin.
 • #5
  serwo66
  Level 25  
  bogd02 oczywiście że można trzeba tylko zmienić kocioł na kondensacyjny który ma niską temp. spalin a pozostałe kotły mają prawo mieć od 100 do 150C.

  Dodano po 2 [minuty]:

  j_21 tylko przetwornik przepływu wody bo daje znać że zakręciłeś kran i kocioł może rozpocząć chłodzenie wymiennika.

  Dodano po 9 [minuty]:

  O ile się nie mylę to wybieg pompy masz prawidłowy- oczywiście czas zależny jest od temp. wody w wymienniku, jak szybko stygnie skraca , ale jak grzejesz centralne węglem czas się wydłuża.
 • #6
  j_21
  Level 2  
  Nie bardzo rozumiem, co węgiel ma wspólnego z piecem gazowym...

  Nadmienię tylko, że c.o. w tym czasie nie pracuje.
  Wydaje mi się, że nadmiar ciepła z wymiennika c.w.u. powinien być zrzucony do instalacji c.o. czyli rurka wychodząca powinna się zrobić cieplejsza, a nie robi się.
 • #7
  serwo66
  Level 25  
  Chodzi mi o taką sytuację gdy grzejesz dom piecem węglowym a użyjesz wodę i zakręcisz kran to prawidłowo włączy się studzenie wymiennika wtedy będziesz miał max czas wybiegu pompy spowodowany wysoką temp wody z c.o. .
 • #8
  j_21
  Level 2  
  Węgla nie mam i takowego pieca też. Grzeję tylko gazówką.
  Nadal nie wiem dlaczego wymiennik c.w.u. tak długo się schładza...
 • #9
  bogd02
  Level 10  
  Tym kotle wymiennik jest schładzany wodą z Co i rurka powrotu centralnego ogrzewania robi się ciepła ,zobacz filtr na powrocie może zabrudzony , u mnie tak jest i wystudza szybko max 30 sek
 • #10
  tiger1964
  Level 10  
  Witam !!!!
  Na schemacie w pierwszym temacie jest zawór opisany Nr 22 , jest to zwór dopuszczający wodę do obiegu C.O. U mnie ten zawór nie reaguje w ogóle gdy chcę dopuścić wody. Czy może to być walnięty zawór czy też posiada jakiś inny regulator. Pozdrawiam