Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar rezystancji izolacji w oczyszczalni

jacorek 03 Gru 2011 22:48 9228 32
    zdzisiek1979
    Poziom 37  
    grigori7 napisał:
    Który to miernik generuje napięcie pomiarowe 1500V ?
    A np.MIC-2510

Metrel MI 2077 zakres ustawienia napięcia pomiarowego od 250V do 5000V z rozdzielczością co 50V :|
  • Szafy Rack
    xxyzx
    Poziom 10  
    jacorek napisał:
    Czy miał ktoś z Was doświadczenia w podobnych obiektach?

Pomiar rezystancji izolacji szafy sterowniczej, w zasadzie jest niewykonalny praktycznie, i nie wiem czy ktoś nawet w badaniach odbiorowych produktu, to robi. Dlaczego ??. Z prostego powodu: można łatwo coś sp....ć, a materiał izolacyjny przewodów jest teraz naprawdę dobry. Jedyne co można, to zbadać "elektrykę" takiej szafy. Najważniejsze: oględziny. Zapewne jest zasilana z 230V, tak więc należy wszystko powyłączać. W tym momencie zaczynają się schody, bo zapewne nie można wszystkiemu odciąć zasilania. Jeżeli można, to patrzymy na schemat (jeżeli go mamy) co możemy podczas takiego pomiary spalić/uszkodzić, i to odłączamy. Zazwyczaj w nowych szafach wystarczy wyjąć wkładkę topikową, lub "zneutralizowac esa". Należy wyjąć/odpiąć odgromniki, jeżeli są, a pierwszy pomiar zrobić napięciem 250V "na wszelki wypadek". Jeżeli otrzymamy wynik w gigaomach, można podjąć dalsze kroki.
    Obwody sterownicze w szafie: DI DO AI AO darowałbym sobie :].

MICem 5000 można ustawić 1500 V :),
  • Szafy Rack
    retrofood
    Moderator
    jacorek napisał:
    Co do pomiarów tylko przewodów czynnych do PE, to nie do końca jest to pomiar świadczący o stanie instalacji. Ostatnio miałem przypadek, że listwa trójfazowa w tablicy bezpiecznikowej o mało co nie spowodowała pożaru instalacji. Z powodu zmniejszenia rezystancji izolacji pomiędzy szynami doszło do zwarcia na moich oczach - na początku lekko zaczęło iskrzyć, smarzyć się a za chwilę jak ......Gdyby był zrobiony pomiar pomiędzy wszystkimi przewodami, to dałoby sie tej awarii uniknąć. Więc norma normą, a życie i tak wszystko zweryfikuje.

Kolego, a może pomyślałbyś tak, że pomiar rezystancji izolacji nie jest jedynym pomiarem, który ma zapobiegać pożarom i ma mówić o całości stanu instalacji? Ja napiszę tak: gdyby przeprowadzono normalne i wymagane oględziny, to nie trzeba by wykonywać pomiaru ani pomiędzy wszystkimi przewodami, ani nawet tego jednego, pomiędzy czynnymi i PE, żeby wykryć taką usterkę, takie zagrożenie.
    Bo po co przeprowadza się badanie i pomiaru stanu izolacji? Ze względów bezpieczeństwa przeciwporażeniowego, a nie pożarowego.

Od zabezpieczeń przeciwpożarowych właściciel instalacji ma szereg czynników i metod do wyboru, więc niech się zabezpieczy. A jak mu szkoda kasy i o to nie dba, to niech mu się pali, jego sprawa.