Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

rezystorek zabezpieczający

darfrut 11 Dec 2004 17:59 1086 6
    darfrut
    Level 13  
    co to jest i jak wygląda rezystorek zabezpieczający???
    sorry ale nie wiem
    muszę poszukać na płycie podobno jest spalony
    SQ9PXB
    Level 27  
    heheheeh, rezystorek ten wyglada tak samo jak kazdy inny rezystor:) co on konkretnie ma zabezpieczac? jaki uklad? chyba ze komus chodzilo o bezpiecznik elektroniczny moze? smd ?
    Krzysztof Świnoujście
    Level 15  
    Witam z tego co ja wiem to faktycznie jest często podobny do zwykłego. Ostatnio naprawiałem tv i miał powalony taki rezystor a na schemacie symbol to krzyzówka bezpiecznika i rezystora. Ten który wymieniałem miał postać ceramicznego walca o średnicy 3mm i zastąpiłęm go zwykłym rezystorem (nie powinno się). Rózni się chyba tym że szybciej ulegnie uszkodzeniu i nie będzie się długo smażył (szybko rozłączy). Widuje je na wyjściach przetwornic np tv. Sorry jak coś przekręciłem ale tyle onich wiem tylko
    pozdrawiam
    Mariusz Ch.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.
    Przypuszcza,że chodzi o rezystor bezpiecznikowy.Stosuje się je np na wyjściach przetwornic TV. Wygląda jak rezystor ceramiczny (walec z powłoką ceramiczną) o rezystancji 1 do 3 Ohm i mocy 2W.

Pzdr.
  • Helpful post
    shg
    Level 35  
    Takie cuś jak na załączonym obrazku, ale rezystorek? raczej rezystor i to spory :D

U góry wystają dwa zwarte druty (sprężyste), na jednym zrobione jest oczko, w które wpuszczony jest drugi drut, wnętrze oczka wypełnione jest niskotopliwym stopem (prawdopodobnie zwykła cyna, albo jakiś stop bizmutu). Jeżeli rezystor się przegrzeje, stop we wnętrzu oczka się wytapia i wpuszczony w nie drut wyskakuje, rozłączając tym samym obwód.
    Krzysztof Świnoujście
    Level 15  
    ???? oj tego rdco bym nie nazwał zabezpieczającym. Nie mówie że nie może służyć za niego bo sam je używam w silnych gałęziach w razie ,,w,,
    ale jeśli mówimy o rezystorach bezpiecznikowych tohttp://www.elstat.com.pl/ELEKTRONIKA/rezystory_menu.htm
    na dole przeczytajcie ,,rezystory bezpiecznikowe,, Więcej znalazłem w katalogu Elfy (niestety nie on line). Z moich wiadomości rezystor bezpiecznikowy szybko się przepala.
    SQ9PXB
    Level 27  
    rezystor bezpiecznikowy jest najczesciej rezystorem o bardzo malych rezystancjach i malej mocy, najczesciej weglowy