Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung M40 - powiększony i przerywający lub niewyświetlający się obraz

zaq12wsx16 01 Gru 2011 23:54 1511 6
  • #1 01 Gru 2011 23:54
    zaq12wsx16
    Poziom 8  

Witam, mam problem z laptopem Samsung M40. Obraz na ekaranie jest jakby 4x powiększony, ale widać tylko jego 1/4 (monitor dolny zdj. 1) (jest tak już na poziomie BIOSa), a pozatym raz są na nim przerywane linie, raz nieczego nie widać (4),
    raz jakieś kwadraciki (5, 6, 7), a czasami załapie, ale obraz też jest 4x powiększony i są jakieś przerywania (zdj. 8), czasami też jakieś białe tło i dalej nie idzie. Raz czy dwa były też kolory typu. czerwony, zielony, niebieski, żółty itp. jakieś literki, jednym słowem chińskie znaczki (zdjęcie nr. 7)

Podpiełem zewnętrzy monitor i widać na nim to co na laptopie, tylko obraz tam nie jest powiększony (górny monitor zdj. 1, 2 oraz monitor zdj. 3). W dodatku ostatnio obraz na laptopie wyświetla się tylko, gdy podpięty jest zewnetrzny monitor, choć też czasem nie.

Ogólnie kupiłem tego lapka jako uszkodzony w ten sposób, że obraz był 4x powiekszony, ale nie było wielkich przerywań, tylko przezroczyste paseczi na ekranie, ale dało się cokolwiek robić i odpalał. Wtedy zauważyłem, że nie ma sterowników dla
    kontrolera VGA, więc zainstalowałem stery do karty graficznej GeForce 5200. Zainstalowano pomyślnie. Po czym przestawiłem rozdzielczość, chyba na najwyższą, ok. 1500 na XXXX. Po tym ekran zwariował
    (jakieś paski itp.) chciałem przywrócić normalną rozdzielczość, ale już były te przerywania.

Ze 2 razy dało się uruchomić (zdj. 9, to na zewnętrznym monitorze), odinstalowałem kartę graficzną i zmieniłem rozdzielczość, ale nadal są te przeywania itp. które widać na zdjęciach, raz jest obaz raz nie (nie trzeba poruszać laptopem, aby sie zmieniał).

Proszę o pomoc w diagnozie, co może szwankować? Pewnie coś na lini: procesory i pamięć, a wyjście na monitor laptopa i zewnętrzny monitor. Może to karta graficzna wariuje? Miał ktoś podobny problem? Prosze o pomoc, bo nie chcę jechać z tym do serwisu. Co może być przyczyną powiększonego obrazu?

Załączam jeszcze Schemat budowy tego Samsunga.

Samsung M40 - powiększony i przerywający lub niewyświetlający się obraz Samsung M40 - powiększony i przerywający lub niewyświetlający się obraz Samsung M40 - powiększony i przerywający lub niewyświetlający się obraz Samsung M40 - powiększony i przerywający lub niewyświetlający się obraz Samsung M40 - powiększony i przerywający lub niewyświetlający się obraz Samsung M40 - powiększony i przerywający lub niewyświetlający się obraz Samsung M40 - powiększony i przerywający lub niewyświetlający się obraz Samsung M40 - powiększony i przerywający lub niewyświetlający się obraz

0 6
  • Pomocny post
    #2 06 Gru 2011 21:25
    djasek
    Poziom 24  

Masz uszkodzoną kartę grafiki.
    Pozdrawiam

0
  • #3 07 Gru 2011 14:17
    zaq12wsx16
    Poziom 8  

Dzieki za odpowiedz. A orentuje sie ktos jakie kart zadzaialaja z tym laptopem? Aktualnie jest Geforce 5200 (chyba GO) 64MB, jakas laptopowa, chociaz jej nie widzialem, bo laptop nieda sie rozebrac. Wyczytalem, ze sprzedawali go takze z ATI MOBILITY RADEON 9700. Wiec jakie tam moze byc zlacze?

0
  • Pomocny post
    #4 07 Gru 2011 14:36
    djasek
    Poziom 24  

Laptop na pewno jest rozbieralny, Grafika zapewne wlutowana na PG.

Pozdrawiam

0
  • #5 13 Gru 2011 09:33
    zaq12wsx16
    Poziom 8  

Tak z pewnoscia jest rozkladalny. Poodkrecalem wszystkie srobki z tylu i tam, gdzie jest ssuwak otwierania laptopa, laptop sie rozklada i tak z do miejsca w ktorym sa zawiasy. Dalej jakos nie chce sie otworzyc, jakby byl sklejony. W poblizu tego miejsc 2 srobki nie daly sie odkrecic tylko trzeba bylo je wyciagnac. Zapewne w okolicach zawiasow jest jakas tasma do ekranu, wiec zapewne to ona trzyma, ale to miejsce nieda sie rozlozyc, bo jakby sklejony. W wiekszosci latpopow pewnie tasma wychodzi w tym samym miejscu, a wiec o czym najezy pamietac rozkladajac ta czesc laptopa? Przeciez jak on sie nie rozklada, to ciezko jest wyjac taka tasme za wczasu z gniazda.

0
  • #6 04 Sty 2012 10:25
    forami
    Poziom 7  

Dalsza część.

Po tym jak ekran w ogóle przestał wyświetlać obraz (tylko białe podświetlane tło), postanowiłem rozgrzać kartę graficzną suszarką :) Jak na razie na przestrzeni jednego dnia pomogło i laptop wrócił do pierwotnego stanu tzn. obraz na ekranie laptopa jest 4x powiększony i widać tylko jego 1/4, a już na zewnętrznym monitorze obraz jest prawidłowy, taki, jaki powinien być.

Czy to mogą być w takim razie tzw. zimne luty? Jakieś niekonwencjonalne rady, jak to naprawić?

Samsung M40 - powiększony i przerywający lub niewyświetlający się obraz Samsung M40 - powiększony i przerywający lub niewyświetlający się obraz

Jakość zdjęć słaba, bo to 1,3MP, HTC Wizard.

Do administracji:
    założyłem konto z nowym użytkownikiem, ponieważ chciałem mieć inny login.

0
  • Pomocny post
    #7 04 Sty 2012 16:11
    djasek
    Poziom 24  

Reball układu graficznego Cię czeka.

Pozdrawiam

0