Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka testowa atmega16 - prośba o sprawdzenie.

lowryder2 01 Gru 2011 18:52 2179 12
  • #1 01 Gru 2011 18:52
    lowryder2
    Poziom 9  

Witam wszystkich!

Proszę o pomoc w sprawdzeniu schematu i płytki.
    Jest to coś w rodzaju płytki testowej z atmega16, linijką led, klawiaturą, buzzerem, wyświetlaczem 2x16 i dwoma czujnikami Ds18b20 (nie mogłem znaleźć DB to dałem jakiś tranzystor w tej samej obudowie).
    Nie jest to jakieś skomplikowane ale nie mam wprawy i wyszło mi trochę przelotek.
    Mam jeszcze dwa podwójne wyświetlacze 7-segmentowe ale nie zmieściły mi się na płytce.

Pzdr i dzięki!

0 12
  • Pomocny post
    #2 02 Gru 2011 10:00
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Najpierw zajmijmy się samym schematem, bo od jego poprawności zależy dalsze projektowanie. Musisz poprawić wszystkie "istotne ostrzeżenia" (oprócz "value"). Nie wiem po co te oddzielne złącza do masy i zasilania dla wszystkich elementów peryferyjnych. Diody LED masz odwrotnie podłączone (anodami do masy).
    To tak na szybko.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 02 Gru 2011 14:39
    lowryder2
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedź.
    Zasilanie do poszczególnych elementów dałem na pinach bo nie będę używać wszystkiego na raz. Tak będzie też łatwiej ułożyć ścieżki na płytce.
    Diody poprawiłem, dodałem trochę węzłów żeby nie było błędów (te z błędy z value zaakceptowałem) ale zostały 3 błędy których nie rozumiem.

Pozdrawiam!

Dodam jeszcze te wyświetlacze 7segmentowe, nie wiem czy muszę dodać też biblioteki bo sam robiłem ten element.

0
  • Pomocny post
    #4 02 Gru 2011 19:41
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Pokazane przez ciebie błędy, świadczą o tym, że poprawiałeś projekt płytki bez otwartego schematu lub odwrotnie. Na schemacie jest połączenie do "5v4" a w projekcie płytki do "GND12". Ale jeszcze są błędy, który 1 z nich zaakceptowałeś. Na poniższym twoim rysunku zaznaczyłem co się stało jak przesunąłem ową wymienioną w uwagach ścieżkę.
    Tych 4 uwag zaakceptowanych przez ciebie nie powinno być.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 02 Gru 2011 21:49
    lowryder2
    Poziom 9  

Resztę poprawiłem ale zostały 2 błędy, z którymi nie wiem co zrobić.

Z tego co zrozumiałem to piny zasilania VCC połączone są z +5V. Nie tak powinno być?

0
  • Pomocny post
    #6 02 Gru 2011 23:15
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    To nie są błędy, tylko uwagi. Program informuje cię, że owe piny są podłączone do +5V zamiast do VCC. Ale tak może pozostać, gdyż obydwie wartości to i tak oznaczenie napięcia dodatniego.
    Pozdrawiam.

0
  • #7 03 Gru 2011 09:46
    lowryder2
    Poziom 9  

Czyli schemat już w porządku?
    Nie wiem jak jest z płytką ale chyba spróbuję zrobić ją od nowa bo sporo w niej pokazuje błędów. Może zmieściłbym też te wyświetlacze 7segmentowe.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #8 03 Gru 2011 13:00
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    No nie zupełnie. Bo nawet gdybyś nie używał zewnętrznego generatora, to i tak kondensatory przy rezonatorze kwarcowym powinny być podpięte "na stale" do masy a nie za pomocą kabelka.
    To tylko jeden wychwycony błąd, może ich jest więcej a ja nie zauważyłem.
    Pozdrawiam.

0
  • #9 03 Gru 2011 20:04
    lowryder2
    Poziom 9  

Chodzi o to, że piny XTAL są "zwarte" przez generator cały czas nawet jak nie jest podpięta masa? Byłoby dobrze gdybym dał między generator a atmege jakąś zworkę/switch?
    Czy problem jest w przewodzie i nawet jakby kondensatory cały czas były połączone nim z masą to byłoby źle?
    Pzdr i dzięki!

edit: poprawiłem ten generator i dodałem wyświetlacze. Tak na szybko wszystko się zmieści. Dziś wieczorem/jutro postaram się wrzucić PCB.

0
  • #10 04 Gru 2011 12:15
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Przede wszystkim, jeżeli połączenia są krótkie, to ich szerokość może (w tym przypadku, bo nie zakładam, że będą tam płynęły duże prądy) wynosić od 10÷20milsów. Ale szerokość ścieżek zasilania powinna być szersza i jej minimalna szerokość nie powinna być mniejsza niż 30milsów. Nie mówiąc już o szerokości ścieżki masy. Ta powinna być jak najszersza. 24misy to dużo za mało aby układ stabilnie i poprawnie pracował. Przy tej szerokości w przyszłym jego użytkowaniu "na bank" będziesz miał niemiłe niespodzianki.
    Pozdrawiam.

0
  • #11 04 Gru 2011 12:15
    lowryder2
    Poziom 9  

Proszę o sprawdzenie PCB. Oprócz błędów związanych z odległościami ścieżek od krawędzi nic poważnego eagle nie wyrzucił (tak mi się wydaje).
    Pozdrawiam!!

0
  • Pomocny post
    #12 04 Gru 2011 15:42
    blue_17
    Poziom 32  

Fajnie Ci to wyszło z doświadczenia radzę dać jakieś nóżki bo to będzie wkurzające jak płytka będzie latała po stole :)

0
  • #13 04 Gru 2011 16:09
    lowryder2
    Poziom 9  

Nóżki na pewno jakieś zrobię, myślałem nawet żeby przykręcić płytkę na stałe do czegoś :D
    A tak poza tym nikt się nie dopatrzył, że kondensator C4 podłączony jest tylko z jednej strony :D
    Wrzucam "ostateczną" wersję płytki i schematu (jak na razie :) ). Większość ścieżek 24 milsy, te od zasilania 40. Postaram się dzisiaj przynajmniej wytrawić.
    Jak coś wyjdzie na pewno wrzucę.
    Dzięki za pomoc!

//////////
    Nikt nie zauważył a jest kilka błędów.

Przede wszystkim źle jest podłączone gniazdo zasilacza.
    Jakby ktoś chciał nowe pcb to proszę o pw.

/////////

Z powodu prośby na pw o ostateczną wersję wrzucam do tematu zdjęcia płytki i wzór do odbicia na laminacie.
    Teraz już chyba nie mogę wrzucić tutaj nic innego oprócz obrazków także jakby co to zostaje pw.

0
  Szukaj w 5mln produktów