Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie parametrów Linii oraz wyjaśnienie odnośnie LLU

01 Gru 2011 23:40 2452 12
  • Poziom 11  
    Witam !

Na wstępie napiszę to co mam.

Neostrada 2 MBit + livebox
    odległość od centrali 3100m
    Linia napowietrzna od mojego domu przez conajmniej 500m a dalej to nie wiem.

2 Mbit chodzą stabilnie nie ma problemów z synchronizacją.
    Poniżej parametry linii z liveboxa

Prośba o sprawdzenie parametrów Linii oraz wyjaśnienie odnośnie LLU

Kiedyś się skusiłem na Neo 6 Mbit ale wieczorem był problem z synchronizacją i musiałem migrować w dół znowu na 2 Mbit.

Kończy mi się umowa z TP i dzwoniła Pani z Netii
    po sprawdzeniu tego systemie powiedziała tak
    Na takiej linii jesteśmy w stanie dać 12000 kbit (około 11,71 Mbit) i 4 Mbit Upload
    w technologii LLU

Mówi prawdę czy chwyt marketingowy ?

Czy są tam jakieś kruczki prawne, ukryte opłaty, kary za zerwanie umowy etc ?

Tuż przy mojej posesji (1 metr od ogrodzenia) biegnie podziemna linia Netii na studzienkach jest logo Netii nie wiem czy tam jest kabel czy światłowód.

Czy jest jakaś możliwość aby podpieli mnie własnie pod swój kabel a nie korzystać z kabli od TP ?

Niepoprawnie umieszczony obrazek - proszę zamieścić zgodnie z instrukcją - przycisk "Dodaj obrazek". [piterus99]
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 39  
    50zlotych napisał:
    w technologi ADSL2+ max prędkość to 24 / 1Mb.

Maksymalny wysył w ADSL2+ to 3.5Mb przy annexie M lub ADSL2 przy anexie J
    Oba niedostępne u Polskich operatorów
  • Poziom 11  
    Jeśli dobrze rozumiem to moja obecna linia napowietrzna zostanie czyli długość linii się nie zmieni a na centrali zostanę przepięty na centralę Netii.

Czyli jeśli oferują mi powiedzmy 11 Mbit to teoretycznie tyle może być a praktycznie może skakać ?

A co możecie powiedzieć odnośnie aktualnych parametrów mojej linii z załączonego w pierwszym poście obrazka ?
    Kiedyś miałem Neo 6 Mbit ale były problemy z synchronizacją modemu w godzinach popołudniowo wieczornych i musiałem migrować w dół.
    Nie chciałbym trafić na jakaś minę z Netią ...
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Więcej niż 10Mb nie dostaniesz i to też nie ma pewności czy stabilnie, chyba że coś poprawia od swojej strony
  • Poziom 11  
    Obecnie mam 2 Mbit wiec trochu mało a domowników korzystających z neta jest 5.

Jeśli nawet max będzie 6Mbit to już będę szczęśliwy.
    ale teraz juz wiem na czym stoję :)

A jak myslicie czy brać też u nich telefon ? czy telefon zostawić w TP a Internet od Netii ?
    słyszałem ze oni telefon puszczają jako Voip czy jakoś tak

50zlotych i Bródka dziękuję serdecznie za pomoc.
    Przyznaję Wam pomógł :)

oczywiście napiszę jak mi Internet przełączą na Netię ile dostałem i jak ze stabilnością.
  • Poziom 36  
    widmoxxx napisał:
    Kiedyś się skusiłem na Neo 6 Mbit ale wieczorem był problem z synchronizacją i musiałem migrować w dół znowu na 2 Mbit.
    To (oraz błędy) dowodzi, że twoja linia jest słaba i nie warto ryzykować (ryzyko już było).
    widmoxxx napisał:
    Tuż przy mojej posesji (1 metr od ogrodzenia) biegnie podziemna linia Netii na studzienkach jest logo Netii nie wiem czy tam jest kabel czy światłowód.
    Własna linia Netii to CU, a nie LLU. Jeśli mowa o LLU to o kablach TP (w mojej umowie jako Netii), a DSLAM Netii zapewne stoi tuż koło tego z TP. Choć są też szanse na inną centralę (ale też możesz częściowo korzystać z tych samych kabli).
    widmoxxx napisał:
    A co możecie powiedzieć odnośnie aktualnych parametrów mojej linii z załączonego w pierwszym poście obrazka ?
    Twoje tłumienie to 40.5 dB (router to nie miernik), ale w checku TP może to być np.32 dB (też niepewne), a do tego pasuje 11 Mb/s i w ten sposób mogła powstać oferta 11 Mb/s. Same parametry dają nadzieję na graniczne 6 Mb/s (niekoniecznie stabilne, a z doświadczenia wiesz, że niestabilne).
    widmoxxx napisał:
    słyszałem ze oni telefon puszczają jako Voip czy jakoś tak
    Zależy u kogo, u mnie jest VoIP.
  • Poziom 2  
    Witam,

Podepnę się pod temat, bo problem podobny jak u kolegi. Otóż, mam ponad 3km. do centrali TP, obecnie neostrade 2mb. Parametry linii:

Downstream Rate: 2496 kbps
    Upstream Rate: 320 kbps
    Downstream Margin: 13 db
    Upstream Margin: 26 db
    Downstream Line Attenuation: 44 db
    Upstream Line Attenuation: 12.5 db
    Downstream Transmit Power: 12 db
    Upstream Transmit Power: 18 db

Dostałem podobną ofertę jak kolega, czyli informację od technika netii, że otwarto w mojej okolicy nowy węzeł, zrobili nową centralę(swoją, niezależną od TP a co za tym idzie mają swoich techników) i że po przeprowadzeniu diagnostyki łącza mogę skorzystać z oferty internetu 10mb. Nowa centrala netii - 3100m.; centrala TP: ponad 3000m.(nie wiem dokładnie ile). Internet netii miałby lecieć na liniach tp, osobna centrala.
    Rok temu TP stwierdziło, że na tej linii może latać 6mb, umowa podpisana, tydzień wszystko cacy, po tygodniu notoryczne rwanie połączeń, w efekcie migracja na 2mb, aneks do umowy.
    Pojawia się pytanie: czy przy tych parametrach linii, które podałem oferta 10mb internetu(pal licho czy to bedzie 6-7mb w rzeczywistosci, byle stabilnie) jest realna? Skoro długość kabla pozostaje prawie ta sama? Technik netii tłumaczył, że rwanie połączeń przy neo 6mb było spowodowane ich limiatami nakładanymi na linie. Rzekomo w netii takich limitów nie ma, więc internet będzie chodził na pewno stabilnie. Tak to przedstawia technik netii.

Czy ktoś ogarnięty mógłby na podstawie podanych parametrów linii i innych przydługich informacji powiedzieć mi czy ktoś tu nie próbuje mnie zrobić w jajko? Nie mam zamiaru pakować się g...więc liczę na Waszą pomoc ;]

P.S. Wrzuciłem parametry linii, po usunięciu problemów przez TP. Proszę niech się ktoś wypowie, co z tej linii da się wyciągnąć. Podczas dzisiejszego zgłaszania awarii w tp, Pani się upierała, że przy tych parametrach neo 6mb MUSI chodzić stabilnie.
  • Poziom 11  
    Wczoraj znajomy mi podał taką stronę z kalkulatorem
    http://www.kitz.co.uk/adsl/max_speed_calc.php

Ja wpisałem swoje parametry i zgadza się to co pisali koledzy wcześniej.

Dodano po 5 [minuty]:

terrade napisał:
    To (oraz błędy) dowodzi, że twoja linia jest słaba i nie warto ryzykować (ryzyko już było).

Czyli pozostać ze stabilnymi 2Mbit i czekać aż TP będzie unowocześniać linię ?!

terrade napisał:
    Twoje tłumienie to 40.5 dB (router to nie miernik), ale w checku TP może to być np.32 dB (też niepewne), a do tego pasuje 11 Mb/s i w ten sposób mogła powstać oferta 11 Mb/s. Same parametry dają nadzieję na graniczne 6 Mb/s (niekoniecznie stabilne, a z doświadczenia wiesz, że niestabilne).

Czyli jest szansa, ewentualnie czy jest jakaś pośrednią prędkość pomiędzy stabilnym 2Mbit a niestabilnymi 6Mbit ?

terrade napisał:
    Zależy u kogo, u mnie jest VoIP.

To znaczy ze Stacjonarka jest przez internet jeśli dobrze rozumiem.
    Teraz pytanie czy taki telefon jest stabilny i czy występują jakieś problemy ?
  • Poziom 36  
    widmoxxx napisał:
    Wczoraj znajomy mi podał taką stronę z kalkulatorem
    Kalkulatory są nic nie warte (zbyt optymistyczne), nadają się na linie idealne (a twojej daleko do tego).

widmoxxx napisał:
    Czyli pozostać ze stabilnymi 2Mbit i czekać aż TP będzie unowocześniać linię ?!
    Możesz spróbować się dowiedzieć gdzie jest to LLU, jeśli tuż obok DSLAM-u TP to nie warto (ale skoro podajesz miasto Kraków to tam central jest pełno). Czekanie na unowocześnienie nie ma sensu.

widmoxxx napisał:
    To znaczy ze Stacjonarka jest przez internet jeśli dobrze rozumiem.
    Teraz pytanie czy taki telefon jest stabilny i czy występują jakieś problemy ?
    Tak i tak. Problemy są różne: nie działa gdy nie masz synchronizacji, gdy nie masz IP, gdy nie jesteś zalogowany do operatora VoIP, gdy się router uszkodzi (i np. działa jednokierunkowo - ja mogłem dzwonić, a inni do mnie nie), ale bez popadania z paranoję z obawami (chyba, że masz firmę i odbierasz po 50 telefonów na dobę). Zaś zaletą jest trwałe usunięcie telefonu (cytat z dipola: "Niech ci wyłączą z linii całkowicie telefon-napięcie. Włącz filtr jak masz napięcie dzwonienie telefonu potrafi zakłócać").
  • Poziom 11  
    terrade napisał:
    Możesz spróbować się dowiedzieć gdzie jest to LLU, jeśli tuż obok DSLAM-u TP to nie warto (ale skoro podajesz miasto Kraków to tam central jest pełno). Czekanie na unowocześnienie nie ma sensu.

Dzisiaj rozmawiałem z Infolinią techniczną Netii
    Sprawa wygląda tak:

Obecnie 2Mbit Neo i odległość od centrali 3125 metrów
    pracuje stabilnie, zerwanie połączenia bardzo rzadko

Jeśli wezmę 6mbit Neo będą problemy z synchronizacją z racji odległości i jakości kabli.

W Netii powiedzieli tak:
    Jak wezmę u Nich Internet a Telefon zostanie w TP długość linii będzie taka sama czyli 3125 metrów wiec biorąc doświadczenia 6Mbit pewnie nie ruszy.
    Pomimo że teoretycznie pokazuje 12000 kbit

Jeśli wezmę Internet + Telefon w Netii długość linii zostanie skrócona do 1489 metrów
    czyli jest spora szansa aby modem złapał stabilne synchro dla 6Mbit lub nawet w wersji optymistycznej na 10Mbit

Oczywiście Netia powiedziała, że jeśli będą możliwości techniczne mogę być przełączony na ich własną linię CU

Stacjonarkę jeśli przeniosę do Netii będę miał analogową czyli normalną. Stacjonarkę muszę mieć, nie mam firmy ale pasuje mieć niezależny od komórki kontakt telefoniczny.

Teraz jeśli dobrze myślę proszę o opinie.
    Jeśli przeniosę Net i Tel do Netii i skróci się długość linii o ponad połowę to w najlepszym wypadku będę miał stabilnego neta na poziomie 6-10 Mbit
    A w najgorszym przypadku pozostanie mi stabilne 2 Mbit.

warto podjąć takie ryzyko ?

Dziękuję za odpowiedzi

Zapomniałem dodać co mi wywalił kantarek Netii

Telefon i internet w pakiecie : Usługa dostępna - LLU2 (numer routingowy C1266). Maks. prędkość ściągania 12000 kbit/s
    Tylko telefon : Usługa dostępna wyłącznie na linii TP
    Tylko internet : Usługa dostępna - LLU1. Maks. prędkość ściągania 12000 kbit/s
  • Poziom 2  
    Ktoś się ustosunkuje do mojej wypowiedzi ?

Z góry dzięki.
  • Poziom 11  
    Problem rozwiązany,

Parametry linii się poprawiły, powodem było uszkodzenie przewodu od puszki abonenckiej do routera.
    Odnośnie Netii to zrezygnowałem z ich usług jeszcze przed podpisaniem umowy z racji braku jakiejkolwiek pewności działania ich usługi na mojej linii. Przykładowo sąsiad na mojej ulicy miał dużo lepsze parametry linii mniejsze szumy i mniejsza odległość od centrali i zdecydował się na Netię i ich internet. Wcześniej miał Neo 6mbit i działało mu to bez problemu, teraz podobno ma w Netii do 18000kbit a net non stop pracuje max na 2 mbit i raz na ruski rok wskoczy na 6mbit. W Netii go "olewają" :/

dziękuję za pomoc pozdrawiam widmoxxx