Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa obwody C.W.U i jeden bojler

ofczar 01 Gru 2011 10:26 2230 5
 • #1 01 Gru 2011 10:26
  ofczar
  Poziom 2  

  Dwa obwody C.W.U i jeden bojler.
  Witam. Chciał bym przerobić obecną instalację c.w.u z cyrkulacją. Problem jest taki że cała pętla jest dość długa (dwa mieszkania piętro i parter) a kierunek cyrkulacji jest taki, że najpierw ciepła woda jest na piętrze a potem u mnie na parterze i trochę to trwa. Pompka załączana jest przez czasówkę i włącznik klawiszowy dzwonkowy. Pomijając logikę takiego kierunku cyrkulacji i brak porozumienia w temacie jego zmiany postanowiłem rozdzielić na dwie pętle. Mój pomysł jest taki: rozdzielić na początku pętli, zrobić dwa osobne powroty a na ich końcu przed bojlerem dać dwie pompki. Na pewno trzeba dać jakieś zawory zwrotne tylko gdzie. Myślę że przez zastosowanie dwóch pompek woda będzie cyrkulować tylko w obwodzie z załączoną pompką. Zrobiłem schemacik może coś podpowiecie.

  Dwa obwody C.W.U i jeden bojler

  <a title="schemat c.w.u.JPG" href="https://obrazki.elektroda.pl/7653840700_1322731191.jpg"><img src="https://obrazki.elektroda.pl/7653840700_1322731191_thumb.jpg" alt="schemat c.w.u.JPG" /></a>

  https://obrazki.elektroda.pl/7653840700_1322731191.jpg

  0 5
 • Pomocny post
  #2 01 Gru 2011 19:03
  delgo
  Poziom 13  

  Ok. powinno być dobrze ale dwie pompki to osobne sterowania, jedna pętla mała druga duża, mała szybciej schładza zbiornik no i żeby nie zakłócała czujnika temp. w/na zbiorniku ale nie powinna.Zwrotne za każdą pompką które to powinny być takie same (moc tłoczenia), aby np. większa nie zakłócała małą, a ta nie miała siły wtłoczyć wody do zasobnika.

  0
 • #3 02 Gru 2011 20:53
  ofczar
  Poziom 2  

  Dzięki za szybką reakcję.
  W jaki sposób mały obwód szybciej schłodzi zbiornik ?
  Sterowania pompki ładującej bojler jeszcze nie ma i nie wiadomo czy będzie (na razie "główny palacz emeryt" chodzi co jakiś czas
  do kotłowni i robi za sterowanie i automatykę :)). Termometr który jest na wyjściu z bojera (początek pętli cyrkulacji) źle pokazuje temp. tylko czemu?
  (chyba że jest zepsuty. Jest wpięty zaraz za bojlerem przez trójnik - chyba powinien być w bojlerze- z boku jest przewidziane na niego miejsce. Jak mierzyć faktyczną temperaturę w pętli ? )
  Sprawdzałem temperaturę wody na wyjściu w kranie i temp była o 20st.C wyższa.
  Wydaje mi się, że moc pompki będzie ważna kiedy obie będą szły jednocześnie. Czy pomimo tych samych pompek nie jest ważne także to, że ten drugi obwód jest
  dłuższy i właśnie to może powodować jakieś nieprawidłowości? Może moc tych pompek będzie się jakoś sumować?

  Dodano po 5 [minuty]:

  Jeśli będzie szła tylko jedna pompka to woda będzie krążyć tylko w jej obwodzie. Czy może jakoś " puszczać" ta druga pompka ? Wtedy nie miało by racji bytu zastosowanie dwóch pompek

  0
 • Pomocny post
  #4 02 Gru 2011 21:06
  delgo
  Poziom 13  

  Pisząc o termometrze miałem na myśli ten elektroniczny w automatyce dla funkcji załadunku-grzania zbiornika. Właśnie pompki np. jednakowe 3-bigowe i tu regulacja wydajności, bo jak piszesz obwody nie są jednakowej długości. Termometr prawidłowo tylko w bojlerze. Pompka jednego obwodu w drugi nie "popcha" bo będą zwrotne ,tylko ich wydajność bo z krótkiego obwodu "wepcha" spokojnie do bojlera a z długiego osłabiona długością pętli musi być np. nastawiona na 3-bieg 'wydajniejsza"

  0
 • #5 07 Gru 2011 21:14
  ofczar
  Poziom 2  

  Dziękuję bardzo za pomoc. W najbliższym czasie będę z tym walczył i postaram się napisać dla zainteresowanych jakie efekty.

  0
 • #6 26 Cze 2016 16:34
  Vegeta_1906
  Poziom 12  

  Witam. troszkę odświeżę temacik.

  Moja sytuacja wygląda następująco:
  Mam jeden zbiornik CWU z jedną wężownicą, obecnie do zbiornika jest podłączony piec C.O który grzeje wodę użytkową. Chciałbym dorobić drugi obwód (rurka pex rozwinięta pod blachą trapezową na dachu) i wpiąć się w ten sam zbiornik. Jak myślicie jest to możliwe? Dodam że zbiornik wyrównawczy jest na strychu czyli niżej niż dach, więc na pewno muszę zastosować zawory.
  Zastanawia mnie czy taki układ ma sens i jak ewentualnie go odpowietrzyć?
  Gdzie wpiąć szeregowo pompkę na strychu czy na dole koło zbiornika? (na dole brak miejsca) czy to ma jakieś znaczenie?

  proszę o pomoc.

  0