Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Curtis 21M1VT - wrażliwosć na zakłocenia od innych urządzeń

11 Gru 2004 17:43 2013 7
  • Poziom 26  
    Witam!
    W swoim OTVC Curtis 21M1VT zaobserwowałem (już dość dawno, praktycznie miał to chyba od "urodzenia") następującą przypadłość. Otóż włączając/wyłaczając (poprzez włożenie/wyciagnięcie wtyczki sieciowej) podpiętą pod to samo gniazdko lub listwę zasilającą (nawet z filtrem) mikrowieże typu Unitra Eltra SANKEI CDR-99mkII-EF (lub inne urządzenie, np. lutownicę transformatorową itp, nawet lodówka z kuchni to powoduje), obserwuję straszne zakłocenia wizji i foni. Na ekranie (niezaleznie czy sygnał pochodzi z wejścia antenowego czy innego) pojawiają sie straszne zakłocenia o poziomej fakturze (paski, ostre, cześciowo zaszumione i "krzaczaste") oraz z głośnika wydobywa się charkot.
    Jest to chyba lekkie nieporozumienie, nie wiem jak producent dostał pozwolenia na produkcję tego ścierwa i atesty zezwalające mu to sprzedawać... Gdzie tu normy, więcej gdzie tu logika i podejście inżynierów co to projektowali i konstruowali lub osób które to montowały i testowały?

Próbowalem temu zaradzic montując 3 warystory 14N391K w nastepujących miejscach zasilacza tego OTVC (schemat w załączniku):
    -równolegle z C701
    -równolegle z C702
    -równolegle z C710
    oraz wymienilem C709 na kondensator MKS 68n/400V i dodałem do niego równolegle rezystor 220kΩ/1W.

Niestety nic to praktycznie nie dało i nadal jest to samo, najgorzej gdy wtyczke w tej mikrowieży wkladam i wyciagam raz po raz dla próby (nie ma ona wyłacznika sieciowego tylko takie ubogie stnby, ale nie w tym rzecz gdyż załaczajac inne urządzenie oparte o transformator sieciowy w sekcji zasilana problem pozostaje).

Dlatego zwracam sie z prośba do użytkowników Elektrody o pomoc. Może ktoś miał podobny problem, spotkał sie z taką "usterką" i byc może zna metodę by ją usunąć. Z góry dziekuje za odpowiedzi i gorąco pozdrawiam!
    Załącznik skasowałem, schemat jest w bazie <zdzich42>
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 25  
    Część kondesatorów które podałeś ogranicza zakłócenia ale raczej w odwrotną stronę - od telewizora do sieci. Myslę, że zakłocenia te dostajesz drogą "radiową" a nie po kablu zasilającym. Proponuję najpierw sprawdzić R715!, C722!.Odłacz kabel Euro i antenę, czy wtedy pojawiaja się zakłócenia w trybie av?
  • Poziom 22  
    Masz bardzo niski poziom sygnału z anteny albo złą antenę.
  • Poziom 26  
    Niestety nie. To kwestia zasilania tylko. Nie ma nic do rzeczy tu sygnal antenowy ani jakikolwiek inny - jest silny i dobry, to nie pzrez kable sa zaklocenia wiem to potrafie odroznic to. Juz pisalem ze efekt ktory mam niezalezy od tego z jakiego wejscia korzystam (antenowe, video). Nasal nie wiem co jest przyczyna tego uciazliwego zjawiska. Listwa pzreciwzakloceniowa (dobra) nie pomaga tez. Pozdrawiam!
  • Poziom 12  
    miałem taką usterke: winny- kabel sieciowy!
  • Poziom 26  
    kabel sieciowy?
    ale w jaki sposób? jest dobry, mierzylem. dzis jeszcze sprawdze tego "szrota"
  • Poziom 20  
    Ja bym podejrzewał zasilacz telewizora, może impulsy w sieci przenoszą się na przetwornicę. Wymień kondensatory bocznikujące diody w mostku prostowniczym na wejściu, kondensator elektrolityczny 100uF/400V, ew po stronie wtórnej w obwodzie zasilania 12V.
  • Poziom 26  
    Witam!
    Po wielu kombinacjach ze zmiana elementów i ich polaczen nie udalo mi sie niestety uzyskac zadnej poprawy. Cały czas jest tak samo. Wiec juz nie wiem co moze byc powodem. Diod prostowniczych (kiepskich 1N4007) nie wymienalam ani bocznikujących je kondensatorów. Za to kombinowalem z filtrem sieciowym, warystorami itp oraz z R715 i C722. I nadal nic. Wymienilem 100uF/400V itp itd. Moim zdaniem cos nie tak jest w samym ukladzie pzretwornicy albo juz po stronie wtrnej. Ale wymieniac wszystko po kolei i sprzwdzec za kazdym razem czy to ten a nie inny element jes winny nie ma sensu i szkoda czasu. Myslem ze uda sie mi to naprawic w pol godziny, wiecej juz go nie bede otwieral chyba skoro poki co dziala a objawy te nie sa tak meczace i juz sie do nich pzrezywczailem choc na moje jest to ewidentna wada tego egzemplarze (moze wszystkich?) OTVC.
    Pozdrawiam!