Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

2x 150 na TDA. Czy wzmacniacz może być użyty jako jedna strona?

lukasz_____15 11 Dec 2004 18:48 1715 16
    lukasz_____15
    Level 11  
    Mam problem czy wzmacniacz którego schemat podałem może być użyty jako jedna strona. Jaki zasilacz potrzebuje żeby uruchomić dwie takie strony na jednym zasilaczu szcególnie chodzi mi transformator.
    Wzmacniacz ten powinien chodzić na jednym zasilaczu tzn obie storny. Podajcie jaki musi być to transformator i filtracja. Najlepiej nazwę pod jką się go dostanie i specyfikację.
  • Helpful post
    janek11389
    Level 42  
    Witam! To wszystko zależy, do czego to chcesz wykorzystać, jak to ma pociskać dyskotekę, gdzie wzmacniacz idzie pełną parą, no to niestety, trafo musisz dać mocniejsze w stosunku do mocy oddawanej, no to o te 25% to jest minimum, a było by wskazane i więcej.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    Popak
    Moderator on vacation ...
    Witam

1)To nie ten dział i było juz omawiane na forum.
    2) łatwi to obliczyć jaki tranfo jak wzmak ma 2x150W to jest razem 300W + musi być zapas mocy to tranfo 2x24V 400W a kondy 2x10000 mikro farada 50V.

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Krzysztof Świnoujście
    Level 15  
    Ja bym dał trafo 400VA ale nie większe a nawet 300VA ja niemam przekonania do wzmacniaczy na IC. Mają wprawdzie łądny dźwięk i są proste w budowie ale część tej mocy tzrba wypromieniować przez radiator a jeżeli jest to mały scalak to może się okazać że przy ciągłej mocy nienadąży tego oddać. Więc jeśli ma grać w domu i mieć zapas mocy to dobrze ale dyskotek na tym nie nagłośnisz. Ja bym dał toroid 300-400VA i po 20000uF na gałąź jako filtr, no i duuuży radiator.
    pozdrawiam
    lukasz_____15
    Level 11  
    dzięki za porady

Dodano po 3 [minuty]:

Jeszcze jedno Pytanie ile on musi mieć amper żeby pocięgnąć obie strony takie jak ta na schemacie
  • Helpful post
    Krzysztof Świnoujście
    Level 15  
    Ampery amperami, jeśli dasz trafo o odpowiedniej mocy to po sprawie ukłądy TDA mają możliwość oddania sporej mocy, jednak nie osiągniesz tego co np na wzmacniaczu na np 4 tranzystorach mocy w kanale. Tranzystory będą 4 i możesz je oddalić na radiatorze (łatwiej się wychłodzą) A tda nie, więc nie forsuj go wielkim prądem. Jak dobierzesz trafo pod względam napięcia i przy mocy 300-400VA bądź o ampery spokojny:) Niema co liczyć poboru prądu dokładnie. Zapewniam Cie że trafo 400VA jest spokojnie wydajne jak na taki wzmacniacz
  • Helpful post
    janek11389
    Level 42  
    Witam! No i to może być Twój problem, wzmacniacz w mostku, bierze cztery razy więcej prądu, niż pojedynczy, dlatego koniecznie musisz mieć sporty zapas na trafie.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    Krzysztof Świnoujście
    Level 15  
    Dane katalogowe mówią o mocy 2X 50W i to przyjmijmy za pewnik niema poco napalać sięna wielką moc, a jak zmostkujesz tda to masz na dwuch takich 2X100W rms/8ohm- a to dużo. Maksymalne napięcie zasilania to +/-50V, zalecam zastosowanie trafa 2X30V 400VA na kondensatorach za mostkiem da to przy braku wysterowania wartość około +/-43V co jest napięciem bezpiecznym dla tego wzmacniacza. Wyższe napięcie można by było dać gdybyś obciążał go głośnikiem dużej mocy 16ohm ,zapewne będzie 8ohm co wzmacniacz w mostku widzi jako prace na 4omach. Dla ukłądu mostkowego (taki jak Twój) niemożesz podłączać kolumn 4ohm!! tylko 8 ohm
    pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Zapewniam-trafo 2X30V i będzie ok, można by kusić się o wielki zasilacz ale nie do wzmacniacza na tda tylko np na tranzystorach mj15015,mj15016, właściwie każdych ale wzmacniacze scalone nie są niezniszczalne kiedy pracują na full możliwości
  • Helpful post
    janek11389
    Level 42  
    Witam! Wydaje mi się Łukasz, że zbytnio nie jesteś zdecydowany, co do wyboru rodzaju wzmacniacza, może lepiej po prostu powiedz ile konkretnie chcesz tych watów i do czego to ma być, to postaramy się ci konkretnie i jak najtaniej doradzić.
    Pozdrawiam
    lukasz_____15
    Level 11  
    Potrzebuje coś około 2x 100 do 2x 150 przy 8 omach. Oczywiście nie zadrogiego.
  • Helpful post
    Krzysztof Świnoujście
    Level 15  
    to ten będzie ok, pod warunkiem że nie będziesz go katował na 100% przez godziny, jeśli ma to być wzmacniacz z zapasem, który będzie używany w domu to jest dobry
    lukasz_____15
    Level 11  
    ale potrzebuje konkretnej nazwy transfa lub gdzie taki kupić jaki sklep internetowy itp
  • Helpful post
    janek11389
    Level 42  
    Witam! Tu jest tylko i wyłącznie za darmo, jeżeli coś chcesz kupić, no to niestety, trzeba uderzyć na Allegro. 100W to nie żaden problem, faktycznie można to bez problemu zrobić na kościach, ale jak byś chciał coś więcej, to proponuję na tranzystorach, w brew pozorom, nie jest to drogo, ponieważ dzisiaj tranzystory są bardzo tanie, a wytrzymałość takiego wzmacniacza jest znacznie większa niż na kości. Napisz, czy to ma być poostrzy, bez zabezpieczeń, czy wolałbyś z zabezpieczeniami i nie zapomnij podesłać mej la, to coś może znajdziemy.
    Pozdrawiam
    lukasz_____15
    Level 11  
    Moj meil to lukaszrobak15(malpa)wp.pl a wzmacniacz może być na tranzystorach chodzi mi oto żeby miał 2x100-150w mocy, ale nie w sin, powinien mieć zabezpieczenia, i nie być zbyt skomplikowany i drogi.

Dodano po 2 [minuty]:

a gg 2992590
  • Helpful post
    janek11389
    Level 42  
    Witam! Co to znaczy nie w sinusie? Czy ma być na jednej płytce, czy każda ma być oddzielnie?
  • Helpful post
    Krzysztof Świnoujście
    Level 15  
    No to powodzenia mam nadzieje że coś wybierzecie, jeśli nie to jutro jak odpoczne coś pomyślimy. Kości tda są dobre i tanie, nie trzeba rególować ani prądu spoczynkowego ani martwić się o zabezpieczenia oraz problemy ze wzbuczeniem (na upartego będą). Proponuje Ci zbudowanie jednak wzmacniacza na tda pamiętając o bardzo dobrym chłodzeniu kości i poprawnym wykonaniu układu, wtedy efekt będzie. Wielu ludzi szuka i próbuje budować wzmacniacze o mocach setek watów..ale poco? Łukasz, pamiętaj że i tak baardzo wiele zależy od głośników. Im mają więcej dB/W/m (sprawność) tym głośniej. Sam kiedyś jak byłem młodszy fascynowałem się wielkimi wzmacniaczami i...minęło parę lat mam kilka wzmacniaczy od 2X300 do 2X900W i stoją..są do nagłośnień sal, koncertów a w domu używam 2X80Wrms i WYSTARCZA! Więc jeśli chcesz mieć zapas i mała unitra nie wystarcza zbuduj na tda. Widać gdzieś mojego maila będziesz miał problem-pisz odpowiem napewno. Satysfakcja ze zbudowania przez Ciebie wzmacniacza będzie duuża. Teraz macie łątwiej niż my kiedyś bo były tylko TDA2030(15W) a wcześniej to lepiej nie mówie. Dziś nie ma problemu kupisz materiały i zbudujesz, a zawsze masz tu kogoś kto Ci odpowie i pomoże. Jutro zajże w oferte np Indela i dobiore Ci trafo, chyba że sam to zrobisz. Ma mieć parametry jak wyżej. Pmiętaj tylko że dokładnie i ze zrozumieniem, bez pośpiechu:)

.
    lukasz_____15
    Level 11  
    to znaczy mocy rzeczywistej. A ma być na dwóch osobnych płytkach