Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ustawiam krzywe a piec i tak robi co chce :-) co jest grane!

01 Gru 2011 17:56 3110 16
  • Poziom 9  
    Witam,
    w tym roku rozpoczęłam 3 sezon grzewczy i oczywiście widzę że nie obędzie się bez problemów.
    Postanowiłam pobawić się trochę krzywymi i z początkiem sezony ustawiłam takie krzywe:
    dla grzejników nachylenie 1.4 poziom -5
    dla podłogówki nachylenie -5 poziom -3
    stała temperatura 20 stopni i dla podłogówki i grzejników
    sterowania pogodowe
    dom 240 m2
    Byłam pełnia szczęścia, bo piec zużywał tylko od 6 do 8 m3 na dobę a temperatura ciągle utrzymywała się na poziomie 20 lub 20,5 stopnia. Temperatura zasilania pieca w granicach 30, 35 stopni.
    Cały październik był ok, niestety z początkiem listopada piec wchodził na coraz wyższą temperaturę zasilania a co za tym idzie spalanie dobowe było coraz wyższe, ale temperatura w domu była utrzymywana. Od razu zaznaczę że nie zmieniałam krzywych a piec dochodził nawet do 55 stopni.
    Nie jestem w stanie zrozumieć całej tej sytuacji, przecież temperatury zewnętrzne w tym roku były bardzo zbliżone na przestrzeni tych dwóch miesięcy.
    O co w tym wszystkim chodzi?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Halooo. Jaki masz kocioł. Producent ? Typ ??
  • Poziom 20  
    Co to za urządzenie - producent?
  • Poziom 9  
    vitodens 200 w viessmann
  • Poziom 20  
    Pewnikiem nie przestawiona ochrona antyzamrożeniowa. A jest jakiś regulator w domu?
  • Poziom 9  
    ochrona antyzamrożeniowa jest całkowicie wyłączona.
    Nie wiem o co pytasz o jaki regulator. Piec u mnie jest sterowany tylko pogodowo, nie mam w domu żadnych dodatkowych sterowników pokojowych, jeśli o to pytasz.
    anpola napisał:
    Nie jestem w stanie zrozumieć całej tej sytuacji, przecież temperatury zewnętrzne w tym roku były bardzo zbliżone na przestrzeni tych dwóch miesięcy.

Hmm. Czyżby ?!

anpola napisał:
    dla grzejników nachylenie 1.4 poziom -5
    dla podłogówki nachylenie -5 poziom -3

Rozumiem że nachylenie dla podłogówni wynosi 0,5 ?!

anpola napisał:
    dom 240 m2
    Byłam pełnia szczęścia, bo piec zużywał tylko od 6 do 8 m3

Dojdzie do 20 m3 w mrozy jak nic - niestety. Nawet Viessmann to nie perpetum mobile.
  • Poziom 9  
    w zeszłym sezonie w najbardziej mroźne dni brał około 16 m3

Dodano po 3 [minuty]:

nie chodzi mi o to ile zużyje tylko dlaczego mimo niskich krzywych im dłużej pracuje tym bardziej się nakręca, czyli ma wyższą temperaturę zasilania? to mnie ciekawi i tego nie rozumiem.
    A ile teraz bierze ?

Czy kocioł podgrzewa równiez wodę użytkową? Te 55 st.C w kotle przy krzywej dla grzejników 1,4 i temp. zewnętrznej ok -2 oC to normalne.
  • Poziom 9  
    12 m na dobę
    a jeśli chodzi o krzywą to już pisałam, mam ustawioną dla grzejników nachylenie 1.4 poziom -5

owszem grzeje c.w.u ale wcześniej też grzał i nie wchodził na takie obroty

Dodano po 1 [minuty]:

zauważ iż poziom grzewczej nie jest na 0 tylko (-5)
    Patrzę i widzę że:

powinno być na kotle przy -2,5 st.C: 64 st. - 5 = 59 st.C. Więc?

Dodano po 2 [minuty]:

Trochę źle zaznaczyłem czerwoną linię. Po poprawce wychodzi ok. 50 st.C !
  • Poziom 9  
    ok!
    ale ja mam ciągle wrażenie, może nie potrafię odczytać krzywej, że te 55 stopni to osiągnie przy poziomie zero a nie -5

a czy możesz na rysunku umieścić dwie czerwone linie, jedną dla poziomu 0 drugą -5
  • Poziom 20  
    Krzywa krzywą, ale czy w mieszkaniu masz jakiś sterownik, regulator, itp.?
    Jeżeli go nie ma to kocioł będzie pracował dotąd dopóki nie osiagnie zadanej temperatury zasilania. Oczywiście najwyższej żądanej. Czyli jak grzejniki wołają 58stC a podłogówka 39stC to kocioł będzie grzał do osiągnięcia 58stC z jakimś przewyższeniem.
    Może powód jest prozaiczny jak na moim wczorajszym serwisie, kocioł się nie wyłączła od czterech dni mimo zmniejszania temp w domu przez użytkownika, i podobnych regulacji jak u Ciebie.
    A trza było tylko wyczyścić zaj....ne filtry CO na podłogówce i grzejnikach i wszystko wróciło do normy.
    Kocioł widział że nie osiąga zadanej temp. oraz powrót jest bardzo zimny i grzał ....
    Do krzywej 1:4 musisz sobie narysować równoległą gdzie lewy koniec tej krzywej przetnie punkt na osi Z. Nie potrafę tego zrobić odręcznie w Paint`cie :)

• Poziom 9  
    nie mam wewnętrznego sterownika, mam tylko termostaty na grzejnikach

a jeśli chodzi o krzywą to masz rację, powinien przy -2,5 st na zewnątrz osiągać 50 st na piecu ale mój piec osiąga takie temperatury nawet wyższe bo potrafi pracować na 55 st przy temperaturze zewnętrznej +3 st.

Dodano po 1 [minuty]:

przegląd pieca robiłam w maju tego roku ale nie wiem czy były przeglądane filtry
    anpola napisał:
    ale mój piec osiąga takie temperatury nawet wyższe bo potrafi pracować na 55 st przy temperaturze zewnętrznej +3 st.

W czasie podgrzewu c.w.u. woda w kotle jest o 20 st.C wyższa niż ta nastawiona w bojlerze. A jeśli to nie wina podgrzewu c.w.u. to trzeba sprawdzać wszystko po kolei.
  • Poziom 9  
    czyli co, telefon do serwisu i ponowny przegląd? nie mam już do nich siły, za każdym razem przysyłają nową osobę i za każdym razem rozkładają ręce bo oni nie wiedzą dlaczego tak się dzieje. Według nich z piecem jest wszystko w porządku.

ale jednak nie jest, skoro tak się dzieje.

a może znacie kogoś dobrego z terenu lubelskiego?