Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Dobór wyłącznika modułowego?

wtmar 01 Gru 2011 16:32 2854 16
  • Dobór wyłącznika modułowego?

Poziom 9  

Witam!
    Mam takie pytanie w głównej skrzynce elektrycznej domu jednorodzinnego przy ogrodzeniu mam zabezpieczenie 25A o charakterystyce C.
    W domu w rozdzielnicy mam główny rozłącznik modułowy SB440 40A 4-bieg Hager oraz różnicówkę CD441J wył. p./poraż 3F 40A 30mA AC.
    Pytanie brzmi dlaczego jak zrobię w domu zwarcie w gniazdku czy na oświetleniu wyrzuca mi ten główny wyłącznik w skrzynce przy ogrodzeniu w skrzynce w domu wszystko zostaje włączone łącznie z różnicówką? Czy tak ma być?

0 16
    Specjalista elektryk

Witam.

A gdzie reszta modułów ?

0
    Poziom 9  

no oczywiście są maksymalny 16A na płytę indukcyjną charakterystyka C, instalację robił elektryk.

0
    Specjalista elektryk

Witam
    A przyzna się kolega jakie robi zwarcia na instalacji bo jeśli L-PE i/lub N-PE to oczywiście różnicówka powinna zadziałać ale jeśli chodzi o zwarcia L-N to mnie nie dziwi że kolega za karę (po zrobieniu zwarcia) musi spacerować aż do ogrodzenia. Przy wyłącznikach instalacyjnych wszystkich char. C i wartościach 16 - 25 A selektywności nie będzie. A swoją drogą co takiego jest w płytach indukcyjnych że wymagają char. C?
    pozdrawiam
    pm001

0
    Specjalista elektryk

No tak. Dla obwodów oświetleniowych czy gniazd ogólnego przeznaczenia
    nie ma zabezpieczeń nadprądowych, jak widać ?

0
    Poziom 39  

Dość przenoszenia zbędnych postów do kosza bez żadnych konsekwencji!
    Jak jeszcze raz zobaczę, że "różnicówka" "wyrzuca" lub "wybija"- to mnie krew zaleje!
    Wyrzucać, to można np. śmieci do kosza, a wybijać to można zęby! O "korkach" nie wspominam aby moje ciśnienie pozostało na właściwym poziomie.

0
    Poziom 9  

Nie każdy jest elektrykiem a forum powinno pomagać również np mi gdzie nie jest to moją dziedziną.

0
    Specjalista elektryk

Witam.

30 lat temu nie było elektrody czy innych tego typu pomagaczy i trzeba było żyć.
    1. Nie dajesz kolego pełnych informacji, a żądasz pomocy
    2. Bierzesz się za instalację, a później dziwisz, że ... lecą, wybijają, wyrzucają (zaraz mnie admin wyrzuci)
    3. Zapytania kierować do elektryka, który dał gwarancję na tę instalację.

0
    Poziom 12  

Skoro w domu w rodzielnicy masz abezpieczenie 40A to wiadomo, że wyzwoli się 25A w ogrodzeniu. Nie zostało zastosowane stopniowanie zabezpieczeń.
    Tak więc musisz wymienić zabezpieczenia i narazie unikac zwarć.

0
    Poziom 24  

andpol napisał:
    Skoro w domu w rodzielnicy masz abezpieczenie 40A to wiadomo, że wyzwoli się 25A w ogrodzeniu. Nie zostało zastosowane stopniowanie zabezpieczeń.

Jak kolega wyobraża sobie stopniowanie zabezpieczeń typu S?

0
    Poziom 12  

michalekk1 napisał:
    andpol napisał:

Jak kolega wyobraża sobie stopniowanie zabezpieczeń typu S?

Drogi kolego chyba nie powiesz że zabezpieczenie główne przedlicznikowe ma mieć wartość mniejszą jak poszczególne zabezpieczenia w domu czy mieszkaniu.
    Jeżeli poszczególne obwody zabezpieczymy Np. S-301 B-16 to z duzym prawdopodobieństwm wyzwoli własnie ten pojedynczy obwód.

0
    Poziom 27  

andpol napisał:

A gdzie pisze ze ma w domu zabezpieczenie 40A? Rozłącznik nie zabezpiecza

0
    Specjalista elektryk

Witam.

andpol napisał:
    Jeżeli poszczególne obwody zabezpieczymy Np. S-301 B-16 to z duzym prawdopodobieństwm wyzwoli własnie ten pojedynczy obwód.
    Byłem na wezwaniu na "awarię". Zostało zrobione zwarcie w obwodzie 1-fazowym zabezpieczonym wyłącznikiem samoczynnym 1-polowym B16.
    Zadziałały zabezpieczenia :
    - ten 1-polowy B16
    - 1-polowy B32 przedlicznikowy
    - 3-polowy główny C50.
    Dziwne "prawdopodobieństwo", prawda ?

0
    Poziom 12  

djlukas napisał:
    andpol napisał:

A gdzie pisze ze ma w domu zabezpieczenie 40A? Rozłącznik nie zabezpiecza

Ma kolega rację ale z rozpędu nie przyszło mi do głowy że mozna nie zastosować żadnych zabezpieczeń
    Założyłem że zastosowano rozłacznik bezpiecznikowy

Dodano po 7 [minuty]:

ele_pp napisał:
    Witam.
    andpol napisał:
    Byłem na wezwaniu na "awarię". Zostało zrobione zwarcie w obwodzie 1-fazowym zabezpieczonym wyłącznikiem samoczynnym 1-polowym B16.
    Zadziałały zabezpieczenia :
    - ten 1-polowy B16
    - 1-polowy B32 przedlicznikowy
    - 3-polowy główny C50.
    Dziwne "prawdopodobieństwo", prawda ?

Czyli wg kolegi nie ma potrzeby stosowania innych zabezpieczeń oprócz przedlicznikowego, a może tylko w stacji trafo?
    Chyba jeden przypadek nic nie potwierdza a jeszcze mamy przeciążenia

0
    Specjalista elektryk

Witam
    Kolego andpol, w sytuacjach zwarciowych wyłączniki nadprądowe o których piszesz czyli np. B6, C16, C32 nie mają żadnej selektywności - poleci pierwszy B6 jak i C16, czy C32 - losowa sytuacja, dlatego przedlicznikowy powinien być selektywny, następny zasilający np. WLZ kolejnej rozdzieli typu R30x, następnie dopiero B16.

To nie jest jeden przypadek tylko setki.

pzdr

0
    Specjalista elektryk

Witam

Cytat:

Czyli wg kolegi nie ma potrzeby stosowania innych zabezpieczeń oprócz przedlicznikowego, a może tylko w stacji trafo?

No nie aż tak źle to raczej nie jest. :D
    Jeśli chodzi o wyłączniki instalacyjne to występują jeszcze w przyrodzie (czyt. handlu) wersje selektywne - niestety ceny jakoś nie pasują do klasycznych wyłączników instalacyjnych. :cry:
    Sorry że powtarzam przytoczony już argument - nie doczytałem do końca dyskusji i wysłałem - mea culpa :cry:
    pozdrawiam
    pm001

0
    Poziom 9  

Poradziłem sobie miło było się czegoś nauczyć z wami. Pozdrawiam

0