Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Współpraca Viessmann Vitotronic 150 KB2 z Vitotrol 200-A

01 Gru 2011 23:14 3503 8
  • Poziom 8  
    Czy Ktoś ma doświadczenie z połączeniem urządzeń jak w temacie?
    Po podłączeniu oba się skomunikowały i "prawie" działają. Tzn.:
    - Vitotronic pokazuje temp. ustawioną na Vitotrolu 200-A;
    - przy podniesieniu temp. na Vitotrolu powyżej aktualnej w pomieszczeniu, np. w pomieszczeniu jest 18 C (tyle odczytuje Vitotrol), o np. 1 C - piec się załącza;
    - przy obniżeniu temp. o 1, 2, 3 lub 4 C na Vitotrolu, poniżej aktualnej w pomieszczeniu - piec się nie wyłącza, ale jak różnica jest >5 C, piec wyłącza się niemal natychmiast;
    I to mi się najbardziej nie podoba...

Proszę o pomoc, po pierwsze:
    - czy oba urządzenia mogą w pełni ze sobą współpracować?
    - jeśli tak, to jakie powinny być ustawienia kodów w Vitotronicu 150?
  • Poziom 8  
    Nikt nie ma 150-tki? Nawet jakiejś wiedzy tajemnej?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Jaki to kocioł ?
    AS75 napisał:

Jak chcesz aby to działało?
    AS75 napisał:

Wg mnie w pełni (chociaż dla KB2 bardziej odpowiednim wydaje się Vitotrol 200 (bez "-A")
  • Poziom 8  
    wawrzeczko_t napisał:
    Jaki to kocioł ?
    Vitorond 111
    AS75 napisał:

Jak chcesz aby to działało?
    Jeżeli w pokoju mam 20 C (i kocioł pracuje), a chcę 18 C, to po ustawieniu na Vt200-A 18 C, kocioł ma się wyłączyć a nie grzać dalej.
    AS75 napisał:

Wg mnie w pełni (chociaż dla KB2 bardziej odpowiednim wydaje się Vitotrol 200 (bez "-A")

Uff... 200 nie ma wyświetlacza :(

Odkryłem też inną przypadłość, że tak naprawdę vt 200-A działa jak przeniesienie sterowania pieca, a nie jak termostat. Bo jak mam w pokoju 20 C i ustawię na vt 200-A nawet 8, czy 10 C to kocioł i tak się włącza (żyje dalej swoim rozumkiem z Vi 150). Ponoć potrzebuję jeszcze czujnika zew. temp. aby go wysterować na poziomie kodowania... W osobnym wątku pytam jaki czujnik będzie grał z Vi 150?).
    AS75 napisał:
    Odkryłem też inną przypadłość, że tak naprawdę vt 200-A działa jak przeniesienie sterowania pieca, a nie jak termostat

Oczywiście że Vitotrol 200 lub 200-A i 300 oraz 300-A to nie termostat. Dlatego kocioł pracuje nawet po osiągnięciu wymaganej temp. pokojowej. Żeby tak nie było to należy zmienić kodowanie II w KB2
  • Poziom 8  
    Co to oznacza: "należy zmienić kodowanie II w KB2"? Czy kodowanie II będę mógł sam ustawić? Jeśli tak, proszę o wskazówki jakie kody i jakie wartości. Należy założyć, że podłączam także czujnik temp. zew. - 7820148, o którym Kolega wspomniał w drugim moim zapytaniu.

Na razie wiem, że powinny być kody (system Vi150KB@ + Vt200-A + CTZ):
    A0 - 1
    A1 - 1
    A6 - 18
    b0 - 3
    b5 - 5
    d4 - 3

Czy coś jeszcze mam zmienić?
    97:1 (po podłączeniu CTZ)
    A0:1
    A1:1
    A3:-9 (uwaga bo tym i następnym kodem wyłączysz ochronę przeciwzamrożeniową. A musisz ją wyłączyć żeby nie wychładzać kotła i tym samym aby palnik nie załączał się.)
    A4:1
    A5:0
    A6:36
    b0:3
    b5:5
    d4:3 (może być 2 albo też 4 - nachylenie krzywej dobierane doświadczalnie)

Tyle tylko wynika z tego wszystkiego iż nie wiem po co Ci będzie teraz ten CTZ? Jak i tak go wyłączysz (pomimo jego aktywacji).
  • Poziom 8  
    Czy mam zatem rozumieć, że Vt 200-A może działać jak termostat, a nie tylko jako sterownik, bez zakłądania CTZ?
    Bo patrząc na kody, większość dot. parametryzowania gdy jest CTZ. Przy samym Vt 200-A pozostają tylko A0 - 1, b0 - 3 i E2, ale przy takich ustawieniach działało mi to jak opisałem na początku: piec się nie wyłącza po obniżeniu temp. lub sam się załącza pomimo niskiego ustawienia na sterowniku i wysokiej temp. w pomieszczeniu.
    Wg mnie, CTZ rozszerza możliwości ustawienia pieca, np. A3 = -9 spowoduje, że pompa nie będzie cały czas pracowała, a tylko wtedy gdy będzie potrzeba przetransportowania zagrzanej wody w instalacji, nieprawdaż (znalazłem taki temat na niemieckim forum, ktoś pytał co zrobić, żebu mu cyrkulacja nie pracowała cay czas).

Dlaczego nie załączać A6, czyli rozszerzonego układu ekonomicznego, tylko
    zostawić na 36 (wyłączony)?
    AS75 napisał:
    Czy mam zatem rozumieć, że Vt 200-A może działać jak termostat

Można próbować do tego to urządzenie ograniczyć.

AS75 napisał:
    Przy samym Vt 200-A pozostają tylko A0 - 1, b0 - 3 i E2

Tu może masz i rację. Niech będzie ten CTZ.

AS75 napisał:
    ale przy takich ustawieniach działało mi to jak opisałem na początku: piec się nie wyłącza po obniżeniu temp. lub sam się załącza pomimo niskiego ustawienia na sterowniku i wysokiej temp. w pomieszczeniu.

Faktem jest że kocioł który posiadasz ma zakodowaną fabrycznie minimalną temp. kotła (która wynosi ok. 50 st C) Dlatego kocioł załączał się nawet gdy nie chciałeś. Prawidłowym schematem powinno być tak że kocioł podgrzewa się cały czas wg klucza kodowego (kocioł olejowy wygrzewa się) a ciepło kierowane jest bądź nie jest na instalację poprzez zawór 4-drogowy. Dlatego zmiany kodowania o których tutaj piszemy powodują nie do końca korzystne dla kotła działanie.

AS75 napisał:
    Dlaczego nie załączać A6, czyli rozszerzonego układu ekonomicznego, tylko
    zostawić na 36 (wyłączony)?

OK. To próg przejścia w trybu zimowego w letni i odwrotnie (możesz dać tak jak chcesz)