Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vaillant TURBOmax Plus VU152 i VRC410-nie reaguje na programator

waldik12 01 Dec 2011 19:08 2724 13
 • #1
  waldik12
  Level 9  
  Witam wszystkich proszę o pomoc i jakąś sensowną poradę.
  Od razu zacznę o co chodzi. Posiadam kocioł i programator
  podany w temacie.Od miesiąca zauwazyłem iz piec co jakis czas grzeje co na max nie zwazając na czas i ustawioną temp.Dodam żę jak "świruje" to pali się non stop zielona dioda,a na programatorze brak info otym co robi kocioł.Po wezwaniu po godz. serwisanta to zproponował pierwsze wymianę pogramatora.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  robertrain
  Level 10  
  I z opisu na to wyglada ze chyba ma racje
 • #3
  deg
  Level 15  
  Zanim wymienisz programator, odepnij go od kotła i rozewrzyj dochodzące do niego przewody (zakładam, że jest to zwykły programator pokojowy typu włącz-wyłącz). Kocioł powinien przestać pracować. Gdy złączysz przewody - kocioł powinien ponownie pracować. Jeśli tak własnie kocioł się zachowuje - wymień programator. Jeśli pomimo rozwarcia w przewodzie prowadzącym do programatora kocioł nadal pracuje - problem tkwi gdzieś indziej (np. w samym przewodzie, podłączeniu w kotle itp.)
 • #4
  mauri_b
  Heating systems specialist
  deg, przecież waldik12 napisał, że chodzi o regulator vrc, który jest podłączany przez złącze 7-8-9, także Twa rada jest nie trafiona. waldik12, spróbuj przeciścić styki przewodu łączącego kocioł z regulatorem jakimś sprajem typu kontakt.
 • #5
  waldik12
  Level 9  
  Witam.
  Pragne nadmienic iz robilem proby z 3 metrowym kablem 3x0.75 mm wpiętym specjalnie do testu.Brak efektu.Dziwi mnie fakt dlaczego swieci zielona dioda,programator juz raz ustawiłem do ustawien fabrycznych-brak efektu.
 • #6
  robertrain
  Level 10  
  a co z "Opisywany regulator jest wyposaýony w
  funkcj« zabezpieczenia przed zamarzaniem.
  jeæli temperatura zewn«trzna opada poniýej
  + 3 0C, to nast«puje automatyczne wprowadzenie
  wartoæci zadanej temperatury na zasilaniu
  obiegu grzewczego, wynoszˆcej co najmniej
  21 0C." sprawdzales te utawienie?
 • #7
  waldik12
  Level 9  
  Problem sie pojawia najczesciej jak temp.zew.jest pow.paru stopni-czyli jest cieplo,a jak zimne dni to pracje prawidlowo.
 • #8
  DARIUS67
  Level 24  
  Kocioł ma taki guziczek "i" -prawy górny pod wyświetlaczem. Jeżeli wyświetli się symbol S.24 to kocioł w chwili jak to piszesz świruje, grzeje akurat ciepłą wodę, jeżeli S.4 to pracuje na CO. Wszystkie S masz opisane w instrukcji. Może szukasz problemu, a go nie ma?
 • #9
  waldik12
  Level 9  
  Pragnę nadmienić jeszcze raz że kocioł pracuje poza godzinami ustawionymi w programatorze. Mam wrażenie że pracuje tak jakby nie było programatora-podgrzewa wodę dla CO do temp.jaka jest ustawiona na dolnym potencjometrze (dlatego boję się pozostawiać go ustawionego na max bo w ostatnim czasie kilkakrotnie,gdy wróciłem do domu kocioł pracował,a woda miała 82°C).W związku z tym ustawiłem go tylko na ok.55°C.Odnosząc się do Twojej podpowiedzi Darius67-wspomnę jeszcze raz,że programator nie wyświetlał w tym czasie żadnej funkcji pracy kotła, a kocioł wyświetlał w tym czasie S.04. Mam jeszcze pytanie do Ciebie Darius67. Czy w momencie "świrowania" , jest możliwość podpięcia się laptopem i zdiagnozowanie usterki pieca? A może są jeszcze jakieś inne rozwiązania?
 • #10
  1Qmaty
  Level 19  
  Zakładam, że regulator zawsze prawidłowo wyświetla temp. zewn.

  Sprawdź, podczas pracy prawidłowej jak i nieprawidłowej, co kocioł wyświetla w d.90 (w instrukcji jak to zrobić). Jeśli jest 0, to brak połączenia, lub usterka regulatora, lub usterka elektroniki kotła.
  Jeśli w d.90 jest 1, to połączenie jest prawidłowe, ale nast. sprawdź zadaną temp. w d.9. Jeśli jest 90, to usterka regulatora. Jeśli wyświetli temp. zgodną z krzywą, to usterka elektroniki kotła.
 • #11
  waldik12
  Level 9  
  Od 4 dni na programatorze temp. zewnętrzna wynosi 0°C pomimo iż na zew. było parę stopni w plusie,a w kodach diagnostycznych d.90 jest 0,d.9 jest 90.
 • #12
  1Qmaty
  Level 19  
  Jeśli w cokole VRC na zaciskach 8-9 jest ok. 18-24 V, to regulator do wymiany.
 • #13
  waldik12
  Level 9  
  "Jeśli w cokole VRC na zaciskach 8-9 jest ok. 18-24 V"-co masz na mysli "cokole". Cz tobie chodzi o płytkę sterownika?Jak myśle to na 9 jest GND i mierząc pomiędzy 9-8 mam ok.24V, a 9-7 mam ok.18,8V .Czy to żle?
 • #14
  1Qmaty
  Level 19  
  Cokół VRC, to to co jest przykręcone do ściany po wyciągnięciu VRC 410.
  Napięcia dobre, ale sygnał sterujący jest cyfrowy i to, że napięcie sterujące 7-9 jest dobre nie oznacza, że sygnał sterujący z VRC 410 do kotła jest prawidłowy.
  Z faktu
  Quote:
  Od 4 dni na programatorze temp. zewnętrzna wynosi 0°C pomimo iż na zew. było parę stopni w plusie,a w kodach diagnostycznych d.90 jest 0,d.9 jest 90.

  wynika, że sygnał sterujący z (uszkodzonego) VRC 410 do kotła jest nieprawidłowy.
  Dla uzyskania 150% pewności, serwisant może chwilowo podmienić płytę el. w kotle.