Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aparatura pomiarowa, wóz kablowy. Generator udarów. Schemat

dawid382 01 Dec 2011 19:03 3209 7
Tespol
    dawid382
    Level 12  
    Witam, zamierzam uzbroić busa w aparaturę do badania uszkodzeń kabli.
    Urządzenia które by wchodziły w skład aparatury to:

-Aparat do pomiaru krokowego
    -Reflektometr - mam jakiś stary polski, sprawny
    -Dopalarka 3kV 2 A - na razie nie posiadam
    -Generator WN -do ładowania kondensatorów oraz prób pomiarowych - mam tester do olei transformatorowych - 60kV AC
    -Kondensatory 4szt. 50uF 3600V

Więc tak... prawie wszystko już jest jednak potrzebuję jakieś schematy gotowej aparatury i właśnie o nie chciałbym prosić. Najlepiej jak by ktoś posiadał całkowity schemat aparatury Robotron bo ta aparatura mnie zaciekawiła.

Oczywiście wszelkie posty z odpowiedziami co mi jeszcze może sie przydać i jak udoskonalić to urządzenie bardzo sie przydadzą więc będę wdzięczny.

Mam część schematu aparatury właśnie robotron jak będę miał dostęp do skanera to postaram sie wrzucić.

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
  • Tespol
    marcinolesno

Level 17  
    Witam Kolegę. Post dość stary i widzę bez odpowiedzi ale czy udało się Koledze skonstruować coś domowego dopalania kabli?
  • Tespol
    darpajdp
    Level 22  
    Aparatura pomiarowa, wóz kablowy. Generator udarów. Schemat
    marcinolesno wrote:
    Witam Kolegę. Post dość stary i widzę bez odpowiedzi ale czy udało się Koledze skonstruować coś domowego dopalania kabli?

Witam. Właśnie jestem w fazie testów "przepalarko - generatora udarów" własnej konstrukcji. Zbudowałem ją w oparciu o transformator WN od wojskowego nadajnika R118, który na wyjściu daje ponad 1900V napięcia przemiennego, mostek prostowniczy zbudowany z 20szt. diod 3A/1000V. Kondensatory do generatora udaru 2szt. połączone równolegle 4uF/2kV (trochę małe ale na razie muszą wystarczyć). Do tego autotransformator regulowany do regulacji prądu i napięcia.

Nastąpiła zmiana kondensatorów, było 8uF czyli 16Ws a teraz jest 75uF czyli 150Ws (energia podana dla 2kV). Powiem tyle ziemia już podskakuje choć wszystko zależy od uszkodzenia.
    vikinggt
    Level 2  
    Witam, mam wóz pomiarowy Robotrona. Chce zrobić przenośny generator- możemy się wymienić schematami.
    darpajdp
    Level 22  
    Witam. Nie mam papierowego schematu, może gdzieś znajdę jakieś odręczne rysunki sterowania. Ale budowa mojego aparatu jest prosta. Układ zasilania "wyłącznik silnikowy" jako główne zabezpieczenie, następnie układ zał/wył na styczniku podający napięcie na autotransformator do regulacji napięcia (prądu) wyjściowego. Napięcie z suwaka autotransformatora podawane jest przez żarówkę 100-150W(ogranicza prąd ładowania kondensatorów w generatorze udaru, w czasie palenia podłączany jest grzejnik o mocy około 1500W do ograniczenia prądu palenia) na transformator opisany wyżej. Na wyjściu transformatora mostek Graetza z 20 diod po 5szt. w gałęzi. Napięcie wyprostowane jest na przełącznik , który podaje je bezpośrednio do wyjścia (tryb palenia) lub na kondensatory (tryb udaru) napięcie z kondensatorów podawane jest cyklicznie przez styki stycznika SLA63 do wyjścia. Układ 2 przekaźników czasowych reguluje czas załączenia stycznika i przerwę między kolejnymi udarami. Cała filozofia. Jako kabel probierczy wykorzystałem kabel antenowy RG213 stosowany w radiotechnice, przekrój żyły środkowej około 3mm2.
    vikinggt
    Level 2  
    Kombinuje wykorzystać przekładnik napięciowy z układu arona jako transformator WN , a co z pomiarem napięcia ładowania kondensatorów? Przydaje się żeby zobaczyć czy jest wyładowanie i jakim napięciem palimy kabel. Myślałem o amperomierzu DC 100uA i dekadzie rezystorów. Schemat aparatury z wozu mogę podesłać bo mam w pdf.
    darpajdp
    Level 22  
    Przekładnik ma za małą moc, żeby zrobić z niego przepalacz, do zasilenia generatora udaru może by się nadal. Pomiar prądu wykonany jest po stronie pierwotnej transformatora WN a pomiar napięcia po stronie wtórnej za mostkiem prostowniczym. Czyli mamy pomiar napięcia i w trybie palenia i przy udarze na kondensatorach. Wygląd panela górnego i wnętrza przed wymianą kondensatorów w generatorze udaru. Jak chcesz więcej zdjęć to odezwij się na e-maila. Aparatura pomiarowa, wóz kablowy. Generator udarów. Schemat Aparatura pomiarowa, wóz kablowy. Generator udarów. Schemat
    dawid382
    Level 12  
    Ja buduję dopalarkę na transformatorze impulsowym. Już jeden próbny transformator zbudowałem na 20kV. Po kilkunastu nieudanych próbach nawijania liczenia, potem metody prób i błędów, aż w końcu jeden już pracował godzinę i działa, inne wytrzymywały max kilka sekund.

Myślę teraz zrobić jakąś dopalarkę na 6kV. Niestety brak czasu powoduje, że projekty stoją w miejscu. Mam już karkasy i rdzenie ale ciągle nie ma czasu....

Mam transformator 15000/230 więc radzę sobie innymi sposobami ;)