Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DDR Regent Bassbox VEB Klingenthal 25 Watt - Regeneracja

ziomalek66 01 Dec 2011 15:02 3819 10
    ziomalek66
    Level 9  
    Witam,
    kilka dni temu zostałem posiadaczem tego oto głośnika estradowego Dokładnie tego - niestety w nie najlepszym stanie, wręcz złym.
    DDR Regent Bassbox VEB Klingenthal 25 Watt - RegeneracjaDDR Regent Bassbox VEB Klingenthal 25 Watt - Regeneracja DDR Regent Bassbox VEB Klingenthal 25 Watt - RegeneracjaDDR Regent Bassbox VEB Klingenthal 25 Watt - Regeneracja
    U Góry jest oryginalny niemiecki głośnik RFT L3401 12.5VA 6Ω
    DDR Regent Bassbox VEB Klingenthal 25 Watt - RegeneracjaDDR Regent Bassbox VEB Klingenthal 25 Watt - Regeneracja
    a na dole dobierany Unitry GD 30/15 15W 4Ω
    DDR Regent Bassbox VEB Klingenthal 25 Watt - Regeneracja DDR Regent Bassbox VEB Klingenthal 25 Watt - Regeneracja
    L3401 zalany troche wodą jak widać, bardzo słabo gra, trzeszczy i jak sie docisnie go to wtedy niskie tony wychodzą.
    Unitra ma małą dziurkę w gumie do membrany od śrubki i niestety umarł(?) - czyżby spalony ?(nie działał przed zrobieniem dziurki)
    DDR Regent Bassbox VEB Klingenthal 25 Watt - Regeneracja

Mam w planach odremontować kolumienke(nowe/regenerowane głośniki, obicie skórką, nowe wygłuszenie)i mam pytania:

1. da sie odratować te głośniczki ?
    2. lepjej jakościowo i cenowo będzie kupić nowe głośniki ?
    3. czy mój wzmacniacz (Diora WS 442) ma wystarczajaco mocy by uciagnąć tą kolumienke ?

Pozdrawiam gorąco i prosze o pomoc :)
    Mr.Macki
    Level 17  
    Witam!
    Quote:
    1. da sie odratować te głośniczki ?

:arrow: Kwestia ile masz czasu i chęci... no i pieniędzy :D Jeśli mają mieć "estradowy" charakter można by je nawet poddać flokowaniu ("oklejanie" takimi kłębuszkami materiału)
    Quote:
    Unitra ma małą dziurkę w gumie do membrany od śrubki i niestety umarł(?) - czyżby spalony ?

:arrow: Obejrzyj czy nie jest zerwany 1 z drucików membrana <-> konektor. Dalej omomierzem/miernikiem sprawdź czy jest przejście / opór miedzy + i -
    :arrow: Dziurkę możesz zakleić np. lakierem do paznokci (patent tak stary jak te kolumny). Gorzej może być z efektami zalania (strata sztywności/odkształcenia membrany).
    Quote:
    2. lepjej jakościowo i cenowo będzie kupić nowe głośniki ?

:arrow: Też kwestia Twoich umiejętności, czasu i chęci. Poszukać i sprawdzić ceny zawsze warto ;) Zwłaszcza tego zalanego.
    Aczkolwiek do odsłuchu w domowym zaciszu (ba, nawet na prywatki) poszukał bym bardziej cywilizowanych kolumn (no chyba, że Kolega ma sentyment i/lub konkretną wizję) np. Tonsil ZGC-40 można do 100-wy kupić w niezłym stanie, a jakościowo biją na głowę te "estradówki" (już nawet pomijając stan techniczny).
    Quote:
    3. czy mój wzmacniacz (Diora WS 442) ma wystarczajaco mocy by uciagnąć tą kolumienke ?

:arrow: Skoro same głośniki mają po ok. 13 i 15W (czyli maksymalnie 28W) a wzmacniacz 35W (przy 8Ω) na kanał to odpowiedź nasuwa się chyba sama :D

Mam nadzieję że Kolega jest świadomy, że są to kolumny zaprojektowane (nie dość że dawno temu to) bardziej z myślą o osiągnięciu wysokiego poziomu głośności niskim kosztem (i to w zasadzie w paśmie największej słyszalności - tak jak słuchawka telefonu) a nie o jakości i wyrazistości dźwięku? Czyli o dobrym niskim basie, szczegółowych wysokich tonach i liniowości tego "dziurawego" pasma akustycznego można zapomnieć... Choć jest to niewątpliwie też pewien smaczek.
    miku210
    Level 26  
    ziomalek66 wrote:

Wzmacniacz nie niewolnik, nie będzie dźwigał.
    Jak są połączone głośniki w tej paczce?
    ziomalek66
    Level 9  
    Mr.Macki wrote:
    Kwestia ile masz czasu i chęci... no i pieniędzy Jeśli mają mieć "estradowy" charakter można by je nawet poddać flokowaniu ("oklejanie" takimi kłębuszkami materiału)

:arrow: czasu mam ile trzeba, chęcią są no i pieniądze...własnie jakie to były by koszta ?

Mr.Macki wrote:
    Obejrzyj czy nie jest zerwany 1 z drucików membrana <-> konektor.

:arrow: wszystkie druciki sa na miejscu. Ten zalany oglądnąłem bardziej i podczas "wciskania" i "podnoszenia się" membrany wydaje ona trzeszczący dzwięk(moze wazny szczegol?)
    Mr.Macki wrote:
    Też kwestia Twoich umiejętności, czasu i chęci

:arrow: checi są, czas mam ale 0 umiejętności bo z takimi rzeczami nie mialem doczynienia jeszce.
    Mr.Macki wrote:
    Aczkolwiek do odsłuchu w domowym zaciszu poszukał bym bardziej cywilizowanych kolumn

:arrow: na codzien do swojej Unitry widocznej na zdjeciu używam cywilizowanych kolumn jakieś francuskie :P
    DDR Regent Bassbox VEB Klingenthal 25 Watt - Regeneracja DDR Regent Bassbox VEB Klingenthal 25 Watt - Regeneracja

Mr.Macki wrote:
    Skoro same głośniki mają po ok. 13 i 15W (czyli maksymalnie 28W) a wzmacniacz 35W (przy 8Ω) na kanał to odpowiedź nasuwa się chyba sama

:arrow: czyli moze byc ?:)

Mr.Macki wrote:
    Mam nadzieję że Kolega jest świadomy, że są to kolumny zaprojektowane bardziej z myślą o osiągnięciu wysokiego poziomu głośności niskim kosztem

:arrow: zdaje sobie z tego sprawe. Wątpie czy bym uzywal tej kolumienki w domu bo mam już swoje cywilizowane. Tą myślałem by przekształcić w Muzyczny stolik pod TV do konsoli na przykład :) Później ewentualnie sprzedać. Nie mialem doczynienia z estradowymi glosnikami to nie wiem jak one grają. Dlatego nie wiem czy zrobić go na warunki bardziej domowe
    Mr.Macki wrote:
    Czyli o dobrym niskim basie, szczegółowych wysokich tonach i liniowości tego "dziurawego" pasma akustycznego można zapomnieć...

miku210 wrote:
    Wzmacniacz nie niewolnik, nie będzie dźwigał.
    Jak są połączone głośniki w tej paczce?

kolumna nie jest podłączona do wzmacniacza a glośniki oryginalnie są podpięte Górny do Dolnego i do kabla do wzmacniacza co widać na zdjęciu w linku z Ebaya.
    User removed account
    User removed account  
    Mr.Macki
    Level 17  
    "Estrada" oczywiście na miare epoki z której pochodzą - przecież kiedyś na podobnych konstrukcjach (małe moce, duża skuteczność) były nagłaśniane koncerty i dyskoteki :!: (jak pamiętam np. typowo "estradowy" wzmacniacz z tamtych lat - Eltron - wyciągał może "aż" z 50W ;) )
    Co do opłacalności - osobiście zgadzam się w pełni w Kolegą MatyASem, że jest to nieopłacalne i ja bym się też nie bawił. Ale nie chciałem zniechęcać - bo pamiętam od jakiej "rzeźby" parenaście lat temu sam zaczynałem...
    Zwłaszcza, że kolega pisze że nie ma jeszcze zbyt wiele doświadczenia w te klocki ale ma za to chęci i czas - więc widzę tu spory "potencjał dydaktyczny" i dobry poligon doświadczalny na początek. Kolega podłubie trochę, posmakuje czym to pachnie, dowie się tego i owego, zobaczy co warto a co nie, złapie bakcyla i może za parę lat np. zobaczymy jego ciekawe konstrukcję w dziale DIY? Kto wie...
    Zawsze od czegoś zacząć trzeba, a tu przynajmniej nie będzie szkoda eksperymentować. :D I najważniejsze że się chce!
    Polecam na początek lekturę:
    Link
    Link
    Link
    a w szczególności Pana Harraka i Friedmanna.

BTW:
    A te kolumny, choć zaiste zdecydowanie bardziej cywilizowane i "bliskie uchu" to jednak nie żadna elegancja-francja tylko...
    rodzimy Tonsil jeno w wersji eksportowej! :)
    Też może nie najwyższe loty (prastara i prosta jak budowa cepa konstrukcja jeszcze na papierowych zawieszeniach), ale do póki Kolega nie posmakuje lepszych to dobre i to (zwłaszcza, że są w całkiem ładnym stanie).
    User removed account
    User removed account  
    Mr.Macki
    Level 17  
    Po pierwsze:
    Nie chce się z nikim kłócić, ale niech Kolega "czyta wolniej" -
    Quote:
    Mr.Macki napisał:
    A te kolumny , choć zdecydowanie bardziej "bliskie uchu" to jednak nie żadna elegancja-francja tylko... rodzimy Tonsil w wersji eksportowej!
    Większej bzdury już dawno nie czytałem. Jaki Tonsil? Gdzie? W którym miejscu? Poczytaj sobie na necie o Vermonach, może Cię oświeci, że TE kolumny nie mają z Tonsilem (poza "epoką") zupełnie nic wspólnego.
    Mr.Macki napisał:
    (zwłaszcza, że są w całkiem ładnym stanie)
    Taaa... Bez komentarza. Zdjęcia Kolega sobie jeszcze raz obejrzy.

Pisząc "TE KOLUMNY" odniosłem się do tych z ostatniego posta autora - a czyż Dynamic Speaker to nie Tonisl??? Naprawdę więcej zainteresowania czytanym tekstem. Proszę więc nie oczerniać, że "większej bzdury Kolega nie słyszał"...
    Po drugie:
    Kolega postawił szereg pytań a ja mu odpowiadam zgodnie z własnym sumieniem i wiedza. Owszem alfą i omegą może nie jestem, więc i nie uznaję swojej opinii za "jedyną słuszną" i tego też oczekuję po innych użytkownikach forum. Napisałem poza tym, że osobiście się zgadzam że sam bym w tym też nie dłubał, ale decyzję zostawiam Autorowi.
    Owszem, najprościej w ogóle kupić nowe, gotowe kolumny (tu wstawić nazwę dowolnego przedmiotu) ze sklepu i nie tracąc czasu, nerwów i pieniędzy cieszyć sie "efektem"... Smutne, ale widzę taki tręd jest coraz częściej lansowany na tym portalu. :cry:
    Jeśli więc przeczyta za i przeciw i nadal będzie chciał - ja z chęcią pomogę. Bo chyba po to jest forum.
    Quote:
    Zawsze od czegoś zacząć trzeba, a tu przynajmniej nie będzie szkoda eksperymentować.
    Znów wraca pytanie :" czego nie szkoda"? Pieniędzy - bo nie Twoje?

:arrow: nie, kolumn, bardziej im się nie zaszkodzi.
    Quote:
    bezsensowne namawianie Kogoś do eksperymentów, jakich samodzielnie nigdy w życiu by się Kolega nie podjął...

:arrow: Ja nie namawiam, powtarzam: Autor zaczął temat bo miał chyba jakąś swoją wizję, ja tylko mu odpowiadam jak ją realizować. Nie mi ją oceniać. Teraz bym się nie podjął. Kiedyś "głupsze" rzeczy się robiło i nie jeden sprzęt potem musiał długo dochodzić do siebie...
    :arrow: Eltron - czy to naprawdę istotne który? Czy 30, 60 czy 100 P czy U to jak na dzisejsze standardy, wszystkie brzmią jak żart przy obecnych kilkukilowatowych końcówkach mocy... Więc po co te negacje? Co Kolega chce udowodnić?
    Z całym szacunkiem dla dorobku na Elektrodzie, ale Kolega chyba troszkę przesadza, zwłaszcza jak na doświadczonego moderatora.
    User removed account
    User removed account  
    ziomalek66
    Level 9  
    [quote="Mr.Macki"]Owszem, najprościej w ogóle kupić nowe, gotowe kolumny (tu wstawić nazwę dowolnego przedmiotu) ze sklepu i nie tracąc czasu, nerwów i pieniędzy cieszyć sie "efektem"... Smutne, ale widzę taki tręd[/color] jest coraz częściej lansowany na tym portalu.
    :arrow: dlatego chcę stworzyć coś swojego i mieć satysfakcje, że to ja zrobiłem i cieszy ucho =]
    :arrow: a po drugie lubie starocie i mojego zestawu Unitry nie zamienie na nic innego badziewnego zachodniego, Tylko Polska Myśl Techniczna !

dj-MatyAS wrote:
    Tyle tylko, że cały czas chodzi mi o to, że aby im "pomóc" odzyskać chociaż jaki-taki stan (wizualny i techniczny), należałoby wydać dość dużo pieniążków (podejrzewam, że ilość porównywalną do budowy nowych kolumn), pracy, a efekt finalny będzie taki sobie...

:arrow: gadałem z kolega co jego ojciec jest tapicerem i obicie skórą kosztowało by ~50zł+materiał, wiec to chyba nie jest drogo (?)
    :arrow: a po drugie to jak budowa nowych kolumn tylko, że mam gotową skrzynie i tylko głośniki dobrać :) (czy coś poza doborem głośników coś jeszcze ?)
    dj-MatyAS wrote:
    Inne głośniki ze względu na konieczność wymiany płyty czołowej (jest przyklejona na stałe, a jak widać, otwory są za duże dla 30'tek Tonsila) nie wchodzą w grę.

:arrow: płyta czołowa jest przykręcana śrubami i widać je na zdjęciu. A nie da siekupić lub wymajstrować jakichś dystanserów/przejściówki by Tonsil trzymał się na srubach z obudowy?

dj-MatyAS wrote:
    Mr.Macki napisał:
    Kolega podłubie trochę, posmakuje

...wywali kupę kasy w błoto...

:arrow: od czegoś w końcu trzeba zacząć tylko by to fortuny nie kosztowało.(koszt nowych/regeneracji głośników jaki był by ? )

Mr.Macki wrote:
    Też może nie najwyższe loty (prastara i prosta jak budowa cepa konstrukcja jeszcze na papierowych zawieszeniach), ale do póki Kolega nie posmakuje lepszych to dobre i to (zwłaszcza, że są w całkiem ładnym stanie).

:arrow: Stan wizualny wprost idealny i grają bardzo ładnie, basik soczysty :P jak dla mnie idealne. Jeden error jest w górnej satelicie(?), lekko membranka pęknieta ale grać gra:)

Tak jak mowilem, 0 doświadczenia, chęci są by zbudować coś i mieć fajny głośnik będący stolikiem pod TV na przykład :P
    Moze macie jakieś inne pomysły co można zmoncić z tej kolumny, zamienić na bardziej cywilizowany zestaw domowy duzych rozmarów ?

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)
    User removed account
    User removed account