Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Corsa D 2007r, instalacja radia CD30 MP3

kielosz 02 Gru 2011 23:11 8138 11
  • #1 02 Gru 2011 23:11
    kielosz
    Poziom 9  

Witam,
    Kupiłem Opla Corsę D z roku 2007, która już w salonie była sprzedana bez fabrycznego radia. Chciałbym zamontować radio takie jakie fabrycznie sprzedaje się z tym pojazdem.

Czy odpowiednim modelem jest Delphi Grunding CD30 MP3? Czy jeśli kupię wylogowane radio to bez problemu je podłączę i sparuję z wyświetlaczem?
    Czy jeśli kupię multifunkcyjną kierownicą to będę w stanie sam ją podłączyć do radia czy będę potrzebował udać się do serwisu?

Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

0 11
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 04 Gru 2011 22:11
    waldi58
    Poziom 23  

Obawiam się że nie będzie to takie proste. Radio wymaga współpracy zarówno z komputerem jak i zdisplayem. Radio musi być zalogowane. Wg mnie nie ma tam takiej instalacji . Od pewnego czasu Opel robi wersje oszczędnościowe i jesli fabrycznie nie miało tam być radia to też fabrycznie nie ma tam odpowiedniej instalacji.

0
  • #3 05 Gru 2011 21:16
    kielosz
    Poziom 9  

Dokładniej to sytuacja wygląda tak, że kupiłem samochód , w którym jest radio niefabryczne i są tylko 4 głośniki z przodu w drzwiach, dwa tweetery i dwa normalne. Nie ma głośników z tyłu i nie ma do nich okablowania. Dlatego mogę być chyba pewny, że właściciel przede mną kupił samochód z salonu bez radia. Powtórzę, że jest to CORSA D 2007r.

Czy ktoś mógłby mi napisać jak sprawdzić czy jest potrzebne okablowanie, aby podłączyć cd30 do wyświetlacza i do kierownicy. Nie chciałbym kupić fabrycznego radia, i potem okaże się, że nie można go podłączyć.

Z góry wielkie dzięki. Pozdrawiam

1
  • Pomocny post
    #4 07 Gru 2011 17:07
    Miqes
    Poziom 14  

Instalacja do radia powinna być w każdym samochodzie - wiązka z plusem, minusem, 2 przewody CAN, przewody głośnikowe, parę innych cienkich kabli i kabel antenowy. Całość przewodów zakończona wtyczką Fakra, antenowy taką małą, zatrzaskową wtyczką. Jeśli tego niema to trzeba będzie dorobić wtyk do radia i do anteny. Sterowanie w kierownicy jest podłączane przez taśmę poduszki do modułu CIM (pod kierownicą), tu trzeba sprawdzić czy jest właściwa taśma kierownicy i moduł CIM czy obsłuży sterowanie. Dalej idzie do radia do takiej małej wtyczki w dolnej części wtyku Fakra (jeśli niema wtyku to w wiązce powinny być cieniutkie przewody). Poza tym radio po instalacji trzeba zameldować Tech'em, sterowanie też uaktywnia się Tech'em - nawet AUX w tym radiu włącza się Tech'em. Także samemu będziesz miał ciężko. W serwisach mają schematy instalacji samochodu, można w nich porównać kolory kabli z tym co masz w wiązkach.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 07 Gru 2011 22:40
    kielosz
    Poziom 9  

Wielkie dzięki za odpowiedź.

Sprawdziłem. Mam wtyczkę Fakra, w niej 4 piny do głośników przednich, 2 piny do CAN, 12V i masę. Czyli wszystko OK.

Które wejścia na radiu odpowiadają za sterowanie z kierownicy? RSA? Ile ich jest? Widziałem na zdjęciach, że od przycisków z kierownicy idzie sporo kabelków, z jednej strony dwa, z drugiej chyba z 5. Jeśli nie mam odpowiedniej taśmy do Cima i dalej w ogóle nie jest to poprowadzone do radia, to idzie to jakoś samemu zrobić czy dać sobie spokój? Muszę zdjąć poduszkę i sprawdzić to okablowanie, ale nie wiem jeszcze jak się do tego zabrać

0
  • #6 08 Gru 2011 20:17
    msepl
    Poziom 25  

Nie demontuj połowy samochodu. Jak nie masz pojęcia co robić a takie wrażenie odczułem to daj pobliskiemu serwisowi zarobić.

pozdrawiam

0
  • #7 09 Gru 2011 01:30
    kielosz
    Poziom 9  

Nie wiem w jaki sposób odczułeś, że nie mam pojęcia co robić. Po prostu nie mam informacji na temat instalacji w samochodzie i pytam ludzi, którzy takie informacje mogą posiadać. Wyjęcie radia czy zdjęcie kierownicy nie jest demontowaniem nawet dziesiątej części samochodu. Jestem studentem elektroniki i wiem co robię, ale dziękuję za troskę :)
    Pozdrawiam

0
  • #8 09 Gru 2011 14:45
    msepl
    Poziom 25  

kielosz napisał:
    Jeśli nie mam odpowiedniej taśmy do Cima i dalej w ogóle nie jest to poprowadzone do radia, to idzie to jakoś samemu zrobić czy dać sobie spokój? Muszę zdjąć poduszkę i sprawdzić to okablowanie, ale nie wiem jeszcze jak się do tego zabrać

Odczułem to po Twojej wypowiedzi.
    Troska moja wobec Ciebie jest równa "0". Rozbieraj sobie co chcesz i jak chcesz.
    Studiowanie elektroniki widocznie nie pomogło Ci w rozwiązaniu problemu ale TY twardo piszesz "wiem co robię".
    Zatem powodzenia.

pozdrawiam

-1
  • #9 11 Gru 2011 23:02
    kielosz
    Poziom 9  

W weekend sprawdziłem pobieżnie stan okablowania i mam małe pytanie do kogoś w temacie. Mianowicie moja Corsa D pięciodrzwiowa nie ma głośników z tyłu od nowości. Wiązka która idzie z samochodu do ramy tylnych drzwi ma 6 kablów. Rozebrałem drzwi i okazało się wtyczka w środku drzwi ma 4 kable, które idą potem do sterowania zamkiem. Dwa kable są w takim razie wolne. Myślałem więc że są to kable głośnikowe i w w łatwy sposób zamotuje głośniki. Jednak Na kostce FAKRA przy radiu mam wprowadzone tylko piny do głośników przednich i nie udało mi się zlokalizować gdzie idą te dwa kable nieużywane od drzwi(po jednej stronie chyba zielony i niebieski po drugiej jakieś inne kolory).

Moje pytanie: czy te kable to głośnikowe? Czemu nie idą one jednak do wtyczki radia? Czy to jakieś inne kable np. do montażu elektrycznych szyb?

Pozdrawiam!

2
  • #10 16 Gru 2011 23:57
    Gruby07
    Poziom 9  

Niestety Opel kładzie w samochodach instalacje jak popadnie...mam już 2 Corse i zdążyłem sie o tym przekonać. NIe ciąg głośników do tyłu tylko zakładaj porządny zestaw odseparowany do przodu i będziesz w 100% zadowolony (Hertz DSK165 lub HSK 165)
    Piszesz tutaj o kostce drzwi przednich czy tylnych? Bo jeśli o tyle to sprawdz ile masz wolnych pinów w kostce drzwi kierowcy w porównaniu z tym ile pinów jest oprawionych w drzwiach.

0
  • #11 17 Gru 2011 00:03
    kielosz
    Poziom 9  

Kostka drzwi tylnich. 6 kabli z czego 4 używane po stronie drzwi, nieużywane to zielony + zielonoczarny oraz biały + brązowobiały po drugiej stronie samochodu. Kolory wyglądają na kable głośnikowe, ale nie mam podpiętych tych kabli do kostki Fakra przy radiu. Muszę w takim razie zlokalizować gdzie się kończą.

0
  • #12 17 Gru 2011 19:57
    Gruby07
    Poziom 9  

Po kolorach wynika że to kable głośnikowe...wynika też że do kostki nie idą osobne kable na tył..możliwe że się rozgałęziają za kostką..bo opel jeśli dodaje instalacje to ją w 99% podłącza a nie zostawia luzem...najprostsze rozwiązanie 2 kable zetknij z pinami i z jakims głośnikiem ewentualnie sprawdz miernikiem...jeśli nie zadziała trzeba odkręcić próg i śledzić gdzie idą kable bo może w drodze wyjątku nie podłączyli do kostki radia.

0