Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Finezja 3 - nie nagrywa sygnału z mikrofonu.

02 Gru 2011 18:18 1873 6
 • Poziom 2  
  Witam
  Niedawno zakupiłem magnetofon Finezja 3 w bardzo dobrym stanie. W zasadzie wszystko działa oprócz nagrywania z mikrofonu. Wypróbowałem mikrofon Unitra Tonsil MDU24 - wskaźniki poziomu sygnału na panelu magnetofonu pozostają nieruchome gdy coś mówię do mikrofonu - na taśmie nagrywa się tylko cisza i większy lub mniejszy szum w zależności od ustawionego suwakami poziomu wzmocnienia sygnału nagrywania. Mikrofon Tonsil MDU24 (wersja z jednym wtykiem din5, 700 Ω) jest już dość leciwy i nie mam pewności czy sprawny w związku z tym zakupiłem specjalne przejściówki umożliwiające mi podłączenie nowszych na 100% sprawnych mikrofonów do mikrofonowego złącza din magnetofonu. Przetestowałem w ten sposób mikrofon Sony ECM-DS70P oraz zwykły mikron biurkowy do komputera. Niestety efekt jest zawsze ten sam - magnetofon nagrywa ciszę. Co więcej obserwuję bardzo niepokojący objaw - nawet gdy podczas nagrywania wyjmę lub włożę wtyk mikrofonu magnetofon nie rejestruje nawet trzasku a wskaźniki poziomu sygnału nie drgają - wygląda to tak jakby połączenie gniazda mikrofonu było fizycznie uszkodzone/zerwane. W związku z tym moje pytania:
  - Jaki mikrofon na 100% powinien działać z tym magnetofonem?
  - Jeśli opisane objawy świadczą o uszkodzeniu to czy jest obecnie możliwość naprawy takich leciwych sprzętów i czy jest opłacalne (magnetofon kosztował 100 zł)?
  Dane techniczne magnetofonu znalazłem pod adresem:
  http://unitra.eu.org/node/306
  ale niewiele mi one mówią odnośnie doboru mikrofonu.

  Na koniec kilka słów wyjaśnienia po co komu nagrywanie magnetofonem Finezja 3. Otóż magnetofon ten kupiłem jako prezent dla starszej osoby która lubi sobie muzykować i nagrywać swój śpiew a za nowoczesnymi magnetofonami nie przepada (lubi magnetofony "leżące" z dużymi przyciskami).
  Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
 • Poziom 26  
  Przejrzyj cały tor mikrofonu - moim zdaniem gdzieś jest przerwa, może jakieś niedolutowane gniazdo...? Albo prosty test - dotknij palcem do "gorącej żyły" - powinien nagrać się przydźwięk ("burczenie").
 • Poziom 37  
  Jak działa sprzęt na innych złączach na radiu czy gramofonie?.
 • Poziom 31  
  Witaj pmadan.

  Sprawdź dokładnie tor mikrofonowy. Posprawdzaj kondensatory, diody , tranzystory. Może któreś z tych elementów jest uszkodzony. Sprawdź jeszcze płytkę, może są zimne luty.

  Sprawdź jeszcze czy magnetofon nagrywa z innego źródła. Bo może być uszkodzony tor nagrywania , na przykład głowica zapisująca.

  Jak sprawdzisz to wszystko daj znać czy usterka ustąpiła.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Grzegorz740 napisał:
  Witaj pmadan.

  ... Bo może być uszkodzony tor nagrywania , na przykład głowica zapisująca.

  ...


  Jeśli magnetofon prawidłowo odtwarza, głowica uniwersalna jest sprawna.

  Do autora wątku:
  - rozpoznać omomierzem wyprowadzenia sygnałów we wtyku mikrofonu MDU24,
  - porównać rozpoznane wyprowadzenia ze schematem magnetofonu - gniazdo wejściowe "Mikrofon",
  - doprowadzić do zgodności pomiędzy wyprowadzeniami mikrofonu, a gniazdem "Mikrofon" jeśli stwierdzone zostaną różnice,
  - ustawić właściwy poziom wysterowania przy zapisie.

  Brak zapisu po wykonaniu powyższych czynności, będzie świadczył o uszkodzeniu mikrofonu lub magnetofonu.

  GM
 • Poziom 31  
  Jeszcze można sprawdzić omomierzem czy cewka mikrofonu nie ma przerwy. Ale po tym co napisał autor jestem za tym aby sprawdził dokładnie tor mikrofonowy. Bo jak autor napisał ,że po podłączeniu innych mikrofonów do nic się nie nagrało to raczej pozostaje to co napisałem wyżej.
  Faktycznie z głowicą trochę wyskoczyłem jak filip z konopi :)

  Jak na razie autor się nie odzywa i nie wiadomo co do tej pory zrobił. Czy zastosował się do tego co piszemy.
 • Poziom 2  
  Witam ponownie.
  Okazało się, że magnetofon był jak najbardziej sprawny - wina na leżała po mojej stronie i po stronie mylących oznaczeń. Skoro wciśniecie przycisków gramofonu i radia włączało funkcje mikrofonu cały czas podłączałem mikrofony pod złącza radia i gramofonu bo było dla mnie logiczne że to właśnie te gniazda z chwilą wciśnięcia tych przycisków stają się gniazdami mikrofonowymi. Nieoznaczonej niczym klapki maskującej prawdziwe gniazda mikrofonu z przodu obudowy nie zauważyłem. Dopiero gdy skontaktowałem się ze sprzedawcą magnetofonu, jakiś tydzień temu, sprawa się wyjaśniła. Bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Jednocześnie donoszę że mikrofon Tonsil MDU24 okazał się całkowicie sprawny i bardzo dobrze współpracuje z magnetofonem Finezja 3. Innych mikrofonów nie udało mi się przetestować z powodu głębokiego osadzenia gniazd mikrofonowych w obudowie magnetofonu Finezja 3 - zakupione przeze mnie przejściówki mikrofonowe mają zbyt dużą średnicę plastikowych obudów wtyków. Ale skoro działa MDU24 nie mam już potrzeby podłączać innych mikrofonów. Udało mi się także znaleźć w sieci instrukcje do tego magnetofonu - od tego powinienem zacząć ale nie myślałem że jest gdzieś dostępna :-). Podaję link gdyby ktoś poszukiwał:
  http://unitra.eu.org/node/1859
  Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc.