Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

rezystorek zabezpieczający

darfrut 11 Dec 2004 17:59 1086 6
 • #1
  darfrut
  Level 13  
  co to jest i jak wygląda rezystorek zabezpieczający???
  sorry ale nie wiem
  muszę poszukać na płycie podobno jest spalony
 • #2
  SQ9PXB
  Level 27  
  heheheeh, rezystorek ten wyglada tak samo jak kazdy inny rezystor:) co on konkretnie ma zabezpieczac? jaki uklad? chyba ze komus chodzilo o bezpiecznik elektroniczny moze? smd ?
 • #3
  Krzysztof Świnoujście
  Level 15  
  Witam z tego co ja wiem to faktycznie jest często podobny do zwykłego. Ostatnio naprawiałem tv i miał powalony taki rezystor a na schemacie symbol to krzyzówka bezpiecznika i rezystora. Ten który wymieniałem miał postać ceramicznego walca o średnicy 3mm i zastąpiłęm go zwykłym rezystorem (nie powinno się). Rózni się chyba tym że szybciej ulegnie uszkodzeniu i nie będzie się długo smażył (szybko rozłączy). Widuje je na wyjściach przetwornic np tv. Sorry jak coś przekręciłem ale tyle onich wiem tylko
  pozdrawiam
 • #4
  Mariusz Ch.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam.
  Przypuszcza,że chodzi o rezystor bezpiecznikowy.Stosuje się je np na wyjściach przetwornic TV. Wygląda jak rezystor ceramiczny (walec z powłoką ceramiczną) o rezystancji 1 do 3 Ohm i mocy 2W.

  Pzdr.
 • Helpful post
  #5
  shg
  Level 35  
  Takie cuś jak na załączonym obrazku, ale rezystorek? raczej rezystor i to spory :D

  U góry wystają dwa zwarte druty (sprężyste), na jednym zrobione jest oczko, w które wpuszczony jest drugi drut, wnętrze oczka wypełnione jest niskotopliwym stopem (prawdopodobnie zwykła cyna, albo jakiś stop bizmutu). Jeżeli rezystor się przegrzeje, stop we wnętrzu oczka się wytapia i wpuszczony w nie drut wyskakuje, rozłączając tym samym obwód.
 • #6
  Krzysztof Świnoujście
  Level 15  
  ???? oj tego rdco bym nie nazwał zabezpieczającym. Nie mówie że nie może służyć za niego bo sam je używam w silnych gałęziach w razie ,,w,,
  ale jeśli mówimy o rezystorach bezpiecznikowych tohttp://www.elstat.com.pl/ELEKTRONIKA/rezystory_menu.htm
  na dole przeczytajcie ,,rezystory bezpiecznikowe,, Więcej znalazłem w katalogu Elfy (niestety nie on line). Z moich wiadomości rezystor bezpiecznikowy szybko się przepala.
 • #7
  SQ9PXB
  Level 27  
  rezystor bezpiecznikowy jest najczesciej rezystorem o bardzo malych rezystancjach i malej mocy, najczesciej weglowy