Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz czy płyta główna?

03 Gru 2011 00:51 1600 4
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie wszystkich forumowiczów
    Piszę gdyż posiadam pewien zastanawiający mnie problem.
    Niedawno odkupiłem od znajomego komputer, w miarę porządny i za przyzwoite pieniądze.
    płyta: ASUS M3A32-MVP Deluxe
    procek: AMD Phenom 9500
    ram: Patriot 800Mhz 4X1Gb
    zasilacz: Modecom Volcano 550W
    oraz grafika: Gigabyte 8800 GT 512Mb
    Grafikę podaje jako ostatnią gdyż tu pojawił się pierwszy problem.
    Pewnego dnia po powrocie z pracy chciałem sobie pograć, ku mojemu zdziwieniu komp wywalił artefakty- również w biosie. Dnia poprzedniego wszystko było ok, nie przeciążałem go- oglądałem jakiś film. Zirytowało mnie to strasznie wiec następnego dnia postanowiłem kupić nową kartę( trochę zbyt pochopnie jak się później okazało)
    Padło na Sapphire 6790 1GB DDR5 256bit- udało mi się go wyrwać za przyzwoitą kasę. Jednakże karta nie chce działać na moim kompie. Po odpaleniu wiatrak na grafice kręci się na max lub jeszcze szybciej i bios wypikuje błąd karty. Dwa razy komp wystartował i pochodził jednakże to odpalenie udało się po kilku restartach (zainstalowałem stery i w ogóle, przed włożeniem nowej karty odinstalowałem oczywiście 8800) jednakże ponownie nie udało mi się go odpalić. Karta jest sprawna gdyż była w serwisie oraz sam sprawdzałem ją u znajomego.
    Na razie działam na starej 8800 gdyż po "wypieczeniu" jej w piekarniku działa i artefakty znikły. Jednakże irytuje mnie ze nowy lepszy sprzęt leży na biurku w pudełku a nie hula w komputerze.
    Zastanawia mnie to czy to może być wina zasilacza czy płyty głównej?
    Bo zastanawiam się nad zakupem nowego zasilacza.
    Dodam że bios był aktualizowany do najnowszej wersji.
    P.S To jest charakterystyka zasilacza
    Zasilacz czy płyta główna?
  • Poziom 9  
    Witam Ponownie
    Znalazłem chwilkę czasu aby zmierzyć napięcia.
    Wyniki prezentują się następująco:
    3.3V - 3,33 IDLE oraz STRES
    5V - 5.15 IDLE oraz STRES
    12V (mierzone na wtyczce MOLEX ) - 12,22 IDLE oraz STRES
    12V (mierzone na wtyczce na płycie ) 12,18/12,17
    Dziwią mnie trochę prawie żadne różnice :/ Choć w HW Monitor i Everest Ultimate napięcia też się trzymały.
    Spróbuję jeszcze innym miernikiem, gdyż ten kupiłem wczoraj za 30 zł i nie wiem jak z dokładnością.
    Natknąłem się również w biosie na jakieś napięcia i 12V pokazywał tylko 11,552
    Sprawdzałem jeszcze wczoraj tę nową kartę u innego kolegi i była dziwna akcja gdyż karta raz ruszała a raz był taki sam objaw jak u mnie (wycie wentylatora i pikanie biosu)
    I tak sobie myślę że może serwis sklepu w którym kupiłem kartę ( nie wiem czy jego nazwę mogę wymienić ) też trafił na moment kiedy karta chciała odpalić i stwierdzili że jest OK
    Z góry dziękuję za wszelkie sugestie, odpowiedzi i podpowiedzi :D
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Sprawdzenie na innym zasilaczu nie było możliwe więc postanowiłem kupić nowy. Wybrałem Corsair TX750. Tylko tu pojawia się nowy problem Po wstawieniu zasilacza komp nie rusza. Zakręci wiatrakami na 1 sek. i stop. Na starym zasilaczu jest ok Mam go już dość wiec chyba zakupie nową mobo, procek i ramy. Chyba że ktoś mi coś podpowie. Z drugiej strony niby zasilacz może być uszkodzony albo płyta go nie ogarnia
  • Poziom 43  
    Albo coś nie podłączyłeś. Sprawdź ten zasilacz na innym komputerze. Możliwe że niesprawny ale to bardzo mało prawdopodobne.